Як не зіпсувати здоров’я та настрій на свята і вберегтися від алергії
Новорічно-різдвяні святкування – час радості, розваг, коли родина збирається разом. Проте через надмірне споживання їжі та напоїв навіть на свята алергія можлива — як прояви харчової чутливості чи непереносимості, у тому числі алкогольної.
Крім того, за деяких обставин люди можуть відчувати у цей час тривогу, стрес чи смуток.
Дієтичні проблеми
Святкування часто означає споживання великої кількості харчів, зокрема таких, які ми зазвичай не їмо. Саме вона може спричинити алергічну реакцію або непереносимість того чи іншого продукту.
Важливо також пам’ятати, що салати та м’ясні страви, які залишились з вечірнього або нічного столу на ранок, та деякі тропічні фрукти можуть стати джерелом або лібераторами гістаміну – речовини, що виділяється у нашому організмі, зокрема, й у відповідь на контакт з алергеном.
Щоб на свята алергія вас не потурбувала, дотримуйтесь таких правил:
- Якщо пішли у гості або до ресторану й маєте особливі дієтичні потреби, заздалегідь повідомте про них організатора вечірки.
- Під час фуршету намагайтеся самостійно наповнювати свою тарілку, аби уникнути перехресного забруднення небезпечними для вас продуктами з інших страв.
- Якщо маєте сумніви стосовно їжі, яка буде на вечірці, а запитати про це вам незручно, поїжте вдома, аби не відчувати голоду.
- На святкових вечірках часто подають спеціальні складні коктейлі — їх приховані інгредієнти можуть викликати алергію або непереносимість. Коли ви не впевнені, що такі коктейлі безпечні для вас, вживайте напої, до яких звикли. Те саме стосується хлібобулочних виробів, зокрема випічки.
- Якщо у вас сильна харчова алергія, пам’ятайте: ті, з ким ви будете спілкуватись під час вечірки, могли вживати небезпечну для вас їжу. Тому намагайтеся утримуватися від рукостискань та вітальних поцілунків.
Ще одна небезпека під час вечірки – алкогольне отруєння. Якщо ви помітили його ознаки у когось із гостей, зразу ж подбайте, щоб він отримав медичну допомогу.
Особливо пильними варто бути щодо солодощів, якими пригощають дітей. Перш ніж дозволити своїй дитині з`їсти цукерку, переконайтеся, що її інгредієнти не викличуть у малюка алергії.
Подбайте і про тварин
Також під час вечірки слідкуйте за своїми домашніми тваринами. Деякі гості не можуть утриматися від того, аби не пригостити собаку чи кота солодощами. Між тим шоколад, какао, цукерки містять штучні підсолоджувачі, здатні викликати отруєння або навіть смерть домашнього улюбленця. Не менш небезпечними для нього можуть виявитися копченості, сири або інші делікатеси.
Тому по можливості замкніть тварину в кімнаті, де її ніхто не турбуватиме. Або ж твердо попросіть гостей не годувати вашого улюбленця.
Сімейний та соціальний тиск
Сімейні візити та святкові вечірки є головним джерелом святкової тривоги, адже занадто активний розклад може спричинити відчуття переповненості та втоми.
Підготуватися до святкування та зменшити стрес може допомогти планування заходів заздалегідь. Також важливо передбачити час на відновлення сил та відпочинок після візитів.
Якщо ви знаєте, що сімейний візит чи інша соціальна подія вас розхвилює, заплануйте відразу після цього щось заспокійливе: наприклад, поїхати додому та почитати хорошу книгу.
Надмірні очікування
Дехто під час свят схильний надто багато очікувати від себе та оточуючих. Але варто пам’ятати, що ніхто не є ідеальним, ніхто не має бути весь час веселим та дотепним, відповідаючи вашим очікуванням.
Святкові традиції створюють відчуття комфорту та безпеки, і ви можете відчувати себе зобов’язаними суворо дотримуватися їх щороку. Але водночас слід бути готовими до змін, якщо такі стануться.
Наприклад, якщо особисто відвідувати родину та друзів, як ви це робили упродовж багатьох років, стає занадто важко через збільшення зобов’язань, народження дітей, проблеми зі здоров’ям або з будь-якої іншої причини, ви можете поспілкуватися з близькими за допомогою відеочату.
Відчуття смутку, самотності чи втрати
Якщо ви пережили травматичну подію, сімейний конфлікт або втрату коханої людини, свята можуть викликати у вас почуття суму чи самотності. Важливо визнати, що ці почуття є нормальними.
Поясніть оточуючим, що ви відчуваєте. Адже ніхто не мусить постійно відчувати щастя тільки тому, що в календарі зазначено свята.
Намагайтеся займатися тим, що приносить вам задоволення, частіше виходьте на свіже повітря – це допоможе підняти настрій.
І пам’ятайте головне: життя безцінне, і воно продовжується, незважаючи ні на що.
Втім, якщо раптом відчуєте себе погано (у всіх сенсах), вам стане в пригоді інформація та спілкування в інтернеті.
А там ви знайдете й поради від сайту «Все про алергію». Ми будемо поряд з вами завжди!