Алергію на срібло викликає не срібло
Алергія на срібло може виникнути у будь-якому віці: не лише в місці носіння прикраси, але й по всьому тілу.
Згідно з даними Національного інституту здоров’я США, алергічні симптоми, які виникають через вплив металів, з’являються через 1-2 доби після контакту зі шкірою. Вони трапляються у 5-10 % жінок та чоловіків, викликаючи свербіж, почервоніння, біль та набряки уражених ділянок. У важчих випадках розвивається лущення шкіри та виникають пухирі.
На думку вчених, чисте срібло є гіпоалергенним і не може провокувати подібних реакцій.
Симптоми алергії викликає нікель − він додається до срібних прикрас, щоб зробити їх міцнішими та блискучішими.
Тому людям, які хоч раз відчували дискомфорт при контакті з дорогоцінними металами, слід віддавати перевагу гіпоалергенним прикрасам.
Аби переконатись у відсутності шкідливих домішок, слід протестувати прикрасу на вміст нікелю. Тестовий набір для цього складається з пляшечки, в якій містяться диметилгліоксим та гідроксид амонію.
Нанесіть краплю цієї суміші на виріб, котрий хочете перевірити. Ретельно протріть його ватним диском.
Якщо прикраса не змінить колір, значить, в ній немає нікелю, який може викликати дерматит. Якщо стане рожевою – краще її не вдягати.
Механізм розвитку алергії на прикраси
Алергія на нікель виникає, коли клітини імунної системи сприймають металевий виріб як ворожого агента і виділяють хімічні речовини (лімфокіни). Під їх впливом відбувається переміщення інших клітин імунної системи — макрофагів — до місця знаходження алергену.
Так макрофаги, що містять речовини-медіатори запалення, накопичуються в області контакту з металом. А позаяк з алергеном контактує шкіра, скупчення макрофагів викликає висип.
Саме нікель, кобальт, мідь, хром провокують таку реакцію. І ці метали зустрічаються не лише в прикрасах, але й у годинниках, монетах, ключах.
Тому пацієнтам з компрометованою імунною системою слід обережно обходитись з цими металами, на які їх організм здатен відреагувати. До групи ризику входять також люди, серед родичів яких є хворі на алергію.
Якщо у вас чутлива шкіра, слід відмовитись від таких металів:
- Нікель — основний алерген, котрий найчастіше застосовується для міцності та довговічності прикрас.
- Нержавіюча сталь — має у складі сліди нікелю та заліза, тому часто викликає алергічну реакцію.
- Латунь (мідно-цинковий сплав). Найчастіше вона вкривається сріблом. Якщо ваша шкіра стає зеленою після носіння намиста або сережок, радше за все, до складу прикрас входить латунь. При цьому варто враховувати той факт, що латунь складається з міді та цинку. Тому якщо у вас є алергія на латунь, отже, є й на мідь.
- Мідь та рожеве золото. А точніше, сплав цих елементів.
Якщо у вас алергія на мідь, така ж реакція виникатиме і до металевих сплавів, до складу яких вона входить. Наприклад, до досить популярного рожевого золота — саме мідь надає йому цього оригінального відтінку.
З метою здешевлення прикрас мідь, латунь або нікель вкривають невеликим шаром золота або срібла. Тому перш ніж купувати «дорогоцінний» виріб, поцікавтесь його основною складовою.
Де ще можуть ховатись метали-алергени?
Крім перерахованих, у людини може розвинутись алергія на будь-який інший сплав. Зокрема, сплави кобальту або хрому.
Їх часто змішують з іншими металами. Використовують в біжутерії, ювелірних прикрасах і навіть у фарбі для тату.
Металеві сплави часто присутні у:
- сотових телефонах;
- оправах для окулярів;
- фурнітурі для одягу — металевих ґудзиках, застібках та блискавках;
- косметиці та милі (часто мають у собі хромати);
- штучних протезах, суглобах, пластинах, стрижнях та штифтах.
Виявлення та лікування алергії на метал
Дізнатись, чи є у вас алергія на срібло та інші метали, допоможе лікар-алерголог. Для діагностики він проведе патч-тести.
Спосіб лікування алергії на метали — повне уникнення контактів з ними. Якщо ви вже маєте невдалі спроби носіння срібних та золотих прикрас, слід дуже уважно ставитись до вибору нових.
Зокрема, чим нижча якість срібла у ювелірних виробах, тим більша ймовірність, що у ньому будуть присутні усілякі домішки. Тому найкращим вибором буде інвестування коштів в гіпоалергенні вироби, які ви зможете носити протягом життя.
Які метали є гіпоалергенними
Найбільш відомі гіпоалергенні метали та сплави, з яких виготовляють прикраси:
- Золото 24-каратне, тобто 999-ї проби. В такому виробі немає жодних домішок, і ви спокійно можете передати його у спадок власним онукам та правнукам. Але такий метал занадто м’який для ювелірних прикрас. Тому скоріше за все вам запропонують 14-каратне золото. Його теж можна вважати гіпоалергенним, адже відсоток домішок у ньому незначний.
- Платина. Найдовговічніший і найбезпечніший метал. Вартість висока, але платина ніколи не тьмяніє і може зберігатися століттями.
- Родій. Належить до того ж сімейства, що й платина, а тому вважається гіпоалергенним та довговічним. Родій використовується для обрамлення білого золота, надає йому сяйва та блиску. Більшість дизайнерських ювелірних компаній використовують родій як додаток у виробах зі стерлінгового срібла (сплав з 92,5 % Ag 999-ї проби та 7,5 % міді).
- Аргентіум (Argentium silver) — різновид срібла. У сплаві 93,5–96 % срібла та германій. Використання германію робить срібло яскравішим, блискучішим та міцнішим. Аргентіум сертифікований для вторинного перероблення, що знижує попит на видобування срібної руди. Саме тому Argentium silver вважають найбільш екологічно безпечним — завдяки йому зменшуються забруднення та шкідливі викиди в атмосферу.
- Ніобій — гарний вибір для людей з алергією на срібло. Він має високу стійкість до корозії, використовується в медичних імплантах й хірургічних інструментах. Ніобій ніколи не тьмяніє і не втрачає природного блиску. Він має досить багату кольорову гамму, тому обов’язково сподобається вибагливим красуням, котрі віддають перевагу еклектичним прикрасам.
Щоб вас не турбувала алергія на срібло чи інший метал, краще відмовитись від дешевих прикрас. А металевий ґудзик на штанах можна просто вкрити лаком.