Алергія на купальник: поставтесь серйозно до вибору тканини

0 526

Збираючись на морський відпочинок, представниці прекрасної статі значну увагу приділяють вибору купальника. І, зосереджуючись на естетичній стороні питання, рідко замислюються над тим, що небажаним та неприємним додатком до вбрання та засмаги може йти алергія на купальник.

Один випадок такої гіперчутливості описаний західними науковцями у липні 2021 р.

Як зазначають автори статті, симптоми текстильного контактного дерматиту, а саме екзематозний сверблячий висип, з`явилися у жінки після того, як вона надягла купальник. Локалізувався висип на спині та ділянках шкіри, що контактували з лямками.

Безпосередньою причиною реакції стали монометиловий ефір етиленгліколю та 2,4-дихлорфенол, що використовуються для виготовлення тканин. Зокрема і тих, з яких шиють купальні костюми.

Окрім як у текстильній промисловості перша з цих речовин використовується як:

  • розчинник нітратів целюлози, природних та синтетичних смол, рослинних олій;
  • протрава для дерев;
  • компонент тормозних рідин, антифризів, абсорбентів для осушених газів;
  • бактерицидна речовина;
  • розчинник у парфумерії.

Своєю чергою 2,4-дихлорфенол є проміжною речовиною у виробництві фунгіцидів та гербіцидів, тобто засобів знищення грибків та рослин.

Діагностика алергії на купальник

Алергію на ці речовини як складові тканини для купальника було підтверджено за допомогою шкірного патч-тесту. І, як наголошують науковці, це не єдині сполуки, здатні спровокувати алергію на одяг та будь-які інші текстильні вироби. 

При цьому найчастіше причиною реакції стають барвники, що містять групу -N=N-, або азобарвники.

Які ще волокна можуть викликати алергію на тканину

А ось самі текстильні волокна рідко стають причиною сенсибілізації. Так, на сьогодні відсутні дані, що підтверджують наявність алергії типу I та IV до волокон вовни. Хоча саме цей тип тканини у народі вважається здатним викликати алергію.

Водночас подразнення шкірі, яке виникає при носінні вовняного одягу, зумовлено скоріше за все великим діаметром волокон. Це припущення підтверджується фактом, що тонкі та надтонкі речі з вовни мериноса (порода овець) носяться набагато краще.

Те ж саме стосується бавовни. Миттєва реакція шкіри на цей текстиль зустрічається вкрай рідко. Бавовняний одяг іноді викликає свербіж шкіри або еритему, але зазвичай це відбувається внаслідок подразнення.

А ось шовк навіть намагалися використовувати для пом`якшення симптомів дерматиту. Проте існують й відомості щодо імунологічної контактної кропив’янки, яка розвинулася внаслідок контакту із шовковою тканиною.

Де шукати прояви алергії на тканину?

Дослідження, що проводили останнім часом, виявили: професійний алергічний контактний дерматит асоціюється з ураженнями, які локалізуються переважно на долонях та зап’ястях працівників текстильної промисловості. Аналогічні прояви алергії на тканини з`являються й у тих, хто займається продажем текстильної продукції. 

А ось у тих, хто носить одяг, контактний дерматит часто діагностується із запізненням — коли хвороба переростає у хронічну форму. При цьому характерні подразнення частіше з`являються на ділянках шкіри, які тісно контактують з текстилем. Особливо там, де тканина треться об шкіру або виділяється піт. Таким чином може проявитись й алергія на бікіні.

В окремих випадках про алергічну реакцію може свідчити лише поява свербежу, який виникає при контакті з тканиною.

Як наголошують фахівці, діагностувати алергію на тканини буває досить важко. Таке завдання під силу лише лікарям-алергологам, в арсеналі яких є різні методи діагностики. 

Тож якщо улюблена сукня, костюм або купальник, який ви придбали спеціально для поїздки на море, раптом почали викликати неприємні відчуття, обов`язково зверніться до спеціаліста. 

Але поки він не підтвердить діагноз, не поспішайте викидати чи віддавати річ. Не виключено, що алергія на купальник у вас виникла через гіперчутливість не до тканини, а, наприклад, до металевої фурнітури

Коментарі
Loading...