Все, що ви маєте знати про двофазну анафілаксію

0 2 172

Анафілаксія — потенційно небезпечна для життя алергічна реакція. Вона, як відомо, розвивається швидко і непередбачувано. Симптоми можуть початися через кілька хвилин після впливу будь-якої речовини, яка викликає алергічну відповідь. А от двофазна анафілаксія — це рецидив анафілаксії після відповідного лікування. При цьому рецидив відбувається без будь-якого додаткового впливу алергену.

Анафілаксією страждають до 2 % населення. Справжня частота двофазної анафілаксії невідома, але вона може зустрічатися у 20 % випадків.

Двофазна анафілаксія настає після того, як ви пережили першу атаку і почуваєтесь начебто добре. Друга атака може статися в будь-який момент від 1 до 72 годин після першої. Зазвичай вона відбувається протягом перших 10 годин.

Через ризик виникнення двофазної анафілаксії лікар може попросити вас залишитися в лікарні після нападу — для контролю вашого стану.

Симптоми двофазної анафілаксії такі ж, як і при анафілаксії. Однак вони можуть відрізнятися за ступенем вираженості. Як правило, вони незначні або помірні.

Однак немає гарантії, що ця друга подія не стане небезпечною для життя. Кожен епізод вимагає негайної медичної допомоги.

Симптоми двофазної анафілаксії

Після впливу алергену у вашому тілі відбувається низка неприємних подій:

  • Шкіра червоніє, свербить, може набрякати або покриватись кропив’янкою.
  • Дихальні шляхи починають закриватися, а дихання стає все більш важким.
  • Язик і рот набрякають.
  • Падає артеріальний тиск.
  • З’являється біль у животі.
  • Може розпочатись діарея, виникнути блювота.
  • Ви можете втратити свідомість.
  • Може розвинутися шок.

Анафілаксія і двофазна анафілаксія є невідкладними станами та вимагають негайного лікування, бажано у відділенні невідкладної допомоги. Якщо ви вчасно не отримаєте лікування, цей стан може бути смертельним. 

Двофазна анафілаксія: фактори ризику

Причини виникнення двофазної анафілаксії не до кінця зрозумілі. Не існує точного способу ідентифікувати людей, які більш схильні до розвитку цього стану. 

Втім, відомо, що фактори ризику включають наявність:

  • історії попередніх випадків анафілаксії,
  • алергії без відомої причини,
  • симптомів, що включають діарею або хрипи.

Будь-яка алергія може призвести до анафілаксії. Але деякі алергени викликають її частіше.

Зокрема:

Лікування двофазної анафілаксії

Адреналін, також відомий як епінефрин, є основним препаратом, який застосовується для лікування анафілаксії. Він швидко і ефективно відкриває дихальні шляхи та зменшує інші симптоми.

Епінефрин випускається у вигляді дозатора-автоінжектора. Людина, яка зазнала нападу, або хтось, хто поруч з нею, може вколоти їй цей препарат.

Якщо ваш лікар вирішить, що ви повинні носити з собою дозатор адреналіну, він випише рецепт. А також покаже, як користуватись інжектором. 

Як використовувати дозатор адреналіну:

  1. Лягте та трохи підійміть ноги, щоб полегшити кровообіг. Якщо вам важко дихати, сядьте.
  2. Щоб підготувати автоінжектор, розкрийте кришечку та висуньте його із прозорої носійної трубки.
  3. Утримуйте автоінжектор помаранчевим наконечником донизу.
  4. Зніміть захисний ковпачок, потягнувши вгору. Не згинайте і не скручуйте його. Найкраще використовувати вільну руку, протилежну тій, що тримає автоінжектор.
  5. Помістіть помаранчевий кінчик на рівні зовнішньої середини стегна під прямим до нього кутом. Натисніть, доки клацне, міцно утримуючи протягом 3 секунд.
  6. Вийміть автоінжектор і помасажуйте місце ін’єкції протягом 10 секунд.
  7. Якщо захисний ковпачок підведений або якщо автоінжектор не виймається з футляра легко, не треба його використовувати. Натомість слід звернутися до лікаря.

Навіть якщо ви зробили ін’єкцію й відчули себе краще, все’дно важливо звернутися по медичну допомогу. 

Якщо у вас в анамнезі є важкі алергічні реакції, ви повинні завжди мати при собі автоінжектор адреналіну.

Профілактика анафілаксії

Щоб запобігти проявам анафілаксії, дуже важливо визначити її причину. 

Це може зробити тільки лікар-алерголог після відповідного медичного обстеження. У деяких випадках він порекомендує алерген-специфічну імунотерапію, яка допоможе знизити реакцію організму на алерген. 

Якщо ваш лікар призначить автоінжектор адреналіну, ви повинні носити його з собою. Покажіть членам сім’ї і людям, що постійно вас оточують, як правильно користуватись пристроєм.

Що робити при нападі

Якщо у вас чи у когось поруч з вами виник напад, негайно зателефонуйте 103. Ваша мета — якомога швидше залучити професійну медичну допомогу.

Якщо ви опинились поряд з тим, у кого напад:

  • Запитайте, чи є у нього автоінжектор епінефрину.
  • Допоможіть хворому зручно влаштуватися і підніміть йому ноги, якщо це можливо.
  • Якщо пристрій наявний і при цьому людина не може ним скористатись, введіть їй ліки.
  • Викличте швидку.

 

Коментарі
Loading...