Як проявляється постковідний синдром і як з ним впоратись?

0 698

Про постковідний синдром у нас в країні говорять мало. У системи охорони здоров’я, що ледь дає раду хворим, просто немає ресурсу, щоб вести пацієнтів й після COVID-19. 

Втім, це не скасовує факту, що постковідний синдром існує. І, як стверджують результати нового дослідження, реєструється він і у людей, у яких COVID-19 перебігав у легкій формі. 

Навіть у них проявляється постковідний синдром у вигляді довготривалих ускладнень. І далеко не лише з боку легенів. 

Що ще відомо про постковідний синдром і його профілактику, та як з ним впоратись? Читайте далі.

Світові експерти одностайні: найкращим способом уникнути розвитку COVID-19 і потенційних довгострокових ускладнень хвороби є щеплення. 

Отже, вакцинація стрімко набуває глобальних обертів. І в міру того, як все більше людей отримують вакцину, світ починає будувати плани на кінець пандемії. 

Але ці плани, вочевидь, вже відкладаються з двох причин. По-перше, через швидке розповсюдження нового штаму «Дельта». По-друге через довгострокові ускладнення хвороби.

У нещодавньому дослідженні, опублікованому в журналі  «Nature», вчені розповіли, що ті, у кого початок ковіду був важким, мають і більший ризик довгострокових ускладнень. Зокрема таких, як хвороби серця і нирок.

Аналізуючи бази даних, дослідники спостерігали за станом здоров’я людей через 6 місяців після зараження COVID-19.

Вони виявили, що ті, хто переніс зараження вірусом, мали вищий ризик розвитку декількох хвороб. До переліку входили хвороби серця, діабет і ниркові ускладнення.

Статистика показує, що приблизно 10 % тих, хто переніс COVID-19, потрапляють до категорії «long-haulers». Тобто людей, у яких симптоми будуть проявлятися більше ніж через 4 тижні після початку COVID-19.

Довгострокові наслідки COVID-19

Точна причина довгострокових ускладнень і зв’язок між ними й COVID-19 і  зараз невідомі. Деякі експерти припускають, що ускладнення можуть бути результатом запалення, викликаного вірусом. Або, можливо, лише випадковим виявленням основного захворювання, для якого ковід став причиною прояву.

Існує кілька способів інтерпретувати ці висновки:

  • COVID-19 безпосередньо призвів до різних наслідків для здоров’я через реакцію на інфекцію імунної системи.
  • Інша думка полягає в тому, що такі пацієнти від початку мали погіршене здоров’я. Тобто люди, у яких був найважчий перебіг COVID, вже мали іншу хворобу. І, можливо, їх госпіталізація з ковідом була просто першою ознакою основного захворювання.

Хоча COVID-19, враховуючи взаємопов’язану природу організму, значною мірою вражає легені, має сенс розглядати метаболічні, серцево-судинні, скелетно-м’язові й неврологічні ускладнення як вторинні щодо хвороби.

Симптоми постковіду, на які слід звернути увагу

Існує ряд симптомів, на які слід звернути увагу при захворюваннях серця, нирок і діабеті. Ось деякі з найважливіших, про які слід пам’ятати.

Прояви хвороби серця:

  • дискомфорт у грудях;
  • біль або тиск, який поширюється на руку (праву або ліву);
  • пітливість без видимої причини;
  • нерегулярне серцебиття;
  • швидке виснаження.

Ознаки хвороби нирок:

Симптоми цукрового діабету:

  • сильна спрага без причини;
  • оніміння або поколювання в руках чи ногах;
  • сильний голод;
  • тривала втома;
  • часте сечовипускання.

Якщо ви перенесли ковід і відчуваєте загострення названих хвороб, або у вас виникли окремі симптоми з перерахованих, негайно повідомте про це вашого лікаря

Постковідний синдром: хто в групі ризику

Експерти з охорони здоров’я не впевнені, у кого саме будуть довгострокові ускладнення, а у кого ні.

У деяких людей, у яких був легкий перебіг ковіду, все одно зберігається ризик розвитку довгострокових побічних ефектів.

На цьому етапі кращий спосіб захистити себе — зробити вакцинацію, навіть якщо ви вже перехворіли на COVID-19.

Хоча вакцинація повністю не захищає від захворювання, вона істотно знижує ризик розвитку його важких форм. Зокрема, викликаних потенційно небезпечнішим вірусом «Дельта». 

А тому кращим способом запобігання ускладненням COVID залишається саме вакцинація. Доведено, що вакцини запобігають важкому перебігу COVID і захищають людей, які, можливо, вже були інфіковані раніше, від зараження новим варіантом вірусу.

А додатково захистити себе від ускладнень ковіду можна, застосувавши біодобавку «Віусід» із гліциризиновою кислотою. Вона має противірусні властивості. «Віусід» можна застосовувати як з метою профілактики, так і при перших ознаках захворювання.

Отже,

не всі хворі на ковід відчуватимуть на собі довгострокові побічні ефекти хвороби. Але вони можуть розвинутися навіть у людей з легким її перебігом.

Постковідний синдром, як правило, проявляється на інших, відмінних від легенів органах: можливі серцеві захворювання, діабет і ускладнення з боку нирок.

Коментарі
Loading...