Щоб лікувати алергію ефективно, застосовуйте АІТ
Алерген-специфічна, або алергенна імунотерапія (АСІТ, або АІТ), яку ще називають щепленням від алергії, допомагає організму звикнути до чинників, що викликають алергічну реакцію. Відтак після застосування АІТ з часом ваші симптоми покращаться і при цьому виникатимуть все рідше і рідше.
Цим методом лікування обов’язково потрібно скористатися, якщо алергічні прояви спостерігаються круглий рік, а симптоматичне лікування не допомагає. Важливою також є якість алерговакцин, якими проводиться терапія.
Як багато часу займе застосування АІТ?
Спочатку ви будете ходити до лікаря раз на тиждень протягом першого місяця. Вам робитимуть уколи із вмістом невеликої кількості речовини, яка викликає у вас алергію. Це може бути пилок, шерсть домашніх тварин, цвіль, пилові кліщі або бджолина отрута.
Дозування вакцини буде поступово збільшуватися, поки ви не дійдете до так званої підтримувальної дози. Після цього вам будуть робити уколи в алергологічному центрі й під наглядом лікаря раз на місяць впродовж 3-5 років. За цей час симптоми алергії покращаться і навіть можуть повністю зникнути.
Якщо ваші симптоми не поліпшуються після року імунотерапії, поговоріть зі своїм лікарем про інші варіанти лікування. В тому числі про ефективність алерговакцини, яку він використовує для щеплень.
Адже не всі препарати, які є на українському ринку, мають однаково високу якість. Наприклад, високим рівнем безпеки та ефективності вирізняються вакцини для проведення АСІТ «Алксоід» (Alxoid) та «Оралтек» (Oraltek) від іспанського виробника компанії «Інмунотек» (Inmunotek).
Як підготуватися до щеплення від алергії?
Краще уникати фізичного навантаження протягом 2 годин до і після процедури. Це тому, що фізичні вправи посилюють приплив крові до тканин і можуть спричинити швидке поширення алергенів у вашому тілі. Ймовірно, це не спричинить серйозних проблем, але краще перестрахуватися від занадто швидкої дії препарату.
Повідомте свого лікаря про будь-які інші ліки чи трави та добавки, які приймаєте. Приймання деяких препаратів заважає проведенню АІТ або підвищує ризик побічних ефектів.
Зазвичай після уколу ви маєте залишитись в кабінеті лікаря приблизно на 30 хвилин. Це необхідно для запобігання побічним ефектам, таким як свербіж в очах, задишка, нежить. Якщо ці симптоми з’являться після того, як ви пішли від лікаря, поверніться до нього або зверніться по невідкладну допомогу.
Почервоніння, набряк або подразнення шкіри навколо місця ін’єкції є нормальним явищем. Ці симптоми повинні зникнути, максимум впродовж двох діб. Вони безпечні й не є прогностичним параметром виникнення системних реакцій.
Про них потрібно обов’язково повідомити лікаря. Можна покласти лід на місце ін’єкції або помастити його антигістамінним кремом, щоб зменшити свербіж.
Чи працює АСІТ у всіх?
Багато залежить від того, скільки речовин одночасно викликають у вас алергію і наскільки важкими є ваші симптоми. Як правило, застосування АІТ є ефективним у лікуванні алергії на укуси бджіл, пилок, пилових кліщів, цвіль та лупу домашніх тварин. Немає доказів того, що АСІТ працює при алергії на їжу, ліки чи латекс.
Чи обов’язково потрібно робити уколи?
Окрім ін’єкційної, існує сублінгвальна АІТ, коли препарат щоденно вводиться в організм у вигляді спрею. Цей спосіб більше підходить дітям.
Їм також може підійти й АСІТ за допомогою таблеток. Вони кладуться під язик і їх можна приймати вдома два-три рази на тиждень, за прописом лікаря.
Зокрема, АІТ-таблетки лікують поліноз і підвищують вашу стійкість до алергічних чинників. Втім, перша доза всіх цих препаратів також повинна бути прийнята строго під наглядом лікаря.
Що таке прискорена АІТ?
Це більш швидкий спосіб отримати підтримувальну дозу, але він також і більш ризикований.
Під час першої частини застосування АІТ ви отримуєте дози алергену щодня. У перший день навіть двічі, з інтервалом у 30 хвилин. Така ж процедура повторюється і через тиждень.
Далі переходять на введення алергену раз на місяць. Якщо у вас буде погана реакція, лікар уважно вас огляне. У деяких випадках до отримання алерговакцини вам можуть дати антигістамінний засіб, щоб запобігти виникненню імунної відповіді на щеплення.
Втім, препарати для алергенної імунотерапії останніх поколінь, у тому числі «Алксоід» та «Оралтек», передбачають формування швидкої імунної відповіді внаслідок того, що містять підвищені дози алергенів. При цьому як клінічний досвід, так і наукові дослідження показують, що такі ліки є цілком безпечними для пацієнта.
Кому не слід проводити АСІТ?
АСІТ може бути небезпечною для людей із захворюваннями серця, а також для тих, хто вживає інші лікарські засоби. Перед тим, як розпочати застосування АІТ, розкажіть своєму алергологу про здоров’я і ліки, які ви приймаєте.