Прилад для діагностики астми, який застосовують українські алергологи, виграв престижну премію

0 763

Прилад NIOX VERO визнано золотим стандартом  діагностики еозинофільного запалення. А воно, своєю чергою, є маркером у діагностиці атопічної та еозинофільної астми

Апарат, який дозволяє вимірювати рівень оксиду азоту у повітрі, що видихається, вже використовують і українські лікарі-алергологи. За його розробку британська біофармацевтична компанія «Circassia Pharmaceuticals» отримала премію спеціалізованого видання «GHP News» — «MedTech 2020».

Вимірювання рівня оксиду азоту допомагає підбирати лікування людям з астмою

Ця премія, яка присуджується третій рік, відмічає технології, котрі дозволяють покращувати якість медичної допомоги. Такі, що забезпечують ранню діагностику, є менш інвазивними та скорочують термін перебування пацієнтів в лікарні та час їх реабілітації.

Саме до цього ряду увійшов прилад NIOX VERO. Він допомагає визначити рівень оксиду азоту FeNO в повітрі, яке видихає пацієнт з астмою

Отримані цифри стають важливим інструментом у руках лікарів. Результат аналізу рівня NO у видиху допомагає ухвалити рішення про своєчасне призначення протизапальних препаратів для лікування астми та оцінити їх ефективність.

Станом на 2019 р. за допомогою пристрою NIOX2 у світі було проведено понад 18 млн тестів. Ці виміри дали лікарям можливість максимально точно діагностувати астму та максимально ефективно застосовувати ці знання для персонального контролю усіх пацієнтів з астмою, асоційованою із запаленням дихальних шляхів.

Як показали дослідження, регулярне вимірювання рівня FeNO у хворих на астму за допомогою NIOX допомагає не просто визначати правдивий показник, а й призначати вірну дозу кортикостероїдів для лікування астми. Й завдяки цьому наполовину зменшити кількість випадків нападів астми. 

Що, своєю чергою, дає можливість людям з астмою вести практично повноцінне життя, подорожувати, займатися спортом, не побоюючись раптового погіршення стану.

Чому для пацієнтів з астмою важливо вимірювати рівень саме окису азоту?

Все дуже просто. Оксид азоту (NO), присутній у повітрі, що видихається людиною та тваринами, є біологічним медіатором запалення.

Він відіграє ключову роль практично у всіх аспектах біології легенів. Зокрема, при розвитку легеневих захворювань, включаючи астму. Саме тому пацієнти, що страждають на цю недугу, видихають значну кількість NO.

З одного боку, цей газ має бактерицидні та цитотоксичні властивості й може захищати господаря. З іншого − оксид азоту може виступати як прозапальний медіатор, що робить людину схильною до розвитку гіперреактивності дихальних шляхів (AHR). Проте у фізіологічних умовах NO діє як слабкий посередник розслаблення гладкої мускулатури та захищає від AHR.

У повітря, яке видихає людина, NO потрапляє з епітелію дихальних шляхів, де він утворюється. Таким чином, NO, що видихається, може розглядатися як опосередкований маркер регулювання запалення дихальних шляхів.

Коли ж проводиться тест FeNO?

Зазвичай використання FeNO рекомендується, коли необхідно:

  • Допомогти оцінити причини виникнення респіраторних симптомів.
  • Визначити еозинофільний фенотип астми.
  • Оцінити потенційну реакцію на протизапальні засоби або її відсутність. Зокрема, на інгаляційні кортикостероїди. Так, у дітей, яким важко провести спірометрію, високі показники FeNO є для лікаря маркером того, що потрібно призначати саме стероїди. А один з методів підтвердження діагнозу бронхіальної астми — хороша відповідь на базову протизапальну терапію інгаляційними стероїдами протягом 1-3 місяців від початку лікування.
  • Встановити базовий рівень FeNO під час ремісії для подальшого моніторингу хронічної стійкої астми.
  • Визначитись із необхідністю змінити дозування протизапальних препаратів чи припинити їх вживання.
  • Допомогти в оцінці коректного підбору протизапальних препаратів.
  • Оцінити, як на перебігу астми позначається ураження дихальних шляхів. Особливо якщо воно відбувається на фоні ускладнень. Наприклад, риносинуситу, тривожності, ураження шлунку та стравоходу, ожиріння або тривалої дії алергену.

Крім того, пропонується використовувати FeNO для діагностики астми в ситуаціях, коли необхідні об’єктивні докази патологічних змін.

А найкращим на сьогодні способом швидко та точно виміряти вміст оксиду азоту є NIOX — широко застосовувана неінвазивна медична технологія, яка дозволяє клініцистам об’єктивно оцінити запалення дихальних шляхів за допомогою швидкого вимірювання фракційного оксиду азоту у видиху.

Коментарі
Loading...