Як біологічні препарати лікують важку астму?
Вважається, що наразі світова медицина навчилась лікувати симптоми бронхіальної астми. Концепція її контролю така, що потрібно приймати два види препаратів. Перші — ліки пролонгованої дії. Вони дозволяють уникати виникнення нападів астми. Другі — засоби швидкої дії для полегшення симптомів. Але вже існує ще одна група ліків проти важкої астми — так звані біологічні препарати. Їх лікар віднедавна може призначити й в Україні.
Лікування препаратами швидкої та пролонгованої дії добре підходить більшості людей з легкою та помірною бронхіальною астмою (БА). Проте приблизно для 5-10 % пацієнтів такої терапії може бути недостатньо.
Біологічні препарати діють не так, як інші ліки проти астми. Замість лікування симптомів вони блокують молекули, наявність яких в організмі призводить до виникнення симптомів БА.
Далі ви дізнаєтесь, чи підходить вам лікування біологічними препаратами.
Що таке біопрепарати?
По суті, біологічні препарати — це штучні білки, сконструйовані методами генної інженерії. В їх основі протеїни, отримані безпосередньо з живих клітин або створені з їх допомогою. Такі молекули розроблені для блокування в імунній системі певних речовин, які викликають запалення.
Лікарі призначають біопрепарати людям з важкою БА, симптоми яких не покращилися при застосуванні інгаляційних кортикостероїдів, бета-агоністів тривалої дії та інших стандартних методів лікування.
Біологічні препарати допомагають керувати такими симптомами, як задишка, хрипи та кашель, коли інші ліки не діють.
Приймання біологічних препаратів може запобігти загостренням астми. І зробити будь-які напади БА слабшими.
Які біопрепарати наразі існують?
Для лікування астми схвалено п’ять біологічних препаратів:
- Омалізумаб (Xolair).
- Меполізумаб (Nucala).
- Реслізумаб (Cinqair).
- Бенралізумаб (Фасенра).
- Дупілумаб (Dupixent).
Нині розробляються ще кілька.
Тип біологічного препарату, який призначає лікар, залежить від типу бронхіальної астми та доступності самого лікарського засобу.
Омалізумаб
Мабуть, вам відомо, що багато людей з БА також мають алергію на деякі речовини. А, можливо, ви й самі реагуєте на:
Якщо ваша імунна система реагує на ці алергени, то вона виробляє білки-антитіла IgE. Вони є особливим типом антитіл.
IgE фіксуються на поверхні імунних клітин, змушуючи їх виділяти хімічні речовини, які викликають алергічну реакцію. Виділення цих хімічних речовин, до прикладу, гістаміну, спричиняють появу кашлю, задишки, хрипів.
Омалізумаб блокує алергічні антитіла та знижує активність IgE-рецепторів імунних клітин. Відтак вони не виділяють хімічні речовини-медіатори алергічних реакцій.
Якщо лікар визначить, що вам потрібен саме такий препарат, він може прописати його у вигляді підшкірних ін’єкцій. Вони проводяться 1–2 рази на місяць.
Омалізумаб схвалений для лікування важкої астми у дітей від 6 років і тих дорослих, у яких БА погано контролюється інгаляційними кортикостероїдами.
Також його застосовують для лікування хронічної ідіопатичної кропив’янки.
Але перш ніж призначити таке лікування, лікар-алерголог має впевнитись, що у вас є алергія на чинники довкілля. Це зазвичай робиться з допомогою шкірного тесту або молекулярного аналізу крові.
Адже омалізумаб зазвичай рекомендується застосовувати лише людям з високим рівнем IgE у крові.
Дослідження показують, що він може:
- скоротити кількість нападів астми;
- зменшити потребу в візитах до лікарні;
- допомогти людям з астмою скоротити щоденне вживання стероїдів.
Омалізумаб поки що єдиний препарат, лікування яким доступне в Україні.
Меполізумаб, реслізумаб і бенралізумаб
Ці препарати лікують важку форму астми, яку називають еозинофільною.
Еозинофіли — це тип лейкоцитів. Ваша імунна система використовує їх для боротьби з вірусами, бактеріями, грибами та іншими паразитами, які потрапляють в організм.
Але коли ці клітини виділяються, у вашому тілі виникає запалення.
Втім, еозинофіли корисні для організму, тому що допомагають запобігати виникненню захворювань.
Однак, коли еозинофілів занадто багато, викликані ними запалення і набряк можуть стати значними. Якщо цей набряк виникне в дихальних шляхах, він може утруднювати дихання.
Анти-еозинофільні антитіла, які є в меполізумабі, реслізумабі та бенралізумабі, блокують інтерлейкін-5 (IL-5). Це білок імунної системи, який активує вироблення еозинофілів.
Реслізумаб дозволений для лікування людей віком від 18 років з важкою еозинофільною астмою. Бенралізумаб дозволений дітям і дорослим віком від 12 років, а меполізумаб — дітям до 6 років.
Ці препарати призначаються як внутрішньовенні або звичайні уколи раз на 1–2 місяці.
Дупілумаб
Дупіксент блокує два білки, які викликають алергічне запалення при астмі: інтерлейкін-4 (IL-4) та інтерлейкін-13 (ІЛ-13)
Ці препарати дозволені для використання у дітей віком від 12 років та у дорослих.
«Дупіксент» — єдиний препарат, який лікує еозинофільну БА середнього та важкого ступенів. Він також допомагає людям, яким для лікування астми необхідно приймати кортикостероїди.
Побічні ефекти
Біологічні препарати, як правило, безпечні. Але можуть викликати певні побічні ефекти, такі як:
- подразнення в місці введення;
- симптоми, схожі на застудні;
- головний біль;
- риносинусит;
- втома;
- кон’юнктивіт.
Зрідка ці препарати можуть викликати серйозну алергічну реакцію, яка називається анафілаксією. Лікар буде контролювати у вас наявність ознак анафілаксії, які включають:
- кропив’янку або висип;
- свербіж;
- набряк обличчя, рота або язика;
- задишку;
- низький кров’яний тиск;
- хрипи;
- проблеми з ковтанням;
- запаморочення, непритомність.
Отже:
Біологічні препарати підходять не для всіх. Ба більше, лікування бронхіальної астми лише біологічними препаратами може не бути ефективним.
Відтак спочатку ваш лікар додасть біопрепарат до вашого звичайного плану лікування астми, щоб перевірити, чи допомагає він контролювати симптоми захворювання.
Якщо біопрепарати вам підходять, вони зменшать кількість нападів бронхіальної астми. Згодом допоможуть скоротити використання інгаляційних кортикостероїдів або нших засобів лікування БА.