Алергія на бліх у котів призводить до дерматиту

0 731

Блошині укуси та алергія на бліх у котів зустрічаються не рідше, ніж у собак. І  заразитися паразитами можуть навіть тварини, які ніколи не виходять на вулицю.

Вибираючи між котом та собакою як домашнім улюбленцем, ми зважуємо різні за та проти. І часто зупиняємо вибір саме на коті чи кішці через відсутність суворої необхідності вигулювати тварину двічі — тричі на день. А як бонус до такого режиму уявляємо й відсутність бліх, яких хвостатий може підчепити під час прогулянки.

Утім, це відбувається лише в нашій уяві. Адже блохи в оселю можуть проникнути й самостійно. Наприклад, з підвалів багатоповерхівок, якщо ви живете на перших поверхах, або ж із довкілля,  якщо ваше житло — приватний будинок. На додаток бліх, а також їхніх личинок та яйця ви можете принести до оселі на взутті. 

Котячі блохи – універсальний чинник алергії у котів та собак

Найчастіше атакують котів маленькі котячі блохи Ctenocephalides felis. І хоча ці малопомітні коричневі кровопивці живуть лише від декількох тижнів до року, за цей час встигають й напитися крові тварини, й зіпсувати життя її власникам. 

Це, до речі, стосується і родин, членами яких є собаки. Адже Ctenocephalides felis охоче оселяється і на них. А через гіперчутливість до цього виду кровопивць розвивається й алергія на бліх у собак.

Попри усю невибагливість, блохи потребують окрім їжі ще й комфортних умов проживання. І тепле, густе та вологе внаслідок постійного вилизування котяче хутро повною мірою задовольняє ці потреби. При цьому оселяються блохи переважно на голові та шиї тварини – там, куди вона не може дістатися язиком під час гігієнічних процедур.

Як розвивається алергія на бліх у котів 

Кусаючи кота чи кішку, блоха разом зі слиною впорскує під шкіру тварини низку речовин, зокрема ферменти, амінокислоти та пептиди (тобто речовини, що мають білкову природу), а також білок rCte f, який на сьогодні є єдиним визначеним алергеном котячої блохи. Втім, алергенну природу можуть мати й інші білкові молекули бліх, з якими стикається тварина.

На такий «коктейль» шкіра усіх котів та кішок реагує однаково — свербежем. Але у деяких чотирилапих на додачу розвивається й надмірна гіперчутливість імунної системи до rCte f. Її наслідком і стає алергія на бліх у котів, яка з часом починає проявлятися клінічними симптомами.

Розвивається алергія поступово. Після першого укусу в організмі тварини утворюються специфічні антитіла до блошиного білка — імуноглобуліни E. Із кожною новою порцією блошиної слини їхня кількість збільшується, й настає момент, коли у кров кішки викидається гістамін — речовина, що відповідає за запальні процеси в організмі.

Симптоми блошиного дерматиту у котів

Відповіддю на присутність у крові та тканинах тварини гістаміну, а також  гістаміноподібних речовин, що містяться у слині блохи, стають симптоми блошиного алергічного дерматиту.

Окрім свербежу, який навіть після одного укусу може тривати до двох тижнів, симптомами алергії на бліх у котів є:

  • почервоніння шкіри;
  • утворення в місці укусу маленьких блідих папул, заповнених рідиною, або кірочок;
  • випадіння шерсті на голові та шиї, яке може поширюватися на спину, живіт і внутрішню частину стегон;
  • злизування й жування твариною шерсті з лап, що призводить до її випадіння.

Також у кота може розвинутися еозинофільний дерматит, для якого характерне різке підвищення вмісту еозинофілів у крові. Цей різновид лейкоцитів, тобто білих кров’яних тілець, залучається до реакцій гіперчутливості негайного та уповільненого типу. Тобто еозинофілія є супутником алергії.

Але найбільшу загрозу, яку несе блошиний алергічний дерматит, становить ризик розвитку бактеріальної інфекції. Не маючи можливості вигризти бліх у місцях укусів, кіт починає дряпати ці ділянки. А оскільки кігті у нього гострі, подряпини швидко перетворюються на рани, куди потрапляють патогенні мікроорганізми. 

Діагностика алергії на бліх у котів

Якщо ви помітили у свого пухнастого вихованця ознаки блошиного дерматиту, треба звернутися до ветеринара. Окрім огляду та опитування власників тварини лікар за потреби зробить коту внутрішньошкірний тест, який допоможе виявити сенсибілізацію до блошиного алергену.

Іншим методом виявлення алергії на бліх у котів, менш травматичним, а також надійнішим та швидшим, є молекулярна діагностика. Для її проведення, на відміну від внутрішньошкірного тесту, не потрібно вибривати тварині великі ділянки шкіри, а сам тест можна проводити у будь-який період: і під час загострення алергії, й коли її прояви не є вираженими. Натомість внутрішньошкірний тест проводять, коли у тварини немає гострих симптомів хвороби.

Втім, молекулярна методика діагностики алергії у тварин в Україні у вигляді багатокомпонентного тесту PAX є доступною поки що лише для собак. Зручність її полягає також і в тому, що PAX надає змогу визначити чутливість до більше як 200 алергенів одночасно. 

Тобто однієї порції крові тварини достатньо, щоб визначити її чутливість до всього відомого спектру алергенів. За таким самим принципом буде побудований і молекулярний тест PAX для котів. Але він очікується в Україні у 2024 році. 

PAX впроваджується в нашій країні за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune — давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин. Чи є цей тип діагностики вже доступним для котів в Україні, уточнюйте у вашого ветеринара.

Лікування блошиного дерматиту у котів

Якщо діагноз алергії на бліх у кота чи кішки буде підтверджений, вашому улюбленцю призначать спеціальне лікування. Воно включатиме ліки, що допоможуть послабити симптоми алергії, а у разі інфекційного запалення шкіри – антибіотики

Також лікування блошиного алергічного дерматиту обов’язково передбачає обробку тварини спеціальними протиблошиними препаратами. При цьому дуже важливо, аби їх призначив саме ветеринар з огляду на вік, вагу та стан здоров’я вашого пухнастика. 

Важливо також пам’ятати, що не всі препарати проти бліх однаково ефективні. Перевагу бажано віддавати тим, що приймаються перорально або точково наносяться на шкіру тварини. А ось протиблошині шампуні можуть не принести бажаного результату, а крім того викликати у тварини подразнення шкіри.

Якщо ж окрім кота ви тримаєте й собаку, пам’ятайте: не всі собачі протиблошині препарати безпечні для кішок. Тому аптечки ваших улюбленців мають бути індивідуальними 

І ще одне правило боротьби з алергією на бліх у котів та собак — це обробка не тільки тварини, а й усієї оселі. При цьому важливо використовувати засоби, що знищують не тільки дорослих кровопивць, а ще їхні яйця та личинки. Адже 95 % популяцій бліх зазвичай складають їхні недорозвинені стадії: яйця, личинки та лялечки.

Коментарі
Loading...