Дитяча астма: як її розпізнати у вашого малюка 

0 4 224

Вам ніколи не спадало на думку, що дитяча астма може вражати навіть малят? Але у 80 % дітей, які страждають на цю недугу, симптоми розпочинаються ще до того, як їм виповнилося 5 років.

Бронхіальна астма (БА) — запалення бронхів. Бронхіальне дерево — розгалужена система бронхів — доставляє повітря у ваші легені та дозволяє йому виходити під час видиху. Коли з’являються астматичні симптоми, дихання ускладнюється.

Хрипи — поширений симптом астми у підлітків та дорослих. Однак астма у немовлят може бути без хрипів. І навпаки: багато малят, які хриплять, не страждають на астму. Взагалі кожна людина переживає цю недугу дещо по-різному.

Симптоми: справжні та оманливі

Перші ознаки астми у вашої дитини можуть бути спровоковані респіраторною інфекцією. Якщо у малюка розвинулась вірусна респіраторна інфекція, обов’язково простежте, чи немає ознак астми. 

У дитини набагато менші дихальні шляхи, ніж у дорослої людини, тому навіть незначне запалення може спричинити порушення дихальної системи.

До основних симптомів астми у немовлят належать:

  • Утруднене дихання. Ви можете помітити, як під час дихання ніздрі дитини розширюються, а живіт рухається більше, ніж зазвичай.
  • Під час повсякденної діяльності у малюка виникає задишка або важке дихання. 
  • Хрипи, схожі на свист. Зауважимо, що й інші види “шумного дихання” можуть здаватися  хрипами, але хрипи при астмі як симптом можуть бути прослухані лікарем за допомогою фонендоскопа.
  • Частий кашель.
  • Швидке неглибоке дихання.
  • Втома. Ваша дитина може втратити інтерес до улюблених розваг.
  • Малюку важко їсти або смоктати.
  • Обличчя і губи можуть збліднути або посиніти. Можуть посиніти також нігті.

Подібні симптоми мають й інші захворювання, зокрема:

  • круп;
  • бронхіоліт;
  • інфекція верхніх дихальних шляхів;
  • кислотний рефлюкс;
  • пневмонія.

Не всі хрипи та кашель викликані астмою. Насправді багато дітей хриплять і мають інші часті респіраторні симптоми. Тож важко зрозуміти, чи буде у дитини астма, поки їй менше ніж два-три роки.

Навіть якщо у вашої дитини діагностовано астму, не вважайте, що будь-який кашель — то її напад. Таке ставлення може призвести до неправильного лікування. 

Проте постійні епізоди кашлю, ймовірно, викликані саме її загостреннями.

Причини та фактори ризику

Вчені досі не знають, чому у деяких дітей розвивається астма. Проте визначені деякі фактори ризику:

  • Сімейний анамнез алергії або астми підвищує ризик розвитку БА. 
  • Якщо мати курила під час вагітності або була пасивним курцем, у дитини підвищується ймовірність розвитку астми.
  • Вірусна інфекція часто є причиною симптомів астми, особливо у малюків віком до шести місяців.

Коли слід звернутися до лікаря

Якщо у дитини утруднене дихання або змінився колір обличчя та губ, одразу ж зверніться до лікаря. Важкий напад астми може бути надзвичайною ситуацією, що потребує негайного медичного втручання.

Способи діагностики

Визначити астму у немовляти чи малюка може бути складно. Щоб перевірити здоров’я дихальних шляхів, підліткам та дорослим роблять тести на функції легенів. Але таку процедуру зазвичай не можна зробити маленькій дитині через неможливість виконання дитиною всіх інструкцій.

doctor

Малюк не може сам описати симптоми, тому лікар повинен переглянути їх та зробити обстеження. Зазвичай обстеження доцільне, коли у дитини є такі симптоми, як хрипи або кашель.

Важливо надати лікареві повну історію хвороб дитини. Повідомте його про будь-які закономірності, пов’язані зі змінами у диханні малюка при фізичній активності, під час відпочинку чи в різні години доби.

Також повідомте лікаря про можливі тригери, такі як реакція на їжу, певне середовище чи потенційні алергени. Лікар, можливо, захоче дізнатися, чи є в сімейному анамнезі алергія чи астма.

Якщо педіатр підозрює, що у дитини астма, він може запропонувати дати їй ліки проти БА, щоб полегшити проблеми з диханням та перевірити реакцію. Якщо дихання малюка покращується після приймання ліків, це допоможе підтвердити діагноз астми.

Також може бути призначений рентген грудної клітини або аналіз крові. 

Якщо ви не впевнені, чи ваш педіатр поставить точний діагноз, зверніться до лікаря, спеціалізацією якого є дитяча астма. Це може бути дитячий алерголог або пульмонолог. Але, знову ж таки, остаточний діагноз маленькій дитині поставити складно.

Лікування астми у дітей

Більшість препаратів для лікування астми немовлятам дають в інгаляційних формах. Підходять ліки, які призначені для підлітків, але у менших дозах.

Ліки проти астми зазвичай використовують у небулайзері — цей пристрій перетворює рідкі лікарські засоби на пару. Вона потрапляє через трубочку до спеціальної маски, яку надягають дитині.

Малюкові може не сподобатися маска, навіть якщо вона просто закриває ніс і рот. Заспокоюйте або розважайте дитину, щоб небулайзер пропрацював стільки, скільки потрібно для полегшення симптомів. 

Медикаменти також можна давати через інгалятор, використовуючи додатковий прилад, який називається аерокамерою, разом з маскою відповідного розміру.

Є кілька видів протиастматичних ліків:

  •  Поширений препарат швидкої дії — сальбутамол. Це один з препаратів-бронхолітиків — вони допомагають розслабити дихальні шляхи, щоб полегшити дихання.
  • До лікарських засобів тривалої дії належать кортикостероїди та модифікатори лейкотрієну. Ці препарати допомагають зменшити запалення, щоб полегшити симптоми БА.

Часто для інгаляцій через небулайзер застосовують суміш ліків. Ваш лікар розробить схему лікування, виходячи з тяжкості та частоти нападів астми.

Окрім використання ліків, ви можете вдатися до інших заходів, щоб допомогти дитині впоратися з симптомами астми. 

По-перше, ви маєте дізнатися тригери недуги, щоб уникати їх. 

По-друге — вивчити дихальні моделі дитини, щоб відразу розпізнавати черговий напад.

Ви також можете допомогти дитині, запобігаючи її контактам з:

Як діяти під час ускладнень

Напади астми у дітей, які недостатньо контролюються, можуть врешті-решт призвести до потовщення та  незворотних змін у дихальних шляхах. Це може стати причиною тривалих постійних симптомів бронхіальної астми та порушення дихання.

Якщо коротко: напад астми означатиме, що дитина стане метушливою, втомленою й вередливою.

При серйозному нападі астми, який неможливо зняти ліками швидкої дії, потрібно негайно звернутися до лікаря. Малюку може знадобитися лікування у відділенні невідкладної допомоги, а також/або перебування в стаціонарі.

Висновки

Якщо ви підозрюєте, що у вашої дитини бронхіальна астма, зверніться до лікаря. Коли маєте сумнів стосовно порад педіатра, можливо, є сенс записатися до алерголога чи пульмонолога.

Багато дітей, які хриплять або мають інші симптоми астми в грудному та ранньому віці, не страждатимуть на астму, коли подорослішають. Але ви не повинні змінювати призначене дитині лікування без погодження з лікарем.

Коментарі
Loading...