Обережно: вологі серветки здатні викликати алергію у дітей

0 2 724

Одноразові зволожені серветки – чудовий спосіб позбутися бруду, коли під рукою немає води з милом. Втім, якщо зловживати очищувальним засобом, у дитини може розвинутися алергія на вологі серветки. Точніше, на ті речовини, якими вони просякнуті.

При цьому обличчя, руки та сідниці потерпають від різних висипань найчастіше. Адже вони найбільше контактують з алергенним розчином. Але загалом алергічна реакція може виникнути і в інших місцях — на тулубі чи кінцівках.

Це пов’язано з тим, що шкіра немовлят та маленьких дітей відрізняється від шкіри дорослих за структурою та складом. Вона має тонший роговий шар. Товщини, характерної для шкіри дорослих, він набуває лише в період статевого дозрівання. 

Крім того, у малюків не до кінця сформовані й інші шари епідермісу. Через це шкіра дитини надзвичайно чутлива і тому легко піддається впливу різних подразників. А будь-який засіб, нанесений на неї та не змитий, швидко нею поглинається.

Що містять вологі серветки

Часте ж використання вологих серветок, за словами дерматологів, може бути пов’язане з різким зростанням контактних алергічних дерматитів у дітей. Причина — у хімічному консерванті метилізотіазоліноні (МІ). 

Крім вологих серветок, він також міститься у багатьох продуктах на водній основі, таких як рідке мило, засоби для волосся, сонцезахисні креми, косметика, засоби для прання тощо.

Крім МІ, вологі серветки можуть містити й інші консерванти, такі як парабени,Kathon CG і Euxyl 400. Вони можуть спричиняти виникнення алергічної чутливості. Особливо — при нанесенні на пошкоджену шкіру

Інші поширені алергени в складі таких засобів гігієни: токоферилацетат, пропіленгліколь на основі бензину, ароматизатори, 2-бром-2-нітропропан-1,3-діол тощо.

Загалом усі складники в дитячих серветках слід розглядати як потенційні алергени. Навіть так звані натуральні продукти, як прополіс або олія чайного дерева, можуть викликати алергічний чи контактний дерматит. 

При цьому контактний дерматит, який провокується контактом з хімічними, фізичними та/або біотичними агентами в навколишньому середовищі, часто може розвиватися з самого народження. 

Алергічна форма контактного дерматиту (АКД), як правило, дає про себе знати у віці 2-3 років (а іноді навіть з 6 місяців). До його виникнення нерідко призводить частий вплив сенсибілізуючих речовин, який «накладається» на незрілість імунної системи протягом перших двох років життя дитини. 

Хоча поширеність такого дерматиту зростає з віком, все ж вважається, що найвищий рівень сенсибілізації відзначається у дітей віком від 0 до 3 років. А загалом поширеність АКД оцінюється у 13,3—24,5 %. 

Втім, є дані, які вказують на те, що насправді ці відсотки можуть бути значно вищими. Разом з тим вважається, що алергічний контактний дерматит зустрічається рідше за контактний без алергічного компонента.

Крім того, від таких станів шкіри можуть страждати й дорослі. Наприклад, у жінок може виникнути контактний дерматит навколо очей, якщо використовувати серветки для зняття макіяжу, або, при частому контакті, — дерматит рук. Таке захворювання зазвичай проявляється на кінчиках пальців у вигляді сухості, тріщин чи пухирів.

Які симптоми має алергія на вологі серветки

Найчастіше симптоми виникають через 48–72 години після впливу подразника. При цьому перший контакт з алергеном зазвичай не викликає висипання. Але він сенсибілізує шкіру до наступного впливу.

У немовлят алергічний контактний дерматит, спричинений використанням дитячих серветок, найчастіше нагадує червоне подразнення на шкірі. Уражена ділянка може також набрякнути, свербіти та навіть покриватися пухирцями.

Іноді за клінічною картиною алергія на вологі серветки може бути схожою на реакцію до рослин, що спричиняють фотодерматоз.

Можуть з’являтися лускаті червоно-рожеві бляшки. Окремі ураження можуть бути чітко розмежовані й навіть набути прямокутної форми.

Якщо ви помітили зміни шкіри дитини після протирання її вологими серветками, їх використання потрібно припинити. 

Навіть більше: якщо вологі серветки, на які утворилась реакція, мають у собі МІ, бажано припинити використання також усіх засобів, що містять цей складник. Йдеться про зволожувальні лосьйони, засоби для чищення шкіри та іншу косметичну продукцію.

Найкраща профілактика повторних реакцій — застосування простої води та нейтральних засобів для очищення, без ароматизаторів та консервантів.

Для усунення висипання в зоні підгузника потрібно намагатися тримати шкіру сухою, якомога частіше змінюючи його. Також в таких випадках рекомендується застосування бар’єрного крему.

Інші препарати, які можуть знадобитись вам для лікування висипу, викликаного вологими серветками, повинен підібрати тільки лікар. Він же пропише й способи їх застосування.

Втім іноді, попри лікування, висип може поширюватися: 

  • Намагайтеся слідкувати, щоб дитина не розчухувала місце подразнення. Адже пошкоджена ділянка є сприятливим місцем для росту бактерій та проникнення під шкіру алергенів. 
  • Якщо на фоні висипу підвищилась температура чи з’явилися гнійні бляшки, негайно зверніться до лікаря, аби не допустити поширення інфекції. 
  • Також зверніться по допомогу лікаря, якщо з часом висип не зникає і не зменшується. 

Отже:

Найкращий спосіб очищення шкіри немовлят та дітей — звичайна вода без усіляких лосьйонів, мила з віддушками та серветок.

У випадку, коли подразнення все ж таки проявилося, вам допоможуть гіпоалергенні креми, спеціально розроблені для дитячої шкіри

І при будь-якому погіршенні симптомів не зволікайте зі зверненням до лікаря.

Коментарі
Loading...