14 найпоширеніших симптомів непереносимості глютену та целіакії
Непереносимість глютену — доволі нова та мало вивчена проблема. Вона відрізняється від целіакії, а також від алергії на білки пшениці, причому має дві форми. Й обидві вони можуть викликати різноманітні симптоми непереносимості глютену, багато з яких не мають нічого спільного з травленням.
Сьогодні розповімо про 14 основних проявів та ознак цього стану.
Отже, непереносимість глютену— хвороба, що характеризується побічними реакціями на глютен, або клійковину. Цей білок мають у собі пшениця, ячмінь та жито.
Найважча форма непереносимості глютену — целіакія. Вона може призвести до незворотних пошкоджень травної системи.
На целіакію хворіє близько 1 % населення Землі.
А от до 13 % людей можуть мати легшу форму недуги — непереносимість глютену без целіакії. Вона також здатна викликати проблеми зі здоров’ям.
Розглянемо основні симптоми непереносимості глютену.
1. Здуття живота
Відчували коли-небудь, ніби живіт набряк або наповнився газом після того, як ви поїли? Цей стан називається здуттям живота. Він може мати чимало причин.
Відчуття здуття — одна з найпоширеніших скарг людей, які чутливі до глютену або не переносять його.
Результати досліджень свідчать, що у 87 % людей з підозрою на непереносимість глютену (НЕ з целіакією) виникає здуття живота.
2. Діарея, закреп і випорожнення з різким неприємним запахом
Іноді діарея і закреп є нормальним явищем. Але якщо вони трапляються з вами регулярно, то можуть бути приводом для занепокоєння.
Це також часті симптоми непереносимості глютену.
Пояснюється він тим, що у хворих на целіакію вживання цього білку викликає запальний процес в тонкій кишці. Слизова оболонка кишечника пошкоджується, що призводить до поганого засвоєння поживних речовин. А це, своєю чергою, веде до диспепсії.
Найчастіше у вигляді частих діарей або закрепів. Часта діарея здатна спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям, наприклад, порушення водно-електролітного обміну, втому.
Більше ніж 50 % людей, чутливих до глютену, регулярно мають діарею, тоді як близько 25 % ‒ закреп.
Крім того, внаслідок погіршеного засвоєння поживних речовин у хворих на целіакію може формуватись світлий кал з різким неприємним запахом.
Варто знати, що клійковина також може викликати симптоми дисфункції шлунково-кишкового тракту у людей, які не страждають на непереносимість глютену або целіакію.
3. Біль у животі
Хоча біль у животі як симптом дуже поширений і може мати безліч пояснень, він водночас є одним з найпоширеніших симптомів непереносимості глютену.
До 83 % пацієнтів з цією недугою після вживання глютену відчувають біль та дискомфорт у животі.
4. Головні болі
Мігрень або головний біль періодично відчувають багато людей. Зокрема, від мігрені регулярно страждають 10–12 % населення Європи та США.
І дослідження показали, що особи, які не переносять глютен, можуть бути сильніше схильними до виникнення мігрені, ніж інші люди.
Якщо у вас регулярний головний біль або мігрені без будь-якої очевидної причини, однією з них може бути чутливість до глютену.
5. Відчуття втоми
Розповсюджене явище, яке зазвичай не є специфічною ознакою захворювань.
Інколи бути стомленим природно. Але якщо ви постійно відчуваєте сильну втому, треба знайти її причину.
Люди з непереносимістю глютену без целіакії дуже схильні до стомлюваності. Особливо після вживання в їжу продуктів, що містять цей білок.
Дослідження довели, що 60—82 % людей з непереносимістю глютену зазвичай відчувають втому і швидку стомлюваність.
До того ж непереносимість глютену може спричинити залізодефіцитну анемію. А вона, своєю чергою, призводить до більшої втомлюваності та відчуття браку енергії.
6. Проблеми зі шкірою
Шкірним проявом целіакії є герпетиформічний дерматит, що характеризується різноманітним сверблячим висипом.
Всі, хто страждає на це захворювання, мають чутливість до глютену. Проте лише 10 % з усіх пацієнтів відчувають з боку травної системи симптоми, які вказують на целіакію.
Крім того, при дотриманні безглютенової дієти спостерігається поліпшення деяких інших шкірних захворювань:
- Псоріазу. Через це запальне захворювання шкіра червоніє та лущиться.
- Осередкової алопеції (areata): аутоімунної патології, яка супроводжується втратою волосся без утворення рубців.
- Хронічної кропив’янки: стану, що характеризується періодичною появою сверблячих рожевих або червоних уражень шкіри зі зблідненням в центрі.
7. Депресія
Приблизно 6 % дорослих щороку відчувають симптоми депресії. Вони можуть сильно виснажувати, викликати почуття безнадії та смуток.
Люди з проблемами травлення, схоже, більш схильні як до тривоги, так і до депресії, у порівнянні зі здоровими. І цей стан особливо поширений серед людей, які страждають на целіакію.
Існує декілька теорій про те, якими шляхами непереносимість глютену викликає депресію:
- Через екзорфіни глютену. Ці пептиди, що утворюються внаслідок перетравлення деяких білків клійковини, здатні діяти на центральну нервову систему. Й підвищувати ризик депресії.
- Аномально низький рівень серотоніну — нейромедіатора, який дозволяє клітинам взаємодіяти. Він широко відомий як один з «гормонів щастя». Зниження кількості серотоніну пов’язане з депресією.
- Зміни мікробіому кишечника, а саме збільшення кількості шкідливих бактерій та зменшення кількості корисних. Це також може справляти вплив на центральну нервову систему, збільшуючи ймовірність розвитку депресії.
Кілька досліджень показали, що люди з депресією і непереносимістю глютену налаштовані продовжувати безглютенову дієту, бо відчувають себе краще, навіть якщо їхні симптоми з боку травної системи не зникають.
Це говорить про те, що вплив глютену може викликати почуття депресії сам по собі, незалежно від проявів з боку системи травлення.
8. Невмотивована втрата ваги
Хоча це може відбуватися з різних причин, несподівана втрата ваги є частим побічним ефектом невиявленої целіакії.
В одному дослідженні за участю пацієнтів з целіакією дві третини з них втратили вагу за шість місяців до встановлення діагнозу.
Пояснити схуднення можна багатьма симптомами з боку шлунково-кишкового тракту, що поєднуються з поганим засвоєнням поживних речовин.
9. Залізодефіцитна анемія
Залізодефіцит — найпоширеніший дефіцит поживних речовин у світі. Він спостерігається у близько 5 % жінок та 2 % чоловіків.
Дефіцит заліза викликає такі симптоми як втома, задишка, запаморочення, головний біль, блідість шкіри, слабкість, сидеропенічний синдром: випадіння волосся, ламкість нігтів, сухість шкіри.
При целіакії поглинання поживних речовин у тонкій кишці порушується, внаслідок чого зменшується кількість заліза, що повинне поглинатися з їжею.
Залізодефіцитна анемія — один з перших симптомів целіакії, які помічає лікар.
Недавні дослідження показують, що у хворих на целіакію дефіцит заліза може бути значним: як у дорослих, так і у дітей.
10. Тривога
Включає почуття занепокоєння, нервозність, неспокій і хвилювання. Крім того, вона часто поєднується з депресією.
Люди з непереносимістю глютену більше, ніж здорові, схильні до тривоги та панічних розладів.
Навіть більше: за даними досліджень, до 40 % осіб з чутливістю до глютену регулярно відчувають тривогу.
11. Аутоімунні захворювання
Целіакія — це аутоімунне захворювання, яке внаслідок споживання глютену змушує вашу імунну систему атакувати травний тракт.
Цікаво, що наявність целіакії робить вас більш схильними до виникнення інших аутоімунних станів. Таких, наприклад, як тиреоїдит Хашимото — аутоімунне ураження щитовидної залози.
А вже аутоімунні порушення роботи щитовидної залози можуть бути фактором ризику розвитку емоційних та депресивних розладів.
Також целіакія більш поширена серед людей, які вже мають інші аутоімунні захворювання. На кшталт діабету першого типу, аутоімунних захворювань печінки та запальних захворювань кишечника.
Однак непереносимість глютену без целіакії не пов’язана з підвищеним ризиком розвитку аутоімунних розладів, порушеннями всмоктування або харчовими дефіцитами.
12. Біль у суглобах та м’язах
Існує безліч причин, чому люди відчувають біль у суглобах і м’язах. Є й теорія, згідно з якою хворі на целіакію мають генетично обумовлену надчутливу або надзбудливу нервову систему.
Тому у них може бути нижчий поріг збудливості сенсорних нейронів, які спричиняють біль в м’язах і суглобах.
Ба більше, вплив глютену може викликати запалення у чутливих до нього осіб, а воно — призвести до широко розповсюдженого болю, включаючи суглобовий та м’язовий.
13. Оніміння ніг або рук
Ще одним несподіваним симптомом непереносимості глютену є невропатія, яка проявляється онімінням або поколюванням в кінцівках.
Такі прояви часто зустрічаються у людей з діабетом і дефіцитом вітаміну B12. Вони також може бути викликані впливом токсинів і вживанням алкоголю.
Однак люди з целіакією та непереносимістю глютену, схоже, мають вищий ризик виникнення оніміння рук і ніг у порівнянні зі здоровими.
Хоча точна причина цього невідома, деякі вчені пов’язують цей симптом з наявністю певних антитіл, які з’являються в організмі при непереносимості глютену.
14. Затуманення свідомості
Стан, при якому ви не можете ясно мислити або чітко звертати увагу на речі. Люди описують це як забудькуватість, труднощі з мисленням, почуття помутніння та розумову втому.
Наявність цього стану є поширеним симптомом непереносимості глютену, що вражає до 40 % людей із цим станом.
Цей прояв може бути викликаний реакцією на певні антитіла в глютені, але справжня причина його виникнення не встановлена.
Отже:
Симптоми непереносимості глютену численні. Але треба взяти до уваги, що більшість проявів з наведеного списку можуть бути наслідками інших захворювань.
З усім тим, якщо ви регулярно відчуваєте деякі з цих 14 симптомів без видимої причини, вони можуть вказувати на непереносимість глютену.
У такому випадку вам слід проконсультуватися з лікарем.