За важкий перебіг COVID-19 та смерть від нього відповідає підвищений рівень глюкози в крові
До факторів ризику летальних наслідків інфікування коронавірусом додався ще один — понаднормовий вміст глюкози в крові. Це стосується як тих, хто страждає на цукровий діабет, так і тих, хто не має цього захворювання.
Коронавірусна пандемія, що охопила весь світ, триває вже другий рік поспіль. І хоча за цей час науковці змогли багато чого дізнатися про збудника, шляхи зараження ним та особливості перебігу хвороби, усі крапки над «і» ще не розставлені.
Це стосується, в тому числі, відповіді на питання, чому одні пацієнти, заражені коронавірусом, переносять захворювання значно важче за інших. Навіть коли йдеться про людей однієї вікової групи.
Так, науковці з’ясували, що регулярне вживання ферментованих продуктів, зокрема квашеної капусти, квашених огірків та кисломолочних страв, може дещо знизити ризик смертності від COVID-19. На це вказують статистичні дані, зібрані в різних країнах та навіть різних регіонах однієї держави.
Там, де йогурт, кефір або вже згадувані квашені капуста з огірками є традиційними складовими раціону, жертв пандемії менше, ніж там, де такі продукти зазвичай не вживають.
Ще один фактор ризику летальних наслідків зараження — надмірна реакція імунної системи, яка провокує розвиток так званої цитокінової бурі. Її жертвами зазвичай стають молоді люди, що не мають хронічних захворювань.
Ще одним фактором ризику важкого перебігу COVID-19 є зайва вага.
Але найбільшу групу тих, хто ризикує померти внаслідок коронавірусної хвороби, становлять люди, які мають підвищений рівень глюкози в крові.
Як вміст глюкози у крові пов’язаний з перебігом ковіду
На це вказують результати цьогорічного дослідження, яке провели учасники проєкту EPFL Blue Brain Project. Проаналізувавши дані, отримані з 240 000 присвячених коронавірусу наукових праць, вони встановили, що до розвитку важких випадків COVID-19 причетний підвищений рівень глюкози в крові пацієнтів.
Для дослідження учасники Blue Brain Project використали спеціально розроблений алгоритм машинної обробки даних. Наслідком цієї роботи стало виявлення повторюваної тенденції в даних наукової літератури щодо пацієнтів із важкою формою коронавірусної хвороби. А саме – збільшення рівня цукру в крові.
Так, з 400 000 ідентифікованих унікальних посилань слово «глюкоза» з’явилося 6 326 разів. Це дозволило дослідникам вивчити роль цього компоненту крові на багатьох рівнях, починаючи від найбільш поверхневих симптоматичних асоціацій та закінчуючи пов’язаними з COVID-19 біохімічними процесами.
Зокрема, з’ясувалось, що понад 80 % пацієнтів з коронавірусом, госпіталізованих до відділень інтенсивної терапії, мали гіперглікемію.
Як встановили науковці, підвищений вміст глюкози в крові людини порушує імунний захист легень. Відтак вірус SARS-CoV-2 опиняється в ідеальних умовах для розмноження та подальшого поширення.
Наслідками цього стають, зокрема, цитокінова буря та гострий респіраторний дистрес.
За словами авторів дослідження, сьогодні схема лікування COVID-19 вже передбачає регуляцію рівня глюкози в крові пацієнта як важливий компонент. Але якщо їхня теорія щодо ключової ролі збільшення рівня цукру у розвитку важких форм захворювання знайде підтвердження у ході подальших досліджень, контроль рівня глюкози може стати основною стратегією антикоронавірусної терапії.
Не менш важливою є профілактика збільшення рівня цукру в крові, а відтак і цукрового діабету, із самого дитинства. Одним зі шляхів у цьому напрямку є виключення з дитячого раціону напоїв, що містять глюкозу.
І йдеться не лише про солодкі напої, а навіть про фруктові соки. Адже їх споживання може спровокувати розвиток не лише ожиріння та діабету, а й бронхіальної астми. Остання, до речі, як і інші алергічні недуги, є фактором ризику захворювання на туберкульоз.