Як і чому забруднене повітря та кліматичні зміни провокують алергічні захворювання 

0 1 709

Вплив забрудненого повітря не лише негативно позначається на органах дихання людини, провокуючи загострення таких захворювань, як астма або хронічний бронхіт. Атмосферні забруднювачі взаємодіють з  рослинами та грибами. Це стимулює вироблення пилку та спор грибів і зростання їхньої алергенності.

Так, у містах із високою концентрацією вуглецю швидше зростають, раніше й інтенсивніше у порівнянні з сільською місцевістю починають цвісти дерева та амброзія. Вони продукують більше пилку. 

А рослини поблизу доріг з інтенсивним рухом виділяють більшу кількість асоційованих із пилком ліпідних речовин (PALM), що мають прозапальну та проалергічну дію.

Як забруднене повітря провокує алергію

Ecology and allergy

Крім цього, проведене в Німеччині дослідження показало, що берези, які піддаються впливу підвищених концентрацій озону, утворюють у пилкових зернах більше алергену Bet v1 та PALM, ніж не-озоновані дерева.

Також було доведено, що вплив забрудненого повітря може сприяти викиду алергенів через пряме пошкодження клітин. Ба більше — оксид азоту здатний хімічно модифікувати аероалергени. 

Це частіше відбувається у містах та промислових зонах, адже окид азоту є одним з основних забруднювачів повітря. Як наслідок взаємодія природних та видозмінених алергенів з епітеліальними клітинами дихальних шляхів може спричинити вивільнення прозапальних медіаторів.

А взаємодія цих алергенів із дендритними клітинами імунної системи може обумовити сенсибілізацію і синтез IgE. Останні призводять до виникнення алергічної реакції. 

Ризик сенсибілізації збільшується через більш широке розповсюдження PALM та алергенів, на яких подіяли оксиди азоту.

Також взаємодія алергенів із сенсибілізованими опасистими клітинами може спонукати вивільнення медіаторів запалення. А вони — викликати напад астми у пацієнтів з алергією на пилок.

Як алергію провокує глобальне потепління

Впливає на пилок рослин і глобальне потепління. Через нього темпи росту рослин прискорюються, а періоди вегетації стають тривалішими. 

Як це відбулося, наприклад, з амброзією у Північній Америці та Європі. В тому числі – в Україні. У нас амброзія не лише б’є всі рекорди за тривалістю цвітіння, а й в останні роки захоплює ще більше територій.

Отже, ще один наслідок потепління — розширення географії зростання алергенних рослин та збільшення концентрацій їхнього пилку в повітрі. З`явившись на новій площі, рослини-алергени  викликають респіраторні симптоми.

По-перше, самі по собі. А по-друге — через перехресну реактивність із пилком алергенних рослин, які традиційно присутні на цих територіях. 

Така взаємодія, зокрема, характерна для відносно нової для заходу та півночі України амброзії та традиційного для нас полину.

Який зв’язок між алергією та грозами

У зв`язку з потеплінням клімату зростає частота гроз. Вони також сприяють появі в атмосфері величезної кількості пилкових зерен та спор грибів.  

Адже інтенсивні опади вимивають з різних шарів атмосфери алергенний пилок і доставляють його у приземний шар. Тут ним дихають люди.

Тому пацієнти з астмою можуть відчувати симптоми захворювання протягом перших 20–30 хвилин негоди. Особливо якщо гроза виникає у сезон пилкування алергенних рослин. 

Наймасовіший такий випадок мав місце в Мельбурні (Австралія) 21 листопада 2016 року, коли респіраторні симптоми виникли у близько 4 000 пацієнтів.

Своєю чергою,  інтенсивні дощі та повені, спричинені глобальним потеплінням, викликають вогкість та сприяють розповсюдженню у приміщеннях грибка, який виділяє спори. А ще — тарганів, які також є одним з чинників розвитку алергії та загострення її симптомів.

Як убезпечити себе від проявів алергії 

На жаль, кожен з нас окремо не здатний вплинути на кліматичні зміни настільки, щоб це було значущим у масштабах планети. Але кожна людина здатна вберегти себе від таких змін або принаймні зробити їх менш небезпечними.

Допоможе у цьому, зокрема, і алергопрогноз. Він містить інформацію про пилок та спори, які знаходяться у повітрі або мають з’явитися у ньому найближчим часом. 

Завдяки цьому інструментові ви зможете планувати заходи на свіжому повітрі. Та бути впевненими, що загострення алергічного захворювання не захопить вас зненацька.

 

Коментарі
Loading...