Алергія на кропиву: симптоми, профілактика та лікування

0 2 882

Діагноз «алергія на кропиву» можуть поставити собі всі, хто хоч раз торкався її колючих та пекучих листків. Хоча насправді ця реакція не алергічна, а радше токсична. 

А сама кропива має масу корисних властивостей. З її допомогою лікують діабет, біль в суглобах і ревматизм. 

Втім, бувають і ситуації, коли алергія на кропиву дійсно є справжньою. Які? Про це читайте далі.

Стародавні цивілізації використовували настоянки з кропиви для лікування артриту. Ці рецепти актуальні й по сьогодні.

За даними Фонду артриту США, кропива зменшує запалення, допомагає зняти біль при остеоартриті та полегшити стан при подагрі.

Вчені ще не мають одностайної думки з приводу її дії. Але на практиці помічено, що кропива знімає запалення в тих випадках, коли організм виробляє гістамін. Останній викликає характерні симптоми алергії, такі як запалення, свербіж та кропив’янка.

У дослідженнях також помічено, що кропива дводомна може сповільнити ріст аденоми простати, впливаючи на рівень гормонів або взаємодіючи з її клітинами. А також здатна значною мірою полегшувати симптоми діабету.

Як виглядає кропива?

Кропива (Urtica) зустрічається в усьому світі. Належить до сімейства кропивових. Період цвітіння рослини припадає на червень-вересень.

Кропива звичайна, або дводомна (Urtica dioica), вкрита жалкими волосками-емергенцами. Її листя розташовані хрест-навхрест.

В Україні частіше за все зустрічаються дводомна, жалка та київська кропива. Їхні волоски при контакті зі шкірою жалять мов голки. Хімічні речовини проникають через волоски в шкіру, викликаючи поколювання та висипання. 

Дієві компоненти, які входять до складу рослини:

  • гістамін,
  • ацетилхолін,
  • серотонін,
  • лейкотрієни,
  • мороїдин.

В Україні росте і родичка кропиви, втім, вона нежалка. Це настінниця, або паріетарія (Parietaria officinalis, або Parietaria judaica). Рослина схожа на кропиву і любить рости біля вертикальних об’єктів, зокрема стін. Тому й називається настінницею. 

Алергія на пилок кропиви

Дійсно алергічною, тобто такою, що при ній формуються антитіла IgE, може бути алергія до пилку кропиви або настінниці.

І хоча окремих молекул-алергенів з нього поки що не виділено, вважається, що алергія до пилку настінниці є однією з провідних у країнах Південної Європи. 

Важливим чинником алергії ця рослина є й в Америці. А от 

в Україні що настінниця, що кропива, алергенність пилку якої значно менша (за даними молекулярного тесту на алергію ALEX2), симптомів алергії практично не викликають.

Причиною цього може бути вже визначена вченими низька перехресна реактивність між пилком кропиви та інших видів родини кропивових. Окрім настінниці це рамі (Boehmeria), або китайська кропива. Втім, в Україні вона не росте.

А самі кропива та настінниця не спричиняють гіперчутливості приблизно в половині регіонів України. В решті сенсибілізація до них коливається від 0,3 до 11,1 % тих, хто має поліноз. 

Більше виражена чутливість до алергену настінниці Par j 2. Та й вона зафіксована лише у 0,9 % людей із сезонною алергією в Україні. 

Par j 2 — це білок-переносник ліпідів (LTP). Білки цього класу відомі стійкістю та високою алергенністю. І великою мірою сенсибілізація до Par j 2 в українців може бути обумовлена чутливістю до LTP в іншому пилку та в їжі.

Які симптоми має реакція на кропиву

А от при контакті з кропивою може виникнути широкий спектр шкірних реакцій, включаючи контактну кропив’янку

Симптоми цих реакцій:

Вони є відповіддю організму на подразнення, викликане хімічними речовинами у волосках кропиви. Можуть виникати як зразу після контакту з ними, так і через деякий час (відтермінована реакція).

Цікаво, що шкірні симптоми можуть виникати й у людей з алергією до пилку кропиви чи настінниці.

Домашнє лікування шкірних реакцій на кропиву

Важливо не дряпати й не терти висипи, бо це допоможе хімічним речовинам просунутися далі у шкіру. І посилить наявне подразнення.

Слід також уникати носіння тісного, обмежуючого рухи одягу навколо висипань. Він може ще більше подразнювати шкіру та посилювати свербіж.

Також варто уникати сильної спеки та подбати про те, щоб захистити ранки від прямих сонячних променів. 

Відразу після вжалення кропивою необхідно промити уражену ділянку. Це видалить зі шкіри хімічні речовини й волоски кропиви. Тоді дискомфорт від висипання має зменшитись протягом декількох годин.

Найкраще використовувати мило та воду. Якщо проточна вода недоступна, у пригоді стане чиста волога тканина.

Якщо після промивання місця ураження все ще відчуваються больові симптоми, можна спробувати інші способи зняти подразнення та заспокоїти свербіж.

Наприклад, можна скористатись такими порадами:

  1. Змішати харчову соду з водою до утворення пасти й нанести суміш на висип. Або додати харчову соду до води у ванній.
  2. Прикласти до висипу прохолодний компрес.
  3. Прийняти прохолодний душ. Гаряча вода, потрапивши на висипання, спричинить подальше подразнення та біль.

Якщо неприємні симптоми не минають, варто проконсультуватися із лікарем.

Профілактика реакції на кропиву

Найкращий спосіб попередити появу шкірних висипань — уникати ужалення кропивою. Навчіть дітей впізнавати рослину й обходити її десятою дорогою.

Якщо вам потрібно позбутись кропиви на городі або навколо будинку, одягніть грубий одяг та товсті садові рукавиці. Це допоможе запобігти вжаленню.

Ті, хто працює на відкритому повітрі й може контактувати з кропивою, повинні носити захисний одяг, щоб уникнути появи висипів. 

Висновки

Висипання від кропиви можуть бути болючими але, як правило, минають протягом кількох днів.

Полегшити симптоми можна за допомогою домашніх процедур. Якщо вони не допомагають, слід звернутися до лікаря.

Його допомога не завадить і при важких довготривалих симптомах, які лише погіршуються з часом.

Коментарі
Loading...