Системний червоний вовчак: симптоми, ускладнення, лікування

0 1 280

Системний червоний вовчак (СЧВ) — аутоімунна хвороба. Такі виникають, коли імунна система людини атакує тканини й органи власного тіла. Запалення, викликане СЧВ, порушує роботу організму системно: від клітин крові до мозку та серця.

Прояви СЧВ схожі на симптоми інших захворювань. Тому його складно діагностувати.

Найхарактерніший симптом СЧВ  − висип на обох щоках, подібний до крил метелика. Але він виникає хоча й часто, та не у всіх пацієнтів з вовчаком.

Є люди із вродженою схильністю до розвитку вовчака. Його можуть спровокувати інфекції, деякі ліки або навіть сонячні промені. Попри те, що хвороба невиліковна, її прояви можна контролювати.

Системний червоний вовчак: симптоми

Прояви СЧВ можуть виникати різко та раптово або прогресувати повільно. Бувають легкими або важкими, тимчасовими або регулярними. 

Більшість пацієнтів мають легкий перебіг захворювання. Він характеризується епізодами — так званими загостреннями: симптоми на деякий час посилюються, а згодом полегшуються, або навіть повністю зникають.

Двох абсолютно однакових клінічних випадків вовчака не існує. 

Ознаки СЧВ залежать від того, які системи організму уражені захворюванням. Типові симптоми:

Причини системного червоного вовчака

Ймовірно, що СЧВ — наслідок поєднання генетичної схильності та впливу навколишнього середовища.

Схоже, що у людей зі спадковою схильністю до вовчака він проявляється при контакті з певним чинником навколишнього середовища

В більшості випадків причина СЧВ невідома. Деякі потенційні тригери:

  • Сонячне світло. Вплив сонця може спричинити ураження шкіри СЧВ або спровокувати внутрішню реакцію у чутливих людей.
  • Інфекції. У деяких людей інфекція викликає вовчак або його рецидив.
  • Лікарські засоби. СЧВ може бути спровокований окремими видами ліків проти високого кров’яного тиску, протисудомними препаратами та антибіотиками

Людям з індукованим ліками червоним вовчаком зазвичай стає краще, коли вони припиняють приймати причинні препарати. У рідкісних випадках симптоми зберігаються навіть після припинення вживання лікарського засобу.

Ускладнення СЧВ

Запалення, викликане СЧВ, вражає зазвичай:

  • Нирки. Ниркова недостатність − одна з основних причин смертності пацієнт з СЧВ.
  • Центральна нервова система. Коли мозок вражений вовчаком, виникають головний біль, запаморочення, судоми, зміни поведінки, навіть інсульти. Багато людей з СЧВ відчувають проблеми із зором, пам’яттю, зазнають труднощів при висловленні думок.
  • Кров і судини. Вовчак призводить до анемії  (зменшення кількості здорових еритроцитів), може викликати запалення кровоносних судин. Збільшує ризик кровотечі або згортання крові. 
  • Легені. СЧВ підвищує ризик запалення плеври, інфаркту легенів та пневмонії.
  • Серце. Недуга спричиняє запалення серцевого м’яза, артерій, серцевої оболонки. Значно зростає ризик серцевих нападів та патологій серцево-судинної системи.

Крім того, наявність вовчака підвищує вразливість людини до:

  • Інфекції. Хвороба та її лікування ослаблюють імунну систему.
  • Раку (незначно). 
  • Відмирання кісткової тканини. Зниження кровопостачання кістки призводить до крихітних переломів, а надалі − до руйнування кістки.

Вагітним, хворим на СЧВ, з підвищеною ймовірністю загрожує викидень, бо хвороба збільшує ризик високого кров’яного тиску. 

Тому лікарі часто рекомендують планувати вагітність тільки тоді, коли СЧВ буде контрольованим щонайменше пів року.

Вовчаковий нефрит

Коли аутоантитіла вражають структури нирок, розвивається запалення — вовчаковий нефрит.  Він призводить до порушення функції нирок або навіть ниркової недостатності.

Ознаки вовчакового нефриту:

  • кров у сечі;
  • набряки кінцівок; 
  • піниста сеча (через надлишок білка);
  • підвищення кров’яного тиску;
  • високий рівень у крові креатиніну, який в нормі має виходити з сечею

У половини дорослих пацієнтів з СЧВ розвивається вовчаковий нефрит того чи іншого ступеня. Попри те, що на вовчак частіше хворіють жінки, вовчаковий нефрит більше зустрічається у чоловіків.

Діагностика та лікування системного червоного вовчака

Проводиться виключно лікарем. Лікування симптоматичне, тобто спрямоване на контроль симптомів. 

Втім, у світі з’являється все більше біологічних препаратів, дія яких здатна перервати патологічний ланцюг і зупинити розвиток СЧВ.

Коментарі
Loading...