Напад бронхіальної астми у підвалі або бомбосховищі. Що робити?

0 2 248

Війна з росією примусила багатьох мешканців українських міст проводити чимало часу в укриттях. І далеко не завжди ними стають приміщення, пристосовані для людей. Здебільшого це підвали приватних чи багатоквартирних будинків, перебування у яких загострює симптоми як алергії, так і бронхіальної астми. Втім, напад бронхіальної астми під час війни може статися не лише у підвалі, а й у обладнаному бомбосховищі. 

Що робити і як цьому зарадити, читайте далі.

Чинники бронхіальної астми у підвалі або бомбосховищі

Особливо обережними в укриттях потрібно бути людям з бронхіальною астмою та алергією, в тому числі до пилку рослин та спор грибів. Зокрема альтернарії, пеніцилу, аспергілу та кладоспоріуму. 

Така алергія до плісняви може проявлятися і при перебуванні в старому домі з цвіллю. І саме ця алергія є однією з провідних, які виникають в укриттях. Головним чином, не пристосованих для тривалого знаходження людей.

Чинником симптомів у людей з астмою можуть стати дрібні спори грибів, а також повітря, забруднене, зокрема, алергенами тварин: котів, яких люди беруть з собою в укриття, а також щурів та інших гризунів, котрі зазвичай живуть в підвальних приміщеннях. Тригером симптомів може бути й тютюновий дим.

І не забувайте, що окремим чинником астми може стати стрес сам по собі

Симптоми бронхіальної астми у підвалі або бомбосховищі

Люди з астмою, зокрема діти, перебуваючи у бомбосховищі або в підвалі, можуть кашляти, скаржитися на те, що важко дихати. При цьому під час видиху може з’являтися свист.

Напад астми під час війни: що робити людині в укритті? 

Золотим стандартом надання невідкладної допомоги при загостренні бронхіальної астми є застосування інгалятора з сальбутамолом.

Відтак, прямуючи в укриття, подбайте, будь ласка, про аптечку з потрібними саме вам ліками. 

Коли з собою немає інгалятора, в першу чергу необхідно викликати швидку допомогу, якщо є така можливість. Якщо ж немає, потрібно:

  1. Посадити людину, в якої стався напад, рівно.
  2. Ні в якому разі не дозволяти їй лягати!
  3. Спитати в оточення, чи немає у когось потрібних ліків: сальбутамолу, фенотеролу/іпратропію. 

Якщо напад стався у дитини, треба намагатися заспокоїти її та відволікти музикою, книжкою, мультфільмом, грою. Дати дитині випити теплий напій з кофеїном, наприклад каву або чай. Адже кофеїн справляє вплив, подібний до ефекту деяких ліків проти астми.

Вплив кофеїну може тимчасово допомогти дещо покращити функції дихальних шляхів.

Допоможе впоратися з нападом астми й спокійне дихання. І саме дорослий повинен показати дитині на своєму прикладі, як це правильно робити.

Також важливо (якщо є спосіб) якнайшвидше забезпечити дитині доступ до свіжого повітря. А ще, за можливості, припинити контакт з алергенами.

Напад бронхіальної астми під час війни: профілактика 

Щоб запобігти нападу бронхіальної астми у підвалі або бомбосховищі, важливо працювати на випередження. У випадку з дитиною це буквально означає, що батьки повинні пильнувати її стан кожного дня. Такий контроль має на меті не тільки вчасне лікування загострень бронхіальної астми, але й упередження їх появи. 

Для цього важливо проходити базисне лікування астми. Воно дасть змогу запобігти загостренню хвороби як в умовах надзвичайної ситуації, так і в період благополуччя.

Розпізнати напад та належним чином реагувати на нього допомагає письмовий план дій щодо астми.

Він повинен бути складений спільно з лікарем. Має містити конкретні вказівки для пацієнта, коли та як використовувати препарати невідкладної допомоги. 

У плані також мають бути прописані препарати базисного лікування захворювання та їх дозування.  А ще інформація, коли і як отримати медичну допомогу.

Отже:

Щойно з’явиться можливість, подбайте, щоб у вас був план дій щодо астми. А також сформуйте аптечку для базисного та невідкладного лікування за прописом лікаря. 

Препарати можна придбати самостійно в аптеці або отримати через волонтерів. Важливо також освоїти дихальні вправи для хворих на астму.

Коментарі
Loading...