Алергія на сухофрукти: небезпечні сульфіти та цвіль
Ви спокійно вживаєте свіжі фрукти, але почуваєтесь недобре після того, як скуштували кураги або родзинок? Цілком можливо, що у вас алергія на сухофрукти. А спричиняють її, на відміну від «традиційної» харчової, не специфічні білки, а сульфіти, тобто неорганічні сполуки сірки.
Зазвичай їх використовують як консерванти та стабілізатори кольору при виготовленні деяких продуктів, наприклад, вина та сухофруктів. І в деяких людей наявність у харчових продуктах сполук сірки може викликати реакцію гіперчутливості. Проявлятися вона може по-різному.
Симптоми алергії на сульфіти у сухофруктах
Так, симптомами алергії на сульфіти з боку шлунково-кишкового тракту є:
- діарея,
- спазми в шлунку,
- блювота і нудота,
- утруднене ковтання.
До шкірних проявів належать почервоніння та свербіж шкіри, висипання і кропив’янка.
Також можлива поява:
- хрипів,
- кашлю,
- утрудненого дихання,
- відчуття стиснення грудної клітки,
- тривоги,
- блідості й слабкості.
А найнебезпечніший симптом — це анафілаксія та анафілактичний шок, які несуть пряму загрозу життю та потребують негайної медичної допомоги.
Алергія на сульфіти та астма
Вміст сульфітів у сухофруктах, таких як родзинки та чорнослив, становить від 500 до 2000 частин на мільйон. І ця цифра є набагато більшою, ніж та, що характеризує вміст сульфітів у вині: від 20 до 350 частин.
Особливо небезпечні сульфіти у сухофруктах для тих, хто страждає на астму: наявність цього захворювання значно підвищує ризик розвитку реакції на діоксид сірки.
Так, хоча лише близько 1 % людей мають сульфітну чутливість, серед людей з астмою цей показник становить від 5 до 10 %.
Тож якщо ви страждаєте на бронхіальну астму, обов`язково тримайте під рукою інгалятор, коли їсте сухофрукти. Або взагалі виключіть їх зі свого раціону.
Сухофрукти й алергени грибів
Ще однією причиною виникнення алергії на сухофрукти може бути грибок, який часто оселяється на них.
Контакт з грибними алергенами може викликати:
- хрипи,
- проблеми з диханням,
- закладеність носа або нежить,
- свербіж очей та сльозотечу,
- шкірні висипання.
Якщо причиною алергії на сухофрукти є саме грибок, людині з такою формою гіперчутливості варто бути обережною, вживаючи гриби, сир, оцет, пиво, вино, дріжджі та мариновані продукти.
Сухофрукти та непереносимість фруктози
Окрім алергії на цвіль та сульфіти погіршення самопочуття при вживанні сухофруктів може спричинити непереносимість фруктози. Це цукор, який природним чином міститься у фруктах. Він також використовується для підсолодження багатьох оброблених продуктів та напоїв.
Зазвичай непереносимість того чи іншого харчового продукту пов`язана з порушенням у роботі травної системи. А інтенсивність її проявів залежить від кількості спожитого. На відміну від алергії, симптоми якої виникають незалежно від того, з якою кількістю алергенних білків мав справу організм.
Що стосується непереносимості фруктози, то у деяких людей вона є спадковою. У такому разі йдеться про рідкісне серйозне генетичне порушення, при якому в організмі не вистачає ферменту, необхідного для руйнування фруктози. Зазвичай такий стан діагностується у дітей раннього віку та потребує обов`язкового лікування. Інакше можуть виникнути проблеми з печінкою та нирками.
Алергія на сухофрукти: діагностика та лікування
Чутливість до алергенів, які містяться у сухофруктах, лікар-алерголог може визначити за допомогою прик-тесту із самим причинним продуктом.
Під час тесту у шкірі пацієнта роблять прокол ланцетом, який спочатку занурюється у сухофрукт. Якщо реакція виникла, лікар може зробити висновок про чутливість людини до продукту.
У разі непереносимості діагноз допоможе встановити харчовий щоденник. Його можна вести й у смартфоні, записуючи туди з’їдені страви та свої реакції на них. Такий щоденник буде корисним і при спостереженні за алергічними реакціями.
Якщо діагноз «алергія на сухофрукти» буде підтверджено, їх потрібно буде виключити з раціону. Дієту для вас складе лікар — на підставі аналізів.