За алергію на капусту відповідають два білки
Добре відома всім нам капуста з наукової точки зору — зелений овоч родини хрестоцвітих, або ж капустяних, із ботанічною назвою Brassica oleracea. Членами цього ж сімейства є капуста броколі, кольрабі, савойська, пекінська, а також цвітна. А ще редиска, рапс та гірчиця. І, позаяк остання входить до списку 14 найважливіших харчових алергенів, зовсім не дивно, що існує й алергія на капусту — її родичку.
Вживають капусту практично по всьому світу: у сирому, вареному, смаженому та квашеному вигляді. Що зрозуміло, зважаючи на те, що овоч містить у собі дуже важливі вітаміни та мінерали.
Входять до складу капусти й антиоксиданти, які захищають організм від ушкоджень, спричинених вільними радикалами. А вітамін С, який також у ній міститься, здатен посприяти захисту від захворювань, у тому числі онкологічних.
Також результати досліджень стверджують: вживання в їжу овочів із родини капустяних зменшує наявність маркерів запалення у крові. Це, своєю чергою, свідчить про протизапальні властивості.
Не варто забувати й про великий вміст у капусті клітковини, яка сприяє покращенню роботи кишківника. Окрім цього капуста, особливо червона, — джерело антоціанів, які знижують ризик серцевих захворювань та зміцнюють здоров’я серця.
Харчова алергія на капусту
Утім, вживання капусти може не лише покращити стан здоров’я, а й, навпаки, стати причиною його погіршення. Адже, як і багато інших овочів та фруктів, капуста здатна викликати харчову алергію.
І хоча трапляються такі випадки рідко, реакція на цей овоч може бути досить важкою.
За розвиток алергічної реакції через вживання капусти відповідають два основних алергени:
- Перший – це хітиназа, білковий фермент, який міститься у стеблах та корінні овочу.
- Другим є білок перенесення ліпідів, відомий як Bra o 3. Він стійкий до високих температур та до ферментів, що розщеплюють їжу у процесі травлення. Наявність цього білка в капусті робить її потенційно алергенною не лише у свіжому вигляді, а й після кулінарної обробки.
Реагуючи на ці речовини як на чужорідні та небезпечні, імунна система починає виробляти антитіла до них. Вони, своєю чергою, активують прозапальні імунні клітини, відомі як опасисті, та зв’язуються з ними.
Ознаки та симптоми алергічної реакції на капусту зумовлені вивільненням з опасистих клітин гістаміну та інших хімічних речовин-посередників запалення.
Симптоми алергії на капусту
Проявляє себе алергія на капусту протягом періоду, що становить від декількох хвилин до декількох годин після вживання овочу в їжу. Викид гістаміну в кров призводить до набряку, поколювання та свербежу рота, язика, губ та обличчя — ці симптоми відомі як синдром оральної алергії.
При цьому вивільнення гістаміну та інших біологічно активних речовин призводить до набряку і звуження дихальних шляхів, бронхоспазму, хрипів, відчуття стягування у грудній клітці, кашлю та утрудненого дихання.
Якщо гістамін виділяється у шлунково-кишковому тракті, реакцією можуть бути болі в животі, нудота, блювота та діарея.
Також при гіперчутливості до капусти спостерігаються набряки, почервоніння та запалення шкіри.
А в рідкісних випадках у людини може розвинутися анафілаксія — небезпечна для життя реакція, яка викликає серцебиття, нудоту, запаморочення та втрату свідомості. Анафілаксія потребує негайного медичного втручання.
Діагностика та лікування алергії на капусту
Діагностувати алергію на капусту може лише лікар-алерголог за допомогою шкірного прик-тесту або аналізу крові на антитіла. Найсучаснішим з останніх є молекулярний тест ALEX. Він не просто встановлює факт наявності алергії, а й визначає конкретну молекулу, що провокує реакцію.
Якщо тестування підтвердило діагноз «алергія на капусту», вам варто відмовитися від її вживання у будь-якому вигляді. Також необхідно бути обережним зі стравами, до складу яких входить цей овоч.
Відповідну дієту для вас складе лікар на основі результатів тестування.
Окрім цього, вам потрібно порадитись із лікарем-алергологом щодо препаратів, які допоможуть зменшити силу алергічних симптомів у ситуації, коли вживання капусти не вдалося уникнути.