Як зробити щеплення від інфекції за допомогою спрею
Якщо у вас або вашої дитини часто повторюються інфекції дихальних шляхів — від риніту до бронхіту або пневмонії, ви, швидше за все, ризикуєте рано чи пізно опинитися в ситуації, коли призначені лікарем антибіотики виявляються неефективними.
Причина проста: бактерії, атаковані антибіотиками, вчаться опиратися їх впливу і стають стійкішими. У відповідь фармацевти розробляють нові, більш потужні препарати, до яких, у свою чергу, знову адаптуються бактерії.
У схожих ситуаціях зазвичай говорять, що коло замкнулося. І, можливо, ми б теж повторили цю фразу, якби не “Бактек” (Bactek) — сублінгвальна мукозальна вакцина.
Що таке «вакцина», зрозуміло всім, а «сублінгвальний» означає той, що застосовується під язик. А от термін «мукозальний» мало кому зрозумілий.
Він означає, що вакцина працює, тобто діє, на слизовій оболонці ротової порожнини.
В результаті:
- активуються різні ланки імунної системи;
- відбувається пряма стимуляція компонентів імунної системи не тільки в порожнині рота, а й у шлунково-кишковому тракті. Завдяки цьому відбувається циркуляція імунних комплексів і клітин по всіх органах і системах.
- підвищується синтез захисних IgA на слизовій оболонці ротової порожнини.
З одного боку, такий принцип дії підвищує ефективність вакцини. З іншого — знижує можливість побічних ефектів, а також збільшує прихильність пацієнтів до лікування.
Адже вакцинація у вигляді спрею під язик зручна, для застосування препарату не потрібно відвідувати медичну установу і робити уколи.
Особливо актуальний препарат при лікуванні інфекцій у пацієнтів, які страждають на алергію. Адже кожна третя дитина з тих, які часто хворіють на інфекції дихальних шляхів, має сенсибілізацію до алергенів.
При цьому навіть пересічна ГРВІ, не кажучи вже про бактеріальні інфекції, може стати причиною загострення бронхіальної астми, алергічного риніту або атопічного дерматиту.
Як працює саме Bactek®?
Для початку уточнимо: це не просто мукозальна, а полівалентна вакцина. Це означає, що вона має в складі не один, а кілька видів інактивованих бактерій: як грампозитивних, так і грамнегативних.
Всі вони традиційно присутні на слизовій оболонці нашого носа і часто стають причиною рецидивуючих респіраторних інфекцій.
Наприклад, статистика по Європі говорить, що:
- Streptococcus pneumoniae, що живуть в нашому тілі, обумовлюють 60 % таких інфекцій;
- на Staphylococcus aureus і Staphylococcus epidermidis припадає по 15 %;
- на Klebsiella pneumoniae — 4 % інфекцій;
- на Moraxella catarrhalis і Haemophilus influenzae — по 3 %.
Мета застосування вакцини Bactek полягає в тому, щоб викликати неспецифічну і специфічну стимуляцію як вродженого, так і набутого імунітету. При цьому стимулюються як клітинна, так і гуморальна (що стосується крові та лімфи) імунна відповідь.
Така стимуляція імунітету запобігає різним рецидивуючим інфекціям, викликаним антигенними елементами — активними речовинами, що містяться в стінках бактерій.
Введення цієї вакцини, як і будь-якої іншої, сприяє підвищенню опірності організму до бактеріальних інфекцій, а у людей з алергією — до зниження ризику її загострень і частоти рецидивів.
Механізм і спектр дії “Бактеку” досить широкі для того, щоб стимулювати імунну відповідь навіть до тих мікроорганізмів, які у вакцині не містяться.
Скільки триває терапія Bactek?
Курс лікування препаратом Bactek індивідуально підбирається лікарем і залежить від форми прояву рецидивуючих інфекцій.
Зазвичай препарат призначається на 3—6 місяців. Але цей термін може збільшуватися лікарем.
З якого віку можна застосовувати таку вакцину?
Bactek-R® можна призначати дорослим і дітям від 6 місяців для профілактики рецидивуючих інфекцій, викликаних бактеріями, які входять до складу препарату.
Він також показаний пацієнтам, яким для запобігання різним рецидивуючим інфекціям потрібна неспецифічна імуностимуляція.
Чи є у “Бaктека” протипоказання і побічні дії?
Bactek® — лікування з дуже низьким ризиком побічних ефектів. Зазвичай вони обмежені місцевими або помірними системними реакціями.
Місцева реакція може проявлятися як легкий дискомфорт в області ротоглотки. Його виникнення не означає, що лікування слід перервати або відкласти. Проте може знадобитися контроль над прийманням препарату, а також консультація лікаря.
Помірні системні реакції, як правило, це лихоманка (febricula) та/або шлунково-кишковий дискомфорт. Зазвичай вони дуже слабкі і не вимагають переривати лікування.
Надзвичайно рідко можуть з’явитися важкі системні реакції:
- запальні реакції слизової;
- респіраторний дистрес;
- кропив’янка;
- свербіж шкіри.
У цих випадках лікування слід припинити й повідомити про симптоми лікаря.
Не рекомендовано використовувати Bactek®, якщо у людини є алергія (гіперчутливість) до будь-якої з допоміжних речовин препарату. Наприклад, до гліцерину або екстракту ананаса.
Чи можна поєднувати Baсtek з лікарськими препаратами: протиалергічними, антибіотиками та іншими?
Так, Baсtek можна поєднувати з іншими медикаментами.
Чи можна застосовувати Baсtek паралельно з сублінгвальною формою АСІТ Oraltek?
Так. Але між прийманням препаратів має бути перерва не менше ніж 30 хвилин.
Чи можна застосовувати Baсtek при вагітності і годуванні грудьми?
Bactek® містить повністю інактивовані мікроорганізми, тому жінкам, які вагітні або годують грудьми, він не протипоказаний.
Повідомте свого лікаря, якщо ви вагітні, збираєтеся завагітніти або хочете застосовувати мукозальну вакцину під час годування грудьми. Лікар вирішить, чи слід вам приймати Bactek.
Не застосовуйте препарат самостійно, не порадившись з лікарем.