Алергія на полин – це реакція на пилок та на їжу
За важливістю полин посідає третє місце серед алергенів пилку в Україні.
Пилок полину – невіддільний алерген літа. Він розпочинає третю хвилю пилкування рослин у липні. Основні алергени цієї хвилі – бур’яни амброзія та власне полин. До їх пилку чутливі понад 40 % усіх хворих на поліноз жителів України.
Амброзія з полином разом зі злаковими травами ділять перше місце ЗА чутливІстЮ до них українців.
Різновиди полину та його властивості
Полин розпочинає активно цвісти раніше амброзії. Сезон стартує у другій-третій декадах липня в залежності від регіону. Разом з амброзією полин входить до родини складноцвітих або айстрових. Тому 40 % усіх чутливих до пилку амброзії пацієнтів сенсибілізовані й до пилкових зерен полину.
А позаяк він цвіте раніше, то запускає у пацієнтів хвилю симптомів у другій половині літа. Реакції людей продовжуються алергією до пилку амброзії та тривають аж до кінця жовтня. А у південних регіонах України симптоми алергії можуть спостерігатись ще і в листопаді.
Втім, на один полин, без амброзії, реагує теж немало хворих. Це майже чверть пацієнтів, які пройшли молекулярне тестування причин своєї алергії.
Полин − лікарський засіб та приправа
І це не дивно, адже полин в Україні повсюдний. Тут налічують більш як 30 його видів. Декілька з яких використовуються як лікарський засіб або як приправа.
Так, відомий багатьом естрагон або тархун (Artemisia dracunculus L) розповсюджений у лісостеповій та степовій зонах країни. Це вид полину, який використовується як спеція. З нього виробляють відомий однойменний напій.
Трава полину гіркого (Artemisia absinthium L.) – лікарський засіб, який вживають для підвищення апетиту. Біологічно активні речовини препарату також стимулюють функцію залоз органів травлення. Вони збільшують секрецію жовчі, панкреатичного і шлункового соків, справляють протизапальну та протимікробну дії. Так на людину діють насамперед гіркоти, якими багатий полин.
Його трава входить до складу багатьох трав’яних чаїв та натуральних препаратів. З її використанням готують відомий алкогольний напій — абсент.
Полин гіркий росте просто під ногами у жителів Хмельницької, Вінницької, Київської, Черкаської, Полтавської, Харківської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Луганської, Одеської, Херсонської, Миколаївської областей. Менше, але розповсюджений він і в інших регіонах.
Інший не менш поширений вид полину – полин звичайний (Artemisia vulgaris). Його в Україні ще називають чорнобилем. Ця трава теж використовується як приправа: до м’яса птиці, телятини чи свинини. Чорнобиль додають до начинок пиріжків, а ще використовують для покращення апетиту.
Тож не дивно, що до алергенів пилку полину чутливі так багато людей: вони часто стикаються з його алергенами. Тому полин і входить до трійки лідерів з сенсибілізації до нього українців.
Чому виникає алергія на полин
За виникнення алергії до полину відповідальний його основний алерген — Art v 1. Чутливість до нього є маркером чутливості до полину взагалі.
Цей білок перехресно реагує з алергенним білком амброзії Amb a 4. Саме він обумовлює сенсибілізацію людей до обох цих трав. А також — до алергенів соняшника та пижма. Вони також належать до родини айстрових. Так само крос-реактивними до алергенів амброзії є ще два білки полину: Art v 5 та Art v 6.
Полин та алергія на їжу
А от сенсибілізація до Art v 4 може означати, що людина чутлива не лише до пилку, а й до харчових продуктів, у тому числі до полину як спеції чи лікарського засобу. Білки цієї групи — профіліни — часто викликають синдром оральної алергії.
Пилково-харчові синдроми, викликані чутливістю до білків бур’янів, в основному виникають у пацієнтів з алергією до полину та амброзії. На додаток до синдрому оральної алергії у таких людей спостерігаються важчі клінічні прояви. Наприклад, при синдромі «селера -полин-прянощі».
Окрім профілінів, чутливість до продуктів, куди входять білки полину, обумовлюють високомолекулярні алергени, які складаються з білкової та цукристої частин, а також алерген Art v 3.
Він є термостійким та не розкладається при приготуванні їжі. Art v 3 може обумовлювати й чутливість до фруктів з родини розових: яблук, персиків, абрикосів, полуниць та інших.
Але сенсибілізація до цього білку частіше зустрічається у жителів Середземномор’я й частіше означає алергію саме на харчові продукти, аніж на пилок. Окрім фруктів та полину (як спеції чи лікарського засобу) це може бути й лісовий горіх.
Як лікувати алергію на полин
І головне: алергію до пилку, або поліноз, можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування поліноз зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.
Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.
А підібрати найоптимальніший для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.
Інструментом, який допоможе фахівцеві визначити, до якого з білків полину чи амброзії або харчових алергенів сенсибілізовані саме ви, є тест АЛЕКС. Його діагностична панель включає близько 300 алергенних екстрактів та молекул та охоплює 99,9 % всіх відомих алергенів.
Результати тесту ви можете отримати у сертифікованій лабораторії в Україні за три дні.
А дізнатись, пилок саме яких алергенів і у яких концентраціях знаходиться в повітрі, вам завжди допоможе алергопрогноз.