Сонцезахисні креми, УФ-фільтри, рашгард: обираємо найбільш безпечний засіб від сонця

0 3 763

Сонцезахисні засоби вважаються необхідними для захисту шкіри від сонячних опіків, фотостаріння та онкозахворювань.  Реакція до них — явище нечасте, проте кількість людей, чутливих до компонентів кремів, зростає.

За статистикою, реакція, наразі, зустрічається в 1 % відсотка людей та є наслідком чутливості або алергії до будь-якого з інгредієнтів, що містяться у сонцезахисних засобах: ароматизатора, консерванту, ультрафіолетового поглинача або іншого компоненту.

При цьому найчастіше реакцію викликають такі компоненти як бензофенони (особливо бензофенон-3 або оксибензони), дібензоілметани та цинамати.

Чи захищає крем від ультрафіолету

І тут потрібно розібратись, як саме працює сонцезахисний засіб. Існують 2 типи ультрафіолетового випромінювання: УФ-А та УФ-В промені. Останнє несе більше енергії, швидше проникає у верхні шари шкіри й призводить до появи опіків. Цей вид випромінювання сонцезахисні креми блокують у першу чергу.

sun

Проте УФ-А, як виявилось, теж небезпечне. Хоча воно має меншу енергію, не так обпалює, стимулює синтез меланіну (речовини, що захищає шкіру від дії ультрафіолету та надає їй відтінку засмаги), проте проникає глибше у шкіру та взаємодіє із клітинами на молекулярному рівні.

Тому люди, що користуються сонцезахисними кремами, можуть засмагати, не відчуваючи проблем: сонцезахисний фільтр крему — SPF (sun protection factor або фактор захисту від сонця) — захищає нас саме від поверхневих УФ-В, які обпікають.

Значення фактору захисту означає, що почервоніння шкіри проявиться у певну кількість разів пізніше, ніж якби ми засмагали без крему. Тобто SPF 30 дозволяє лежати на сонці утридцятеро довше без появи ознак сонячного опіку.

І, поки діє SPF, промені УФ-А мають утридцятеро більше часу на проникнення вглиб шкіри, на руйнацію колагену та клітин.

Цей вплив непомітний на перший погляд, проте є причиною фотостаріння шкіри (адже їй потрібно більше ресурсів для відновлення) та може призвести до розвитку раку.

sun2

Ба більше: саме УФ-А обумовлюють виникнення алергічних реакцій на сонячні промені  — фотоалергію.

А от промені УФ-В, які відбиваються від нашого тіла сонцезахисним кремом, стимулюють синтез у шкірі вітаміну D, який критично важливий не лише для підтримки нормального стану кісткової тканини, а й захищає від розвитку алергії, цукрового діабету, депресії та інших хронічних захворювань.

Таким чином, під захистом крему від сонця з SPF-фактором ми не відчуваємо опіків, але й не отримуємо вітаміну D.  Проте одержуємо підвищену дозу УФ-А випромінювання, яке пошкоджує наші клітини та призводить до розвитку фоточутливості під час тривалішого загару.

УФ-А екрани: рівень захисту і кількість зірочок

Добра новина полягає у тому, що нове покоління сонцезахисних кремів містить і фактор захисту від УФ-А випромінювання, який позначається зірочками, від 0 до 5.

Проте кількість зірочок не означає ступінь захисту, а лише вказує на відсоток УФ-А випромінювання, поглиненого сонцезахисним засобом, у порівнянні з поглинутим УФ-В. Іншими словами, зірочки — це співвідношення між рівнем захисту від УФ-А та УФ-В.

А крем із SPF-фактором 30 та п’ятьма зірочками захищає однаково ефективно від променів обох типів.

Креми, що мають обидва фільтри, можуть не підходити для людей, чутливих до інгредієнтів сонцезахисних засобів.

Адже саме інгредієнт УФ-А фільтра оксибензон разом із бензофенонами є найбільш подразливими компонентами сонцезахисних кремів, наявних на ринку.  

Крім того, ці речовини УФ-А фільтрів швидко розкладаються на сонці. Щоб цьому запобігти, до кремів додають стабілізатори.

Як проявляється чутливість до засобу захисту від сонця

Ступінь вираженості чутливості до сонцезахисних засобів може коливатися від легкого до важкого. А власне виникнення реакції може бути пов’язане з цілим рядом факторів, такими як вплив сонячного світла, інших алергенів або кремів чи лосьйонів.

Небезпечним є також використання сонцезахисного крему одночасно з вживанням деяких ліків:

  • антибіотиків;
  • антиаритмічних препаратів;
  • діуретиків;
  • алпразоламу;
  • протигрибкових засобів;
  • нестероїдних протизапальних препаратів;
  • фенотіазинів;
  • похідних сульфонілсечовини;
  • ізотретиноїну;
  • сульфаніламідних препаратів;
  • блокаторів кальцієвих каналів;
  • гіперецину;
  • препаратів для проведення фотодинамічної терапії (фотофріну, фоскану);
  • кетопрофену;
  • барвників (метиленового синього, еозину);
  • фурокумаринових препаратів;
  • бензокаїну;
  • бензоїлу пероксиду;
  • хінолонів;
  • хініну.

Фототоксичними, тобто такими, що стають небезпечними для шкіри під впливом сонячних променів, є й ароматичні масла  — бергамотове, лаймове, сандалове, лимонне і кедрове. Вони також можуть входити до складу сонцезахисних засобів або кремів.

При цьому важливо розрізняти неалергічні та алергічні реакції, що виникають після застосування крему.

Подразливі реакції, не пов’язані з алергією, можуть виникати одразу після нанесення сонцезахисного засобу. Натомість дійсно алергічна реакція може розвинутися через декілька днів або навіть років, протягом яких використовувався один і той самий крем.

Що являє собою алергічна реакція на сонцезахисні засоби

sun3

Реакція гіперчутливості на сонцезахисні креми чи лосьйони найчастіше проявляється у вигляді алергічного контактного дерматиту. До такої реакції найбільше схильні люди з алергічним дерматитом.

Симптоми алергії до сонцезахисних засобів

Прояви алергії до сонцезахисних засобів подібні до симптомів алергії до сонця або сонячного опіку: виникають почервоніння, а іноді й свербіж та/або висип. З’явитися вони можуть як одразу після нанесення сонцезахисного засобу, так і протягом декількох годин чи навіть днів.

Інші симптоми алергії до сонцезахисних засобів можуть охоплювати:

  • кропив’янку,
  • набряки,
  • пухирі,
  • біль,
  • поширення висипу на ділянки тіла, на які засіб не був нанесений

При виникненні цих реакцій важливо не лише припинити застосування засобу, що викликав алергію, а й уникати перебування на сонці, оскільки сонячне випромінювання може погіршити ваш стан. Уникати сонця бажано доти, доки не відновиться уражена ділянка шкіри.  

Як лікувати алергію до сонцезахисного засобу

Лікується алергія до сонцезахисних засобів так само, як  інші алергічні реакції шкіри.

У легких випадках висип може зменшитися самостійно, у більш серйозних можуть знадобитися місцеві або пероральні стероїдні засоби для зменшення запалення, а також пероральні антигістамінні препарати. Проте пам’ятайте, що не можна наносити стероїди безпосередньо перед виходом на сонце.

Сонцезахисні засоби та фотоконтактний дерматит

Окрім алергічного контактного дерматиту, сонцезахисні засоби можуть викликати фотоконтактний дерматит. Він зазвичай виникає на ділянці шкіри, на яку наноситься сонцезахисний засіб і яка піддається впливу сонячного світла. Неураженими залишаються верхні повіки, ділянки за вухами та під підборіддям.

Як правило, фотоконтактний дерматит є наслідком алергічної реакції на інгредієнти сонцезахисного засобу. Його виникнення може бути пов’язане з реакцією на ароматизатори, консерванти або УФ-екрани у продукті. Фотоконтактний дерматит може виглядати як серйозний сонячний опік або екзема. Найчастіше він виникає на обличчі, руках, спині, грудях та нижній частині шиї.

Неалергічна реакція на сонцезахисні засоби

Застосування сонцезахисних засобів може викликати реакцію, яка не є алергічною, – подразнюючий контактний дерматит. Зазвичай він зустрічається у людей, які перенесли екзему або мають чутливу шкіру.

Подразнення при такому виді дерматиту виникає на ділянці шкіри, де застосовувався сонцезахисний крем чи лосьйон, і може проявлятися як помірне почервоніння або відчуття печіння (без почервоніння).

Тест на чутливість до сонцезахисного засобу

Оскільки сонцезахисні засоби містять декілька активних інгредієнтів, важко визначити, чи викличе якийсь із них у вас алергічну реакцію. Тому перед нанесенням будь-якого сонцезахисного крему варто провести тест на чутливість.

sun4

Для цього невелика кількість речовини наноситься на внутрішню сторону передпліччя протягом декількох днів перед початком використання. Але, хоча цей тест може показати, чи шкіра чутлива до інгредієнтів сонцезахисного засобу, він не завжди може виявити алергію до самого продукту: алергічна реакція може проявитися і після багаторазового використання.

Чи існує альтернатива сонцезахисним засобам, які викликають реакцію або алергію

Оскільки інгредієнти сонцезахисних засобів усіх марок подібні або однакові, проста заміна марки продукту навряд чи допоможе уникнути реакції.

Щоб обрати найбільш безпечний засіб, потрібно читати його етикетку.

Дослідженнями доведено, що безпечними інгредієнтами сонцезахисних засобів є оксид цинку і діоксид титану, які не викликають контактної алергії та зустрічаються навіть в найдешевших засобах.

Ці дві речовини належать до так званих фізичних засобів захисту від сонця.  Вони блокують проникнення у шкіру не лише УФ-В, а й УФ-А променів.

Креми з високим вмістом оксиду цинку і діоксиду титану важчі за звичайні, не всмоктуються шкірою, залишаючи на ній білий наліт.

А от PABA (пара-аміно-бензойна кислота), разом з оксибензонами та бензофенонами – то інгредієнт сонцезахисних засобів, відомий здатністю викликати подразнення шкіри.

Інформація щодо інших компонентів ще збирається, але користь від їх застосування перевищує шкоду від незастосування. Це:

  • енсулізол,
  • октисалат,
  • гомосалат,
  • октокрилен,
  • октиноксат,
  • авобензон,
  • кіноксат,
  • діоксибензон,
  • меридімат,
  • падимат О,
  • сулізобензон.

Найменш вивчений й тому під сумнівом — троламіну саліцилат.

Одежа проти сонця

Гарною альтернативою сонцезахисним засобам можуть стати так звані рашгарди (rash guard) —  спортивні сорочки зі спандексу і нейлону або поліестеру. Така одежа захищає (guard) користувача від висипань (rash), спричинених тертям, контактом із певними речовинами, або від сонячних опіків.

sun5

Рашгард був розроблений для застосування при жарких та екстремально теплих літніх температурах для декількох водних видів спорту: серфінгу, поло, підводного плавання, дайвінгу, вейкбордингу, бодібордингу, віндсерфінгу, веслування на байдарках. Зараз таку одежу все частіше застосовують ті, хто просто виходить на пляж.

Єдина пересторога може полягати у тому, що тканина рашгарду також буває просякнута бензофеноном, оксибензоном та діоксибензоном, які спричиняють подразнення шкіри.

Штучний загар — за і проти

Автозагар може бути альтернативою пляжу для любителів виглядати так, ніби вони щойно з узбережжя. Проте, позаяк штучний загар реагує із верхнім шаром шкіри й містить багато хімічних компонентів, шкірні реакції на нього також непоодинокі.

Що робити, щоб захистити свою шкіру

1

Пам’ятайте, що креми із SPF 100 і більше не означають стовідсотковий захист шкіри, а лише вказують на час, який можна проводити на сонці без отримання опіків. Проте відсутність опіків на поверхні вашої шкіри не означає, що її глибші шари захищені від дії ультрафіолету.

Дотримуйтесь таких рекомендацій:

  1. Обирайте креми із високим значенням SPF-фактора та 4-5 зірочками. Це буде свідчити про те, що ви маєте високий ступінь захисту від УФ-А та УФ-В променів.
  2. Перевіряйте, чи не входять до складу УФ-А фільтрів бензофенон та, особливо, оксибензон, який може викликати подразнення шкіри.
  3. Якщо  у вас алергія, підбирайте крем з мінімумом добавок та консервантів та вмістом лише фізичних засобів захисту, таких як оксид цинку та діоксид титану, безпечні для шкіри. Але пам’ятайте, що після нанесення таких засобів ваша шкіра матиме білий наліт.
  4. Користуйтеся сонцезахисними кремами лише перед виходом на сонце. Такий крем треба регулярно оновлювати, стежити за терміном придатності.
  5. Ніколи не залишайтесь на сонці опівдні. Засмагайте до 11.00 та після 16.00 не більше 20 хвилин, збільшуючи час перебування на сонці поступово, починаючи з 5-10 хвилин на день.
  6. Перед тим як обрати сонцезахисний засіб, проконсультуйтесь із лікарем щодо цього вибору та стратегії поведінки влітку. Адже вітамін D важливий для нашого організму і може вироблятись лише у шкірі, не вкритій шаром сонцезахисного засобу.

Не забувайте: лише лікар на підставі даних вашої персональної історії може надати поради щодо часу та доцільності перебування на сонці, типу сонцезахисного засобу, необхідності захисного одягу або доцільності використання автозагару.

Коментарі
Loading...