Алергія на акацію. Чи буває вона?

0 2 363

Навколо вас розцвіла акація. Ну або черемха. Запах їхніх квітів бентежить і примушує жити з новою силою, вдихаючи повітря раннього літа. А от у людей з алергією запах квітучих дерев викликає тривогу, бо саме у цей час вони відчувають симптоми алергії. Та чи дійсно це алергія на акацію? І чи буває вона?

Розбираємось далі.

Міф перший: та чи акація це?

Ну, по-перше, рослина, яку ми називаємо акацією, насправді нею не є. Білими гарними запашними квітами у китицях цвіте робінія, або біла акація. 

Але це псевдоакація. Вона є родичкою акацій справжніх, входить з ними до однієї родини — бобових, але до іншої підродини. 

Справжні акації належать до підродини мімозових (от якраз мімоза — то істинна акація), а робінія — до метеликових. Цю рослину латиною так і називають: робінія псевдоакація (Robinia pseudoacacia). 

Чи є алергія на акацію? Фото

Її доволі розповсюдженою родичкою є робінія рожева, або щетиниста (Robínia híspida). Вона дуже схожа за виглядом на білу, але цвіте рожевими квітами.

Міф другий: якщо пахне, значить — алерген

Відчуваючи запах квітів робінії, люди асоціюють його з пилком. Так нещодавно і написала одна читачка на фейсбуці: «Я відчуваю цей пилок, він усюди!». І додала, що саме пилок робінії провокує у неї симптоми алергії

Поспішаю втішити: те, що пахне — то нектар. Робінія вважається гарним медоносом і її нектар виділяє летючі речовини. Вони мають запах і є сигналом для бджіл, що летіти до квітів потрібно саме сюди. Тож з ароматом алергія на акацію, навіть псевдо-, ніяк не пов’язана.

Та й пилку робінія, як і всі рослини, що запилюються комахами, виділяє відносно небагато. Він клейкий, бо має приліпитися до тільця бджоли, і майже не літає в повітрі. До того ж цього пилку в рази менше, ніж у рослин, чиї пилкові зерна є відомими чинниками алергії. 

Щоб бути алергенним, пилок має виділятися у великих кількостях. А рослини, що його викидають, у 90 % випадків запилюються вітром. І мають непримітні квіти, зібрані у волоті, колоски або сережки. 

Такі суцвіття мають зелений або сизуватий колір і не пахнуть. Та й, впевнена, багато людей і не вважають їх за квіти. 

Саме волоті та колоски можемо бачити у злаків — основного джерела алергенів початку літа.

Якраз пилок злаків може викликати симптоми алергії у той час, коли цвіте акація.

У амброзії, яка, до речі, може запилюватися як вітром, так і комахами, чоловічі квіти з пилком зібрані у колоски на кінчиках гілок, а жіночі суцвіття-кошики знаходяться у пазухах листків. 

У дерев зазвичай бачимо сережки.

Міф третій: робінія викликає алергію

А от пилок рослин з кольоровими гарними квітами алергію, як правило, не викликає. Потенційно він може спричинити симптоми, тільки якщо ви довго сидітимете під кущем чи деревом. 

Ну або почнете нюхати квіти спеціально. Чи то для того, щоб глибше відчути їх аромат та насолодитися ним, чи то для селфі в інстаграмі. 

Так-так, в Україні відомі випадки, коли дівчата після селфі у соняшниках опинялись не тільки на картинках в інстаграмі, а у лікарні з анафілаксією

Разом з амброзією соняшник входить до родини айстрових. Відтак і він, й інші схожі на ромашку квіти, а також хризантеми, чорнобривці, кульбаба та цикорій, що також є представниками айстрових, мають потенційно алергенний пилок. Він великий, клейкий, його небагато. І може викликати симптоми, лише якщо нюхати квітку.

Те ж саме з бузком, форзицією, бирючиною. Вони — представники родини маслинових, родичі ясена та оливи, що також відомі алергенністю. 

На цьому перелік алергенних рослин з яскравими квітами, що цвітуть у нашій зоні, практично вичерпується. І бобові, до яких належить акація, до нього не входять.

Алергенні білки Aca f 1 та Aca f 2 до цього часу знайдені лише в пилку акації «фарнеза» (Acacia farnesiana) – однієї зі справжніх акацій. 

  • До речі, перший з них — Aca f 1 — подібний до алергену оливи. 
  • А інший — профілін — є представником родини хімічних речовин, що зустрічаються і в пилку, і в їжі. 

Алергенність таких білків — не найвища серед рослинних алергенів. А от сама акація «фарнеза» в Україні природно не росте. Хіба у ботанічних садах та парках.

Насолоджуємося красою безпечно

Але, повторюся, щоб алергія до акації справжньої чи до пилку подібних рослин розвинулася, потрібно вже бути сенсибілізованим до їхніх алергенів, а також втягнути пилок носом, нюхаючи квітку. Або, приміром, надовго присісти під потенційно алергенним деревом-кущем.

Отже, не бійтеся того, що навколо, бережіть себе та не хворійте.

Коментарі
Loading...