Алергія на березу може проявитися алергією на березовий сік. Але він здатен цей поліноз профілактувати

0 1 410

У людей, гіперчутливих до пилку берези, можлива алергія на березовий сік та навіть листя. Але водночас вживання соку може полегшити прояви березового полінозу, наголошують західні вчені.

Одним із найголовніших алергенів, що викликає поліноз у країнах помірного клімату, є пилок берези. Саме він отримав титул основного сезонного алергену Північної та Центральної Європи. 

В Україні ж на алергію до березового пилку страждають 35-40% хворих на поліноз пацієнтів, діагноз яким було підтверджено за допомогою молекулярного тесту ALEX. І деякі з них жаліються, що мають алергію і на березовий сік, і на листя. Чи можливо це, розбиралися журналісти веб-порталу «Все про алергію»

Алергія на березу: чому виникає і як лікувати 

Цвіте береза з кінця березня по травень. Саме в цей період люди, гіперчутливі до її пилку, відчувають симптоми захворювання. У першу чергу — нежить, закладеність носа та сльозотечу

При цьому сенсибілізованими вони можуть бути до пилку не лише самої берези, а ще її родичів: граба, ліщини, вільхи, дуба та бука. І частка тих, хто перехресно реагує на пилок берези та її родичів в Україні, взагалі складає 90 % всіх людей з проявами полінозу.

На щастя, березовий поліноз добре піддається лікуванню. А саме алерген-специфічною імунотерапією (АСІТ), яку також називають алергенною імунотерапією (АІТ)

Полягає вона у введенні в організм алергену, доза якого поступово збільшується. Таким чином відбувається адаптація до речовини, що викликає реакцію гіперчутливості. Завдяки звиканню організму до алергену після проходження курсу лікування симптоми полінозу слабшають, а саме захворювання зазвичай відступає надовго або й назавжди.

Триває курс імунотерапії декілька років. А розпочинати лікування потрібно наприкінці осені або взимку. Це робиться для того, аби підготувати імунну систему сенсибілізованої до пилку людини до зустрічі з алергеном навесні.

Березовий сік проти алергії

Утім, зменшити чутливість до пилку берези можна й за допомогою її соку. Його добувають навесні та, як наголошують деякі американські та шведські вчені, саме традиція вживання цієї рідини є однією з причин того, що раніше в північній півкулі алергія на березовий пилок майже не зустрічалась. 

Адже сік містить ті ж самі алергенні білки берези, що й пилок рослини. Відтак помірне вживання рідини може відігравати таку ж роль, що й АІТ. 

Окрім вірогідної імунопрофілактики полінозу користь березового соку для людського організму пов`язана із вмістом у ньому цінних речовин. Так, 300 мл рідини забезпечують 2 % денної потреби в кальції, 3 % норми цинку, 95 % — магнію та 130 % — марганцю.

А ще березовий сік є джерелом фосфору, калію, фолієвої кислоти, вітаміну С та міді. Крім того, він містить амінокислоти та велику кількість поліфенольних антиоксидантів, які допомагають організму боротися з оксидативним стресом, викликаним вільними радикалами.

Коли виникає алергія на березовий сік?

Щоправда, все це стосується свіжого, щойно видобутого соку. Він зберігає свої властивості протягом двох-трьох днів, після чого починає прокисати.

А ось березовий сік, який продається в магазинній упаковці, зазвичай містить цукор та ароматизатори. Така рідина, як і її добавки, можуть викликати реакцію гіперчутливості.

Відтак причиною алергії може стати й сам напій. Це підтвердили результати дослідження, учасниками якого були 117 людей з атопією. З них 74 мали алергію до березового пилку, у 43 такої гіперчутливості не спостерігалося.

Усім цим пацієнтам було зроблено шкірний тест зі свіжим березовим соком та подрібненим листям. При цьому негайна шкірна реакція на сік з`явилась у 39 % пацієнтів з алергією на березовий пилок.

Так само на листя дерева відреагували 28 % тих, хто був сенсибілізованим до його пилку. Також на тест відреагував один пацієнт з атопією, але без гіперчутливості до пилку.

Водночас усі 33 учасники контрольної групи показали негативні результати тесту.

Як наголошують автори дослідження, у людей з алергією на пилок берези, які люблять попаритися в бані з березовим віником, через контакт із листям може розвинутися кропив`янка.

Що ж стосується березового соку, то його людям із березовим полінозом потрібно вживати вкрай обережно й обов`язково після консультації з лікарем-алергологом.

Джерела:

  • https://www.webcenterfairbanks.com/content/news/Birch-sap-to-cure-pollen-allergies-Biology-student-presents-findings-at-UAF-research-conference-509993501.html
  • http://danskallergi.dk/wp-content/uploads/13-Ana-Isabel-Sancho-Preventive-capacity-of-birch-sap-to-birch-pollen-allergy.pdf
  • https://www.healthline.com/nutrition/birch-sap
  • http://www.cybis.se/craft/birch/index.php
  • https://52north.ca/blogs/news/can-birch-water-relieve-pollen-allergies
Коментарі
Loading...