Головний біль після вживання шампанського може бути ознакою алергії до нього
Жодна вечірка чи урочиста подія, не кажучи вже про святкування Нового року та інших великих свят, не обходиться без келиха шампанського. Але в той час як любителі цього ігристого напою насолоджуються його смаком, у декого може розвинутися алергія на шампанське.
Ця реакція може вказувати на гіперчутливість як до алкоголю, так і до будь-якого іншого інгредієнту шампанського: винограду, дріжджів, пшениці тощо.
Поширений чинник, який викликає непереносимість шампанського, – метабісульфіт натрію – хімічна речовина, що використовується для збереження алкоголю. Цей та інші сульфіти захищають алкоголь від зовнішнього впливу бактерій та кисню, і без них вино просто перетворилося б на оцет.
Сульфіти є природним побічним продуктом процесу бродіння. Тобто все вино, за промовчанням, має деякий рівень сульфітів, навіть якщо це не зазначено на етикетці.
Крім того, багато хто з виноробів додає ці сполуки до своїх продуктів, щоб ті краще зберігались.
Навіть шампанське з низьким вмістом сульфітів має їх у собі, оскільки порошок сірки іноді використовується для розпилювання над виноградниками.
Якщо у вас також є чутливість до оцту, маринованої цибулі й сухофруктів, то джерелом вашої реакції є саме сульфіт, присутній у всіх цих продуктах.
Симптоми чутливості до шампанського
Розглянемо типові прояви чутливості до шампанського та їх причини.
Поколювання, набряки та кропив’янка
Багато людей, у яких є алергія до шампанського, відчувають поколювання в роті або губах після його вживання. Саме відчуття поколювання може бути першою ознакою алергічної реакції.
Ним же, разом із кропив`янкою та свербежем, може супроводжуватися набряк.
Головний біль
Найпоширенішою ознакою алергії на шампанське є важкий головний біль.
У випадках надзвичайної чутливості до напою у людини може розпочатися мігрень. Цей симптом слід ретельно контролювати та повідомляти лікаря про будь-який головний біль, що триває понад один день.
Винуватцями головного болю також називають сульфіти, проте не вони є причиною виникнення цього стану.
– Сульфіти можуть ставати тригерами астми, але вони не викликають головний біль, – каже Фредерік Фрейтаг, асоційований директор клініки Diamond Headache Clinic в Чикаго (США) та член правління Американського Національного фонду головного болю, пише Wall Street Journal.
У випадку з шампанським деякі симптоми головного болю пов’язують із більшим, ніж у нормі, вмістом цукру.
Ще одна версія – деякі сорти винограду можуть викликати головні болі самі по собі. Але фактично неможливо дізнатися, які конкретні сорти чи штами винограду можуть викликати негативну реакцію у конкретної людини.
І, хоча цукор зневоднює організм й це може призвести до головного болю, цукор у складі шампанського, як вважається, не є причиною цього симптому. Особливо якщо голова не болить, коли ви вживаєте шоколад.
Почервоніння шкіри
Поширеною ознакою чутливості до шампанського є різкі припливи крові до обличчя або його почервоніння. Особливо схильні їх відчувати люди з розацеа та себорейним дерматитом, які мають алергію на алкоголь. Іноді цей симптом супроводжується збільшенням частоти серцевих скорочень.
Американські алергологи вважають, що при вживанні шампанського шкіра червоніє через те, що алкоголь запускає збільшення концентрації хімічного ацетальдегіду в крові й це спричиняє вивільнення гістаміну.
Синтез надлишкового гістаміну у вашому організмі після того, як ви випили шампанське або інше виноградне вино, особливо червоне, і може бути причиною головного болю. У цьому випадку йдеться не про алергію, а, радше, про непереносимість алкоголю.
Анафілактичний шок
Зрідка алергія на шампанське спричиняє небезпечний для життя анафілактичний шок, серед симптомів якого – утруднене дихання, блювота, діарея, зміни артеріального тиску або втрата свідомості.
У разі виникнення такого стану необхідно негайно застосувати ін’єкційний епінефрин та викликати швидку допомогу.
Після перенесеного шоку потрібно обов’язково звернутися до лікаря-алерголога, щоб з’ясувати точну причину анафілаксії.
Не зловживайте алкоголем
Втім, алергія чи непереносимість алкоголю може бути причиною усіх описаних симптомів, якщо ви вживаєте його у невеликих дозах. У всіх інших випадках йтиметься про алкогольне отруєння організму.
Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує вживати алкоголь не частіше 5 разів на тиждень:
- Чоловікам радять не більше 40 г чистого спирту на день: близько 2 пляшок пива, 100 мл горілки або 3 келихів сухого вина.
- Для жінок ця доза становить 30 г чистого спирту: 1,5 пляшки пива, 80 г горілки, 2 келихи сухого вина.
Якщо зазвичай ви не перевищуєте такі дози, втім, часто помічаєте неприємні симптоми, варто не відкладати візит до лікаря, який точно встановить їх причину.