Алергія на фарбу для волосся: стережіться PPD
Засоби для фарбування волосся містять багато інгредієнтів, які можуть подразнювати шкіру та викликати алергічні реакції. У більшості випадків алергія на фарбу для волосся − це контактний дерматит, спричинений дією речовини під назвою парафенілендіамін (PPD).
Підступний PPD та інші
Парафенілендіамін — хімічна речовина, що, крім фарби для волосся, також міститься у тимчасових чорнилах для татуювання, чорнилі для принтерів та у бензині. Зазвичай в упаковці з фарбою PPD знаходиться в окремому флаконі, разом з окислювачем.
При змішуванні цих двох речовин PPD частково окислюється. Саме тоді він і може спричинити алергічну реакцію у тих, хто є до нього чутливим.
Тяжкість реакції на PPD залежить від його кількості у фарбі. Найбільше цієї речовини у чорних та темно-коричневих барвниках.
Про наявність PPD у фарбі для волосся свідчать, крім абревіатури та повної назви, ще такі написи на упаковках:
- фенілендіамін,
- PPDA,
- п-діамінобензол,
- п-фенілендіамін,
- 4-фенілендіамін,
- 4-аміноанілін,
- 1,4-діамінобензол,
- 1,4-бензолдіамін.
Але PPD — не єдина хімічна речовина у складі фарби, здатна викликати алергічні реакції. У деяких людей алергічний контактний дерматит або інші симптоми алергії можуть розвинутися внаслідок дії аміаку, резорцину або перекису водню.
Також люди, чутливі до PPD, можуть мати алергію до інших речовин, зокрема анестетиків бензокаїну та прокаїну.
Симптоми алергії на фарбу для волосся
Існує різниця між чутливістю та алергією до PPD або інших інгредієнтів фарби.
- Чутливість може спричинити симптоми контактного дерматиту, такі як печіння та червона суха шкіра.
- У випадку справжньої алергії симптоми можуть варіюватися від легких до серйозних та виникати негайно або протягом 48 годин після фарбування.
Алергія на фарбу для волосся може мати такі прояви:
- відчуття печіння або поколювання шкіри голови, обличчя, шиї;
- утворення пухирів;
- свербіж або набряк шкіри голови та обличчя;
- набряк повік, рук, губ або стоп;
- виникнення червоного висипу на будь-якій ділянці тіла.
У деяких випадках алергія на фарбу для волосся може спричинити анафілаксію – стан, що являє загрозу життю та потребує негайної медичної допомоги.
Лікування алергії на фарбу для волосся
Якщо у вас виникла алергічна реакція на барвник, одразу ретельно змийте його теплою водою з м’яким милом або м’яким шампунем.
Лікуйте симптоми контактного дерматиту, такі як шкірний висип або свербіж, місцевим кортикостероїдним кремом для шкіри. Цей засіб необхідно обережно використовувати на обличчі, шиї та інших частинах тіла. І в жодному разі не наносити навколо очей або рота.
Прийміть пероральний антигістамінний препарат, щоб зменшити запалення шкіри та свербіж.
Якщо симптоми алергії не полегшуються або, навпаки, погіршуються, негайно зверніться до лікаря-алерголога.
Він проведе патч-тест із PPD та іншими складниками фарб для волосся й хімічними речовинами, щоб встановити вашу алергічну чутливість.
Якщо, фарбуючи волосся, ви хочете уникнути алергічної реакції, використовуйте натуральний барвник — хну. Вважається, що чиста хна без домішок має дуже низький алергенний потенціал. А також сприяє зміцненню волосся.
Інші варіанти:
- барвники індиго;
- фарби рослинного походження;
- напівстійкі барвники, сертифіковані на відсутність хімічних домішок.
Але у будь-якому разі перед використанням фарби бажано зробити пробний шкірний тест з нею на невеликій ділянці шкіри, аби переконатися, що фарбування волосся не викличе небажаних наслідків.