Алергія на дезодорант: визначити та позбутись можливо
Помічаєте на місці нанесення дезодоранту або антиперспіранту почервоніння, свербіж, лущення шкіри? Це ознака, що у вас може бути алергія на складові цього засобу гігієни. Далі ми допоможемо вам з’ясувати, чи є у вас алергія на дезодорант. І розберемо кроки, до яких треба вдатися для лікування цього виду алергії.
Почнемо з термінології. Дезодорант – це засіб, який вбирає і маскує запах поту. Антиперспірант – засіб, який не дає пітніти.
Більшість дорослих мають вже щоденну звичку проводити дезодорантом або антиперспірантом під пахвами, дотримуючись повсякденної гігієни.
Коли люди говорять про алергію на дезодорант, це може означати алергію або чутливість до будь-якого з цих засобів.
Адже більшість дезодорантів і антиперспірантів містять подібні активні речовини. І цілком можливо, що майже всі вони можуть викликати алергію або підвищену чутливість.
Алергія на дезодорант — це тип контактного дерматиту, який спричинений інгредієнтами дезодорантів або антиперспірантів.
Цей різновид алергії може викликати:
- почервоніння,
- запалення шкіри,
- кропив’янку,
- свербіж.
У вас може розвинутися чутливість або алергія на дезодорант, навіть якщо ви використовуєте один і той же засіб протягом багатьох років. Іноді косметичні компанії змінюють формули продуктів, не попереджаючи споживачів. Так у склад засобу може з’явитись інгредієнт, до якого ви, можливо, вже чутливі.
Також можливий розвиток нової алергії на речовину у звичному для вас продукті.
Які інгредієнти дезодорантів викликають алергічні реакції?
За даними американського Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA), а також Європейської комісії, алергію і подразнення можуть викликати чотири категорії інгредієнтів в дезодорантах.
А саме:
- алюміній,
- аромати,
- консерванти,
- барвники.
У дослідженні 2011 року у 25 % людей, що мали алергію на косметичні ароматизатори, її симптоми були викликані саме ароматизованими інгредієнтами дезодорантів.
Різні види спиртів вважаються ароматичними інгредієнтами й також можуть викликати алергію.
Консерванти в дезодорантах теж здатні спровокувати алергічний висип або подразнення. Парабени – це тип консерванту, який колись входив до складу багатьох засобів особистої гігієни. Більшість виробників дезодорантів видалили парабени зі своїх формул, але є й такі, що їх ще використовують.
Метали у косметичних продуктах також можуть викликати алергічну реакцію. Одним з інгредієнтів, які запобігають потовиділенню, є алюміній. З його впливом дослідження пов’язують контактний дерматит.
Винуватцями можуть бути також барвники, які використовуються для надання дезодорантам кольору.
Симптоми алергії на дезодорант
Алергія на дезодорант може мати різні прояви:
- свербіж, червоні плями в місці нанесення;
- запалення і набряклість;
- лущення шкіри;
- пухирі або кропив’янка;
- ущільнення або кісти під пахвами.
Як діагностується алергія на дезодорант
Оскільки виробники дезодорантів та антиперспірантів можуть просто вказувати на етикетці «ароматизатор» чи «консервант», складно з’ясувати, який саме з кількох інгредієнтів викликає вашу реакцію.
Для того, щоб визначити, який у вас тип реакції та що її викликає, лікар-алерголог проведе діагностику за допомогою патч-тестів. Їхня стандартна панель, рекомендована Європейською науково-дослідною групою з проблем навколишнього середовища і контактного дерматиту, доступна і в Україні. Панель має у собі алергени дезодорантів та антиперспірантів.
Чи існують альтернативи алергенному дезодоранту
Існує чимало альтернатив алергенному дезодоранту. І з кожним днем їх більше.
Щоб пахви залишалися сухими, у так званих натуральних дезодорантах використовуються ефірні олії, харчова сода і кукурудзяний крохмаль. Однак їх також не завжди можна застосовувати як безпечну альтернативу. Адже може розвинутися алергія і до цих речовин.
Деякі з цих дезодорантів ефективніші, ніж інші. У кожного з нас різне тіло. Тому вам, можливо, доведеться спробувати декілька брендів, перш ніж знайдете засіб, що вам підходить.
Якщо у вас чутлива шкіра, ймовірно, ви будете відчувати симптоми свербіння і почервоніння навіть при використанні деяких натуральних дезодорантів, представлених на ринку.
Деякі люди вважають, що зручніше повністю відмовитися від дезодоранту або використовувати його тільки в особливих випадках.
Зрештою, людство жило тисячі років, перш ніж почало користуватись дезодорантами. Тож відмова від них не зашкодить вашому здоров’ю.
Немає нічого поганого в тому, щоб трохи попотіти – насправді це навіть корисно.
Деякі люди, щоб зберігати відчуття свіжості, використовують кілька крапель натуральної антибактеріальної речовини під пахвами. Наприклад, олію чайного дерева, розбавлену олією-носієм — мигдальною. Втім, можливий розвиток і алергії на ефірні олії.
Як лікується алергія на дезодорант
Якщо ви відчуваєте алергічну реакцію на свій дезодорант, вашим першочерговим завданням має бути полегшення симптомів.
Для заспокоєння печіння та свербіння шкіри можна застосовувати місцевий антигістамінний препарат.
Коли симптоми не зникають або висип є болючим, необхідно звернутися до лікаря.
Домашні засоби, такі як холодний компрес, також можуть допомогти при свербежі та запаленні.
Щоб запобігти негативній реакції, ви маєте визначити алерген і постаратися уникати його. Може бути достатньо лише заміни дезодоранту. Або ж доведеться відвідати лікаря, щоб з’ясувати, який саме інгредієнт викликає у вас алергію.
Отже:
Алергічна реакція на дезодорант не рідкість. Й зазвичай вона не потребує невідкладної медичної допомоги.
Самостійного лікування домашніми засобами, заміни доглядового засобу і визначення тригера алергії може вистачити для того, щоб вам більше не довелося стикатися з симптомами цього типу алергії.
Якщо її прояви не зникнуть навіть після заміни дезодоранту, подумайте про те, щоб зателефонувати сімейному лікареві й попросити направлення до алерголога. Або зверніться до останнього напряму.
Важливо стежити, щоб у вас не відбулося інфікування місць пошкодження шкіри. Його ознаки:
- тріщини;
- кровоточивість шкіри під пахвами;
- жовті виділення на місці висипу;
- лихоманка.
Помітивши такі симптоми, негайно зверніться по невідкладну медичну допомогу.