Як контролювати астму під час пандемії COVID. Рекомендації GINA — 2021

0 1 307

GINA — Глобальна ініціатива боротьби з астмою — міжнародна  організація, що розробляє медичні настанови для кращого лікування цієї недуги. До Всесвітнього дня астми, що відзначається на початку травня, GINA оновила рекомендації щодо того, як здійснювати контроль астми під час пандемії COVID-19.

У перші її місяці вважалося, що люди з бронхіальною астмою (БА) через вразливість дихальних шляхів мають підвищений ризик зараження на COVID-19 та важчий перебіг самої хвороби. Але час та досвід спростували цю гіпотезу. Втім, ризики нікуди не поділися. 

Контроль астми під час пандемії COVID-19 покращився

Наразі найкращі світові фахівці, що працюють на GINA, вважають, що люди, які страждають на астму, не мають підвищеного ризику зараження на COVID-19. Та й систематичні огляди не показали підвищеного ризику важкого перебігу ковіду  у таких пацієнтів.

Також люди з астмою не схильні до підвищеного ризику смерті, пов’язаної з COVID-19. 

До того ж у 2020 році в багатьох країнах спостерігалося зниження кількості загострень астми й захворювань, пов’язаних з грипом. Причина такого зниження точно не відома. На думку фахівців, воно може бути пов’язане з посиленим миттям рук, носінням масок та соціальним фізичним дистанціюванням, які знизили захворюваність на інші респіраторні інфекції. 

Крім того, пандемія коронавірусу сприяла покращенню і самого контролю астми. Адже тепер багато пацієнтів мають змогу отримувати консультації онлайн та налагодили оперативний зв’язок зі своїми лікарями. І це гарні новини.

Якими є ризики для пацієнтів з астмою під час COVID-19?

З усім тим ризик смерті від ковіду збільшувався у людей, які безпосередньо перед захворюванням приймали пероральні кортикостероїди для лікування нападу БА. 

Тому пацієнтам важливо продовжувати виконувати план з контролю астми. Він знижує ризик загострень і зводить до мінімуму щоденну потребу в пероральних кортикостероїдах. Дотримуючись плану, можна запобігти нападам астми, які вимагають приймання цих ліків у збільшених дозах.

Відтак, радять світові фахівці, пацієнти з астмою повинні продовжувати приймати призначені їм ліки проти астми. Зокрема й інгаляційні та пероральні кортикостероїди, якщо вони входять до плану лікування. 

Це можуть бути препарати, що містять інгаляційні кортикостероїди окремо або в комбінації з бета2-агоністом тривалої дії, а також додаткове лікування, що включає біологічну терапію важкої форми астми. 

Припинення приймання інгаляційних стероїдів часто призводить до потенційно небезпечного загострення БА. Особливо це стосується пацієнтів із важкою формою хвороби

Такі люди повинні узгоджувати усі зміни у застосуванні будь-яких ліків проти БА із лікарем.

Всі пацієнти повинні мати письмовий план дій при астмі

План дій потрібен пацієнту, щоб розпізнати загострення, знати, як при ньому діяти та правильно контролювати приймання ліків. А також для того, щоб вчасно звертатися за медичною допомогою. 

Адже напад астми може бути й смертельно небезпечним. Саме під час важких загострень хвороби може знадобитися короткий курс пероральних стероїдів.

На жаль, наразі лікарі не мають чітких інструкцій щодо того, як розрізняти загострення БА, викликані різними збудниками респіраторних вірусних інфекцій, такими як риновірус, грип чи SARS-CoV-2.

По можливості уникайте використання небулайзерів, щоб зменшити ризик передачі інфекції іншим пацієнтам та медичним працівникам.

Адже небулайзер може передавати живі часточки, що видихаються, на відстань не менше метра. 

Втім, використання небулайзерів в основному обмежується лікуванням небезпечної для життя БА у відділеннях невідкладної допомоги. Замість того, щоб вводити бета-2-агоніст короткої дії при гострій астмі у дорослих і дітей, рекомендується використовувати герметичний дозований інгалятор і спейсер з мундштуком. Або, зокрема у дітей, — маску, яка щільно прилягає до обличчя. 

Ознайомтеся з інструкціями виробника щодо того, чи можна автоклавувати спейсер. Якщо така обробка неможлива або щодо неї немає чітких інструкцій, кожен спейсер має використовувати лише один пацієнт.

При необхідності застосувати небулайзер слід дотримуватися суворих процедур інфекційного контролю.

Не можна використовувати інгалятори або спейсери спільно з членами сім’ї, щоб не збільшувати ризик передачі інфекції.

Спірометрія у пацієнтів з підтвердженим діагнозом або підозрою на ковід не рекомендована

Спірометрія може поширювати вірусні частинки й піддавати персонал і пацієнтів ризику зараження. На період пандемії не рекомендується проведення спірометрії та вимірювань пікової швидкості видиху в медичних установах, якщо в цьому немає крайньої потреби. 

Якщо ж спірометрія таки конче необхідна, лікарі повинні дотримуватись суворих заходів інфекційного контролю. 

Втім, такій ситуації може зарадити використання портативних індивідуальних пікфлоуметрів — приладів, що дозволяють постійно контролювати пікову швидкість видиху.

Астма і вакцини проти COVID-19

До сьогодні вивчено та використовується багато типів вакцин проти COVID-19. В цілому алергічні реакції на вакцини виникають рідко. 

Поточна думка полягає в тому, що: 

  • Вакцини «Pfizer/BioNThecn» і «Moderna» від COVID-19 слід вводити в медичних установах.  В умовах лікарського нагляду можна зреагувати на анафілаксію, якщо вона відбудеться. 
  • Вакцини не повинні вводитись пацієнтам з історією важкої алергічної реакції на поліетиленгліколь або будь-який інший інгредієнт препарату. Однак, як наразі видається, вакцини не несуть додаткового ризику анафілаксії для пацієнтів, у яких така небезпечна реакція розвивалася на їжу, отруту комах або ліки.

Втім, зазначені вакцини може бути небезпечними для людей з неконтрольованою астмою. Є дані, що остання підвищує ризик анафілаксії внаслідок вакцинації від коронавірусу.

Вакцина від COVID-19 рекомендована людям з бронхіальною астмою

При вакцинації людей з БА застосовуються звичайні застережні заходи. Потрібно розповісти лікарю про випадки попередньої алергії на будь-які компоненти вакцини, якщо вони були. 

Лікар також має впевнитися, що у вас немає підвищеної температури та інфекційного стану, який міг би відкласти проведення щеплення.

Зараз, виходячи з переваг і ризиків, GINA рекомендує вакцинацію проти COVID-19 людям, що страждають на астму. За умови дотримання усіх перерахованих заходів безпеки. 

Причому, як радять Центри з контролю і профілактики захворювань США (CDC), люди, які пройшли повну вакцинацію від ковіду, мають продовжувати носити маску в багатолюдних місцях.

Крім того, люди з БА повинні проходити щорічну вакцинацію проти грипу. CDC рекомендує проводити її не раніше ніж через 14 днів після щеплення проти COVID-19 чи будь-якої іншої хвороби. Це тому, що дані про безпеку та ефективність протикоронавірусних вакцин, що вводяться одночасно з іншими, наразі відсутні.

Людям з важкою астмою, які отримують біологічну терапію, GINA рекомендує не проводити це лікування і вакцинацію проти COVID-19 в один день. Так у разі виникнення побічних ефектів буде легше визначити їх причину.

Коментарі
Loading...