Маски + спека = подразнення шкіри. Як йому запобігти?

0 1 881

Носіння маски, а надто у спеку, часто може призвести до появи подразнення та висипу. Вони викликані тим, що маска затримує бруд і жир в шкірних порах і не дає їм очищуватись природним шляхом. Для проблем на шкірі, викликаних носінням маски, є навіть окремий термін — маскне.

Контролювати хворобливі шкірні прояви допоможуть пом’якшувальні, зволожувальні засоби та інші подібні ліки. Як їх обрати і як діяти, якщо під маскою погіршився стан шкіри, читайте далі.

У міру того, як ми змушені продовжувати життя в умовах карантину, застосування масок стає звичайною справою. Втім від тривалого носіння маски, а надто у спекотну погоду, на шкірі може розвинутись маскне. Цей термін використовується для опису акне на частині обличчя, з яким контактує маска.

Носіння масок, миття рук та дотримання соціальної дистанції залишаються найкращими профілактичними засобами від коронавірусної хвороби. А відтак маску потрібно носити. Особливо у місцях, де ви потенційно контактуєте з великою кількістю людей: магазинах, громадському транспорті, на зупинках.

Найбільш поширеною проблемою, яка виникає при тривалому носінні маски, є почервоніння шкіри обличчя. Воно найбільш помітне по краях маски, навіть може утворити на обличчі червоний контур. 

На ділянках, що довго терлися маскою, руйнується шкірний бар’єр. Шкіра стає гіперчутливою до зовнішніх подразників. Відтак, якщо ви наносите на неї будь-який крем чи лосьйон, він може викликати печіння. 

Чому виникає маскне?

Маскне — термін для визначення декількох станів, викликаних носінням маски.

«Механічне» акне

Фізичні маніпуляції та тиск маски на шкіру викликають акне. 

Поєднання тертя, щільного прилягання маски і емоційної напруги через COVID-19 є ідеальними умовами для розвитку цього хронічного запального захворювання, що призводить до порушення шкірного бар’єра. А будь-яке навантаження на шкіру або на організм в цілому може погіршити цей стан.

Стрес, як відомо, викликає спалахи акне на обличчі, екзему, себорейний дерматит і розацеа.

Шляхи, якими стрес призводить до цих станів, не зовсім зрозумілі. Певну роль може відігравати гормональна реакція на стрес. Носіння масок має тенденцію погіршувати шкірні захворювання.

Разом стрес і маска діють синергетично, погіршуючи шкірні прояви на обличчі. 

Пітниця

Також відома як тепловий висип, пітниця може бути наслідком щільного прилягання маски та потіння під нею.

Носіння маски призводить до локальної зміни мікробіома шкіри. При використанні маски покрита нею частина обличчя піддається впливу підвищених рівнів CO2 та вологості, більш високих температур, більшої кількості бактерій та інших мікроорганізмів. Тих, що живуть в ротовій порожнині та у дихальній системі, зокрема в носі.

На відміну від акне, яке є імунологічно більш складним, пітниця безпосередньо пов’язана з тим, що імунна система реагує на мертві клітини шкіри, бактерії та потові солі, які накопичуються в шкірних порах. Адже в нормі вони там не знаходяться. 

Піт, що не може вільно виділитись, накопичується в протоках, руйнуючи їхні стінки. У результаті виникає запалення шкіри.

Розацеа

На додаток до виникнення акне, зміна мікробіома шкіри через маску може погіршити або викликати розацеа, періоральний дерматит, а також себорейний дерматит.

Хоча деякі ознаки розацеа можуть імітувати акне (поява папулопустул), все ж ці стани відрізняються.

Розацеа — це хронічне запальне захворювання, що виникає в результаті дисфункції шкірного бар’єра, надмірної місцевої імунної відповіді і гіперчутливості нервів, які розташовані поблизу кровоносних судин. Ці нерви спричиняють постійне розширення судин, що призводить до появи хронічного почервоніння обличчя. 

Ті ж проблеми виникають при носінні маски протягом всього дня. Відтак вони призводять до загострення захворювання.

Як запобігти виникненню маскне і як його лікувати 

Ось кілька способів догляду за шкірою під час носіння маски.

Застосування пом’якшувального засобу

Подразнення шкіри маскою найбільш поширене уздовж перенісся і на щоках, де кріпиться гнучкий фіксатор.

Тертя можна звести до мінімуму, використовуючи густий пом’якшувальний засіб для посилення бар’єрної функції шкіри й забезпечуючи змащення в місці дотику маски до шкіри.

Зволоження

Рекомендуються зволожувальні засоби легшої консистенції, в ідеалі з такими анти-акне компонентами, як ретинол і очищена наносірка.

Однією з центральних проблем, що виникають при носінні маски протягом всього дня, є пошкодження шкірного бар’єра.

Для таких захворювань, як акне і розацеа, воно одночасно провокує і поширює аномальну запальну реакцію. Отже, якщо діяти послідовно, то відновлення шкірного бар’єра є ключовим завданням. Воно передбачає застосування крему на безолійній основі кілька разів на день.

Далі потрібно взяти під контроль процес запалення, щоб уповільнити руйнацію клітин шкіри. Коли шкіра запалена, її клітини відмирають занадто швидко. Це призводить до додаткових ускладнень при акне. Адже може відбутись закупорювання пор, що ще погіршить стан шкіри. 

Чистка і відлущування шкіри

Коли ви знімаєте маску, ніжно очистьте шкіру і відлущіть її змертвілі часточки з обличчя. Не забувайте, що накопичення жиру, змертвілих клітин та інших забруднень може подразнювати шкіру. 

Також важливими є сторонні впливи. Зокрема, твердих частинок, що потрапляють на зовнішню сторону маски. Тому її необхідно очищати.

Відтак не забувайте, що маску потрібно змінювати не рідше, ніж раз на дві години. Одноразову утилізувати, а багаторазову тканинну — прати. Можна й у пральній машині. 

Використання ліків за приписом лікаря

Для більш помірних та важких загострень існують інші ліки, що їх може призначити ваш лікар-дерматолог.

Ігнорування свого стану може призвести до серйозніших проблем зі шкірою.

Стійкий подразливий контактний дерматит збільшує ризик інфікування шкіри, а постійне натирання та подразнення можуть викликати спалах герпесу у тих, хто до нього схильний. 

Хронічне запалення може призвести до тривалого знебарвлення шкіри, яке називається постзапальною дисхромією (відбувається гіпер- або гіпопігментація).

Відтак, якщо користуєтесь маскою, турбуйтесь про свою шкіру  вчасно.

 

Коментарі
Loading...