Алергія на отруту шершня небезпечніша за бджолину
За різними даними, алергію до укусів жалких комах мають від 0,8 до 8 % населення світу. Це переважно люди від 20 років. В Україні ця цифра становить близько 4 %. Включає вона не лише тих, хто є чутливим до отрути бджіл або ос, а й тих, чию проблему становить алергія на отруту шершня.
Загалом родина, до якої належить цей родич бджіл та ос, нараховує 23 види. Шершні розповсюджені переважно в Китаї, В’єтнамі, Таїланді, Індонезії та Східній Індії.
Найвідомішим представником сімейства є шершень звичайний (Vespa crabro). Він має довжину приблизно 2-3 сантиметри та розповсюджений як в Україні, так і по всій Європі, а також Північно-Східній Азії.
Як і оси, шершні будують великі гнізда. Сировиною для них слугують гнила деревина та березові гілочки. Тому ці гнізда мають, на відміну від осиних, не білий, а бурий колір.
Отрута шершнів менш токсична, ніж бджолина. Але після укусу жало шершня не залишається в тілі жертви, тож атакувати він може декілька разів поспіль.
Через це під час ужалення шершнем в організм може потрапити більша у порівнянні з бджолиною кількість отрути. І це матиме серйозніші для здоров’я наслідки, включно до летальних.
Реакція на укус шершня
Зазвичай реакцією на укус шершня є почервоніння, набряк та свербіж у місці, куди влучило жало комахи. Припухлість може поширюватися приблизно на 10 см від місця укусу й залишатися протягом декількох днів.
Щоправда, трапляється, що шершень вжалив у щиколотку, а набрякла вся нога. Але й в цьому випадку, якщо інших симптомів не спостерігається, хвилюватися не варто: стан має покращитись протягом 5-10 днів.
Для полегшення симптомів у таких випадках лікарі рекомендують промити місце укусу водою з милом, а потім нанести гідрокортизоновий крем. Також у разі необхідності можна застосовувати знеболювальні препарати.
Коли звернутись до лікаря при укусі шершня?
А ось при появі деяких інших симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря.
Термінова консультація фахівця потрібна у разі появи:
- кропив’янки, свербежу і набряку в інших місцях, окрім місця укусу;
- набряку язика або горла;
- утрудненого дихання;
- спазмів в животі;
- блювоти;
- нудоти;
- діареї;
- анафілаксії — стану, що несе реальну загрозу життю.
Що робити, аби шершень не вкусив
Зменшити ймовірність укусу шершня допоможуть такі заходи безпеки:
- Навчіться розпізнавати гнізда комах і уникати їх.
- Виходячи на пікнік, надягайте взуття та шкарпетки.
- Носіть сорочки з довгими рукавами та довгі штани, перебуваючи в лісистих місцевостях.
- Уникайте парфумів або одягу яскравих кольорів, які приваблюють комах.
- Якщо у вас сильна алергія, намагайтеся ніколи не перебувати на свіжому повітрі наодинці. Адже у разі укусу комахи вам може терміново знадобитися допомога.
- Вдома використовуйте екрани від комах на вікнах і дверях, а також репеленти.
- Регулярно обприскуйте сміттєві баки інсектицидом та тримайте усі контейнери з продуктами щільно закритими.
- Уникайте рослин, що приваблюють комах. Не тримайте їх у будинку та видаліть з території навколо нього.
Важливо знати: ризик наразитися на укус шершня існує, навіть якщо ви торкнулися вбитої комахи. Річ у тому, що її тіло може виділяти феромони, здатні спровокувати інших шершнів, які є поблизу, на агресію. Особливо якщо комаха загинула неподалік свого гнізда.
Аналогічним чином агресію комах здатні викликати певні харчові ароматизатори, такі як бананові та яблучні. Та солодкуваті аромати, що містять С5-спирти й складні ефіри С10.
Ще одне джерело небезпеки — перестиглі фрукти, які дуже полюбляють шершні. Аби поласувати м’якотою, вони здатні повністю зануритися в плід та вжалити людину, що зірвала його, потурбувавши комаху.
Діагностика та лікування алергії до шершнів
Визначити, чи є у вас алергія на отруту шершня, може лише лікар-алерголог. Для цього він проведе як шкірні, так і молекулярний тест на алергію.
Останній, тобто тест ALEX, може встановити, на які конкретно молекули й отруту якої комахи найбільше реагує ваше тіло.
І головне: алергія на укуси шершнів лікується. Для цього застосовують метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.
Щоб лікування було ефективним, потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні. Серед них є й алергени для лікування саме гіперчутливості до отрути шершнів. І вони мають всі шанси невдовзі з’явитись в Україні.
Втім, підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар. Він же надасть поради у випадку алергії на отруту жалких комах.