Алергію на хну викликають домішки. Як профілактувати захворювання?
Протягом століть хну вважали універсальним косметичним та лікувальним засобом. Нею фарбували волосся, наносили татуювання, лікували шкірні захворювання і навіть рак. Але останнім часом побільшало інформації про негативні реакції шкіри після нанесення на неї хни. Отже, чому виникає алергія на хну і як можна її уникнути?
Алергія на хну в чистому вигляді трапляється зрідка. Як правило, реакції спричиняють домішки, які додають до натурального барвника.
Так, 34-річна Чемес Армстронг, знаючи, що в неї алергія на парафенілендіамін (PPD – речовина, що додається в майже усі фарби для волосся і вважається потужним алергеном), вирішила спробувати хну. Адже, сподівалась жінка, натуральна речовина не викличе негативних реакцій.
Яким же було розчарування, коли замість вечірки Чемес тиждень провела в реанімації. Спочатку в жінки почала сильно свербіти голова, потім розпухли очі та обличчя.
Як встановила експертиза, в салоні, де фарбувалась Чемес, до хни додавали той самий парафенілендіамін, щоб підсилити колір та скоротити час фарбування.
Схожа історія трапилась і з 22-річною Н., яка іммігрувала з Індії в Ізраїль. Тільки цього разу пасту з хни наносили не на голову, а на руку дівчини.
Такі обряди проводяться східними громадами перед весіллям: мати нареченої втирає хну (Lawsonia inermis) в пальці правої руки дівчини, де має бути весільна обручка. Але в результаті церемонії рука нареченої почервоніла і розпухла так, що обручка не налізла б не лише на палець, але й на ніготь.
Отже, алергія на хну може виникнути тоді, коли до неї додаються інші натуральні або синтетичні речовини:
- Пікрамат натрію, який є досить сильним алергеном.
- Оцет. Він може легко викликати подразнення, особливо якщо суміш з ним тримати на шкірі понад годину.
- Йогурт. Провокує появу лупи й заважає вивільненню кольору.
- Ефірні олії. Можуть обпекти шкіру голови.
Реакцію може спричинити також тривале знаходження суміші трав’яних фарб на шкірі голови – від 6 до 12 годин. Занадто довгий їхній вплив викликає зневоднення, висушування шкіри.
Як дізнатись, чи може у вас бути алергія на хну?
Для цього необхідно зробити шкірну пробу. Проводити її слід за 48 годин до застосування хни або інших трав’яних фарб.
Порядок процедури такий:
- Змішайте хну (лавсонія) або катам, індиго, кассію з водою або приготуйте суміш трав’яних барвників, які збираєтесь нанести на волосся.
- Намастіть незначну кількість суміші на передпліччя і накрийте пластиром.
- Якщо через 2-3 години ви не будете відчувати неприємних симптомів, таких як свербіж та почервоніння, можна сміливо використовувати барвник. Але завважте, що алергію може викликати лише один складник зробленої вами суміші.
Якщо під впливом суміші ви відчуваєте свербіж, почервоніння, нежить та сльозотечу, ця рослинна фарба вам не підходить.
Профілактика алергії на хну
Щоб уникнути небажаних реакцій, слід дотримуватись наступних правил:
- Купуйте лише високоякісну хну без будь-яких домішок. В списку косметичних інгредієнтів має бути лише назва рослини. Не експериментуйте з розсипчастими трав’яними фарбами для волосся – тими, що продаються на вагу. Адже ви не можете бути впевнені в їх походженні та чистоті.
- Залишайте суміш хни на шкірі голови не довше 2-3 годин. За цей час вона повністю зафарбує сивину та змінить колір волосся.
- Уникайте додавання будь-яких інших інгредієнтів. Особливо це стосується ефірних олій, що можуть викликати опік шкіри голови.
- Ретельно вимивайте всі залишки хни або трав’яного барвника. Щоб полегшити цю процедуру, просто наповніть раковину водою і занурте в неї волосся.
- Використовуйте для змивання фарби лише натуральний шампунь, до складу якого не входить силікон.
- Наприкінці фарбування ополосніть волосся прохолодною водою та нанесіть кондиціонер для чутливої шкіри.
І пам’ятайте, що реакція, викликана чистою трав’яною фарбою, не має нічого спільного з алергічною реакцією на PPD. Остання провокує значно сильніше подразнення, явний набряк та почервоніння.
Як лікується алергія на хну
Лікування викликаної хною алергічної реакції слід проводити негайно. Інакше може розвинутись небезпечний для життя набряк Квінке, впоратись з яким досить важко.
Якщо під час нанесення хни виникнуть хворобливі симптоми, відразу змивайте розчин. Причому мити голову слід дуже ретельно, щоб на волоссі не залишилось жодних слідів хни. Це важливо, аби не допустити появи алергічної реакції або подразнення.
Помічними можуть бути й протиалергічні препарати. Вони зменшать свербіж, очистять шкіру від алергічних висипань, впораються з набряками.
Але підбирати ліки має виключно лікар-алерголог. До нього потрібно звернутися негайно, якщо симптоми реакції на хну виражені сильно.