Алергія на очах: причини, симптоми, схожі захворювання

0 15 764

Червона рогівка, сльози, печіння, різь в очах. Мабуть, немає людини, яка б хоча раз у житті не стикалася з цими симптомами кон’юнктивіту, тобто запалення слизової оболонки ока. Причиною його виникнення може бути алергія на очах, бактеріальна чи вірусна інфекція. 

Залежно від цього вирізняють алергічний, вірусний або бактеріальний кон’юнктивіт. Їхні прояви в основному подібні, але є особливості, які допомагають у встановленні діагнозу:

  • Чисті прозорі виділення з ока (чи очей) свідчать про вірусну або алергічну причину симптомів.
  • Свербіж є ознакою алергічної реакції, на яку також може вказувати набряклість повік.
  • Виділення, що містять гній, зазвичай є симптомом бактеріальної інфекції.
  • Легкий дискомфорт або часті печіння при надмірній сльозотечі можуть бути викликані сухістю очей.
  • Зниження зору, дискомфорт при яскравому сонячному світлі (світлобоязнь) і біль свідчать про бактеріальну інфекцію або серйозніші стани, які повинен визначити офтальмолог.

Кон’юнктивіт: алергічний і не тільки

Але повернемося до алергічного кон’юнктивіту, який ще називають очною алергією. Він розвивається, коли імунна система організму стає чутливою та надмірно реагує на речовини у зовнішньому середовищі, наприклад, пилок, пил або лупу тварин

При контакті з антитілами, зафіксованими на опасистих клітинах, на слизовій очей відбувається вивільнення гістаміну. Це спричиняє збільшення проникності маленьких судин, внаслідок чого очі починають свербіти, червоніють та стають водянистими. 

При цьому інтенсивність симптомів очної алергії може варіюватися від м’якої, коли очі злегка червоніють, до сильної, за якої відбувається погіршення зору. 

Алергічна реакція (включаючи анафілаксію) на їжу, укуси комах або ліки може також викликати очні симптоми з набряком, свербежем та почервонінням кон’юнктиви та м’яких тканин навколо очей.

Ці ж симптоми можуть виникнути при вживанні їжі, що містить глутамат натрію або  метабісульфіт натрію (консервант). Однак це не справжня алергія на очах, і тому симптоми будуть не такими важким.

Найпоширенішим типом алергічного кон’юнктивіту є сезонний, який проявляється у період пилкування дерев, трав або бур`янів

Натомість очна алергія, викликана лупою домашніх тварин, пиловими кліщами, хімічними речовинами або спорами грибів, може проявлятися у будь-який час протягом усього року. 

Також алергічний кон’юнктивіт може розвиватися у людей, які носять контактні лінзи, переважно м`які. Спричиняти його може або безпосередньо матеріал, з якого лінзи виготовлені, рідина для лінз або білок сліз, що осідає на їхній поверхні.

Контактна алергія на очах може бути викликана і косметичнми засобами, в першу чергу — кремами для обличчя.

Ще одна причина — антибіотики (особливо неоміцин) та консервант тіомерсал, який застосовується в очних краплях.

Як запобігти проявам алергії на очах

Перший крок до зменшення проявів алергічного кон’юнктивіту полягає в уникненні алергенів, що його викликають. 

Якщо йдеться про речовини, які містяться у повітрі, ви маєте:

  • По можливості залишатися вдома під час пилкування рослин, що викликають алергію, особливо у полудневі та ранкові години. 
  • Уникати використання вентиляторів на вікнах, щоб не втягувати пилок та спори грибів у будинок.
  •  Носити звичайні або сонцезахисні окуляри на відкритому повітрі, щоб мінімізувати кількість пилку, який потрапляє на очі.
  •  Намагатися не торкатися очей. 
  • Використовувати спеціальні креми для зменшення свербежу та запалення

Якщо алерген знаходиться всередині приміщення, поради такі: 

  • Тримайте вікна закритими та використовуйте кондиціонер у вашому автомобілі та вдома. При цьому кондиціонери також повинні утримуватися в чистоті.
  • Використовуйте чохли із захистом від кліщів або спеціальні акарицидні засоби для подушок, ковдр та матраців.
  • Часто періть постільну білизну, використовуючи гарячу воду (щонайменше +60 °С).
  •  Для обмеження впливу спор грибів підтримуйте низьку вологість у вашому домі (30-50 %) та регулярно чистьте ванну кімнату, кухню та підвал. 
  •  Використовуйте осушувач повітря, особливо в підвалі та в інших вологих місцях. Якщо на стінах та/чи меблях, побутовій техніці помітний грибок, очистьте його миючим засобом та 5-відсотковим розчином хлорного вапна.
  •  Під час прибирання використовуйте вологу ганчірку або швабру. 

При алергії на тварин:

  • Вимийте руки відразу після того, як погладили тварину. Виперіть одяг, у якому були під час контакту з нею.
  • Якщо тварина живе у вас вдома, намагайтеся тримати її в окремому приміщенні або, принаймні, не пускайте до своєї спальні. 
  • Закрийте повітропроводи до своєї спальні, якщо у вас центральне опалення чи охолодження. Замініть килимове покриття дерев’яним, плиткою або лінолеумом, в яких не застрягатимуть частки хутра.

Що ж стосується специфічного лікування алергії очей, то призначити його можуть лише фахівці — лікар-алерголог та/або офтальмолог, і лише після підтвердження діагнозу. Найефективнішу діагностику алергії можна зробити за допомогою молекулярного тесту ALEX.

Алергію можна лікувати

Якщо тестування встановить у вас чутливість до пилку бур’янів, алергенів тварин, грибної цвілі чи пилових кліщів, лікар може запропонувати для лікування метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

Підібрати оптимальний для вас курс АІТ може лише лікар.

Алергія та запалення рогівки

Окрім запалення слизової оболонки ока, алергія на очах може спричинити й запалення рогівки. Вона містить дуже мало кровоносних судин та рідко буває залучена в алергічній реакції. 

Однак, існує ряд причин, через які виникають невеликі точкові дефекти рогівки. Цей стан називається епітеліальним кератитом та зазвичай обумовлений впливом лікарських засобів та хімікатів. Наприклад, місцевими очними препаратами, такими як неоміцин, ідоксуридин, атропін та його похідні, тіомерсал та деякі місцеві анестетики.

Алергічних станів, пов’язаних із рогівкою, декілька.

Атопічний кератокон’юнктивіт

Поєднане запалення кон’юнктиви та рогівки, найчастіше пов’язане з атопічним дерматитом (екземою), — атопічний кератокон’юнктивіт — зазвичай призводить до появи червоної лускатої шкіри повік та сльозотечі.

Кон’юнктива може бути набряклою, червоною, з прозорими або гнійними виділеннями.

Такий стан може зберігатися протягом багатьох років та викликає сильну світлобоязнь, сльозотечу та свербіж. Якщо ушкодження належним чином не лікувати, можливе виникнення рубців на кон’юнктиві.

Ще одна небезпека атопічного кератокон’юнктивіту — поширене вторинне інфікування золотистим стафілококом, що може спричинити інфікування фолікулів вій.

Кератоконус

Вроджене конусоподібне витончення рогівки, часто пов’язане з атопічним дерматитом, — кератоконус. Зір при такому стані погіршується через різну товщину рогівки.

Може виникнути потреба в контактних лінзах. Проте їх застосування може викликати певні проблеми: і м’які (меншою мірою), і жорсткі лінзи здатні викликати подразнення запаленої кон’юнктиви.

Атопічна катаракта

Атопічна катаракта зустрічається у дітей та молодих людей. У 8-10 % осіб, які мають цю патологію, вона може бути пов`язана з важкою формою атопічного дерматиту. 

Вернальний кератокон’юнктивіт

Важке сезонне захворювання, що зазвичай вражає обидва ока й виникає переважно у дітей, — вернальний кератокон’юнктивіт.

Його результатом стає поява на внутрішній поверхні верхньої повіки виступів у формі соска, які часто описуються як камінчики, а також – постійне виділення густого слизу.

Вернальний кератокон’юнктивіт часто асоціюється з алергічним ринітом, атопічним дерматитом або астмою. Він може бути пов’язаний з одним алергеном, але частіше — з множинною чутливістю.

У більшості випадків захворювання починається в пізньому дитинстві й частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток. Поширеність цієї хвороби між статями зрівнюється після 20-річного віку, а у віці 30+ захворювання зустрічається рідко. Зазвичай триває від 5 до 10 років.

Частіше зустрічається в регіонах із тропічним і помірним кліматом. Покращити стан допомагає сон у приміщенні з кондиціонером, пакети з льодом та холодні компреси.

При такому захворюванні бажано, якщо є можливість, переїхати в регіон із прохолодним кліматом.

Вірусний та бактеріальний кон’юнктивіти

Що ж стосується вірусного та бактеріального кон’юнктивітів, то, на відміну від алергічного, ці захворювання є заразними. Аби запобігти поширенню інфекції, дотримуйтесь таких правил:

  • Використовуйте новий чистий рушник або серветку щоразу, коли витираєте обличчя та очі.
  • Якомога частіше мийте руки, у тому числі — після чхання або кашлю. 
  • Намагайтеся не торкатися очей. Якщо зробили це, одразу вимийте руки.
  • На час захворювання відмовтесь від макіяжу очей, оскільки бактерії можуть оселитися у косметичних засобах. Ніколи не ділиться косметикою з іншими, так само, як не ділитися своєю зубною щіткою.
  • Дотримуйтесь правил догляду за контактними лінзами згідно з рекомендаціями вашого офтальмолога.
Коментарі
Loading...