Як запобігати ускладненням астми?

0 1 136

Попри активну боротьбу з бронхіальною астмою (БА), яка ведеться у світі, у 2021 році експерти Глобальної ініціативи з астми (GINA) визнали, що в останні 20 років протистояти ускладненням астми та її поширенню було важко. Адже багато пацієнтів з цією недугою не отримують інформацію щодо сучасних можливостей її лікування. То як же запобігти ускладненням астми?

Астма — довгострокове і потенційно небезпечне для життя хронічне респіраторне захворювання, викликане запаленням та звуженням дихальних шляхів. Його симптоми:

  • хрипи, 
  • утруднене дихання,
  • відчуття стиснення в грудях,
  • кашель.

Важкість проявів БА варіює у різних пацієнтів. Іноді, коли напад захворювання викликає хрипи та кашель, астматичні симптоми різко погіршуються. 

Ускладнення астми можуть бути короткостроковими, наприклад, часті напади хвороби. Або довгостроковими, такими як депресія. 

Щоб запобігти ускладненням астми, важливо взяти хворобу під контроль на ранній стадії. Адже вчені довели: що краще проведене лікування астми на початку захворювання, то довше зберігається терапевтичний ефект.

Якими бувають ускладнення астми?

Бронхіальна астма потребує постійного лікування. Інакше виникає високий ризик розвитку довгострокових ефектів і серйозних ускладнень. 

Ремоделювання дихальних шляхів

У деяких людей БА викликає хронічне запалення дихальних шляхів. Це може викликати незворотні структурні зміни в усіх їхніх клітинах і тканинах — ремоделювання дихальних шляхів. 

Такі зміни можуть призвести до:

  • зниження функції легень;
  • хронічного кашлю;
  • потовщення стінок дихальних шляхів;
  • збільшення слизових залоз і вироблення слизу;
  • надмірного кровопостачання дихальних шляхів.

Дихальна недостатність

Люди з важкою астмою також мають підвищений ризик розвитку дихальної недостатності. Вона виникає, коли з легенів у кров надходить недостатньо кисню.

Небезпечна для життя астма зустрічається зрідка, але має тенденцію викликати симптоми, які поступово погіршуються протягом декількох днів.

Якщо ви вважаєте, що у вас може бути небезпечна для життя астма, запитайте лікаря про варіанти лікування і про те, як керувати своїм станом.

Відкладання лікування дихальної недостатності може привести до смерті від нападу астми. Вважається, що, наприклад, в США від астми кожного дня помирають дев’ять американців. Щорічно тут реєструють понад 4 000 випадків смерті від астми. 

Але багатьом смертям через ускладнення БА можна запобігти, надавши пацієнтові належну невідкладну допомогу.

Психічне здоров’я 

Хворі на астму частіше страждають і на психічні розлади: відчувають  депресію й тривогу. 

Інше дослідження дійшло висновку, що депресія пов’язана з підвищеним ризиком розвитку БА у дорослих. Але зв’язок між психічними розладами та астмою поки що не вивчений ґрунтовно.

Побічні ефекти ліків

Побічну дію можуть мати й ліки проти астми. Деякі з них викликають:

  • прискорене серцебиття;
  • осиплість голосу;
  • подразнення горла (інгаляційні кортикостероїди);
  • оральні дріжджові інфекції (інгаляційні кортикостероїди);
  • безсоння (теофілін);
  • гастроезофагеальний рефлюкс (теофілін).

Щоб запобігти ускладненням астми через ліки, важливо правильно підбирати їх разом із лікарем.

Порушення сну

Деякі пацієнти з БА відчувають більшість симптомів вночі. Згодом це може призвести до серйозного недосипання

Хронічний дефіцит сну перешкоджає нормальній роботі та навчанню. Це може бути особливо небезпечно, якщо людині потрібно керувати автомобілем або працювати з механізмами.

Обмеження у фізичній активності

Астма може заважати людині займатися фізичними вправами або спортом. Своєю чергою відсутність фізичних вправ збільшує ризик виникнення:

  • діабету,
  • гіпертонії,
  • зайвої ваги,
  • депресії.

Ускладнення бронхіальної астми у дорослих та дітей

Дорослі та діти відчувають схожі симптоми астми. Але розвиток її ускладнень має різний вплив на людей залежно від їх віку.

Ускладнення астми у дітей призводять до затримки росту, збільшення ризику інвалідізації.

Ускладнення БА у дорослих —  підвищений ризик депресії. А наслідком погіршеного стану здоров’я стають часті лікарняні.

Спільними ускладненнями у пацієнтів різного віку є побічні ефекти від ліків, затяжний кашель, напади, що потребують звернення по невідкладну допомогу. 

Чому виникають ускладнення БА

Ускладнення астми виникають з різних причин. Поширеним тригером загострень є частий або сильний одноразовий вплив подразників чи алергенів, таких як:

Крім того, деякі люди більш схильні до нападів після фізичної активності. Це називається астмою, спричиненою фізичним навантаженням.

Спровокувати ускладнення астми можуть також медичні та емоційні фактори: 

Поговоріть зі своїм лікарем, щоб дізнатися, як визначити тригери БА саме у вас. Ця обізнаність допоможе вам впоратися з астмою. Описуйте кожен напад або загострення симптомів БА, щоб визначити їх першопричину. 

Коли звертатися за медичною допомогою

Якщо у вас астма, важливо знати, коли час звертатися до лікаря. Інгалятор з препаратом швидкої дії зазвичай полегшує стан. Але якщо після використання пристрою симптоми не покращуються, негайно зверніться по медичну допомогу.

Це треба зробити терміново, якщо ви помічаєте:

  • проблеми з диханням;
  • сильний біль у грудях;
  • складнощі з тим, щоб ходити або розмовляти;
  • що ваша шкіра набула синюшного відтінку.

Зверніться до лікаря, якщо симптоми астми виникають при незначних фізичних навантаженнях або навіть без них. 

Як контролювати астму та запобігати її ускладненням

З часом астма може погіршитися. Поговоріть з лікарем, якщо частота ваших симптомів збільшується і вам потрібно частіше використовувати інгалятор або небулайзер. Може знадобитися корегування вашого лікування.

Важкі напади

При нападі астми, особливо важкому, зростає ризик госпіталізації. На щастя, майже кожен, хто проходить лікування, видужує навіть після найважчих нападів.

У лікарні пацієнту можуть дати кисень через маску або носовий зонд. Також можуть знадобитися ліки швидкої дії або стероїди. 

У важких випадках лікар вставляє спеціальну трубку у дихальні шляхи пацієнта для підтримки потоку повітря в легені. За хворим спостерігатимуть протягом декількох годин, поки його стан не стабілізується.

Лікування алергічної астми

Варто знати, що астма алергічного походження успішно лікується сучасними методами. Гарні результати дає терапія, спрямована на усунення головної причини захворювання — алергічної чутливості. 

Проведення алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ) у дитини з алергічною астмою може повністю вилікувати юного пацієнта. А у дорослого, який страждає на сезонну інтермітувальну бронхіальну астму, застосування АСІТ дозволяє досягнути довгострокової ремісії.

Отже:

Астма є серйозним захворюванням, але при правильному лікуванні вона дозволяє вести повноцінний, здоровий і активний спосіб життя. 

Терапія допомагає вам контролювати симптоми хвороби. Таким чином ви можете запобігти ускладненням астми та її нападам.

Щоб зміцнити легені шляхом дихальних вправ, дізнайтеся у лікаря про безпечні варіанти й поступово збільшуйте інтенсивність тренувань.

А також обов’язково звертайтеся по невідкладну медичну допомогу, якщо після використання інгалятора ваші симптоми не покращуються.

Коментарі
Loading...