Алергія на шкірі та не тільки: піклуємось про тіло восени і взимку

0 2 805

Із приходом осені чимало людей помічають зміни, яких зазнає їхня шкіра. Ви можете відчувати печію, поколювання, стягнутість та сухість шкіри, бачити, як вона лущиться та червоніє. 

Але водночас міжсезоння — ідеальний час для відновлення шкіри та підготовки її до низьких температур. Тому потрібно потурбуватися про належний догляд, аби шкіра отримувала необхідну кількість корисних речовин і вітамінів. 

Про те, як правильно це зробити, спеціально для порталу «Все про алергію» розповідає доктор медичних наук, професор кафедри шкірних та венеричних хвороб із курсом ПО Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова, лікар-дерматовенеролог Дмитренко Світлана Володимирівна.

Що викликає сухість шкіри восени та взимку?

Всю осінь, з вересня по листопад, шкіра переживає стрес. Адже холод, вітер, мряка, дощі та перепади температур не кращим чином впливають на шкіру, особливо рук та обличчя. 

З настанням холоду місцевий імунітет шкіри послаблюється через брак вітамінів та різку зміну погодних умов. 

До того ж у приміщеннях вже увімкнули опалення. Через це шкіра піддається поперемінно впливу холодного вологого та теплого сухого повітря. Вона втрачає здатність самостійно відновлюватися, пересихає або, навпаки, стає жирнішою. 

Як ці фактори впливають на суху, нормальну та жирну шкіру?

Давайте спочатку визначимося з термінами. 

Основні характеристики шкіри:

  • колір;
  • еластичність;
  • дермографізм (реакція судин шкіри на місці її механічного подразнення); 
  • робота потових та сальних залоз;
  •  стан підшкірної клітковини, волосся та нігтів. 

У нормальної шкіри всі ці властивості такі ж, як у здорової. Нормальна шкіра досить стійка як до стресових факторів, так і до кліматичних. Вона малопроникна й добре утримує воду всередині. 

А от суха або жирна шкіра складають збірне поняття «чутлива шкіра». Під нею мається на увазі стан підвищеної реактивності (гіперреактивності) шкіри на різні подразники: холод, вітер, скраби, масаж, хімічні агенти, лаурилсульфати, які є у косметиці, неадекватний догляд, надмірні пілінги, лазерне шліфування, дермабразію тощо. 

Отже, коли є надмірне виділення шкірного сала або сильна сухість шкіри, можна говорити про підвищену чутливість шкіри до зовнішніх та/або внутрішніх стимулів, які можуть викликати симптоми, пов’язані з розвитком запалення. 

Найбільш чутливою вважається шкіра обличчя, кистей, волосистої частини голови, зони декольте, геніталій. Ступінь вираженості цієї чутливості залежить від віку. 

Як запобігти висиханню шкіри залежно від її типу? 

Щоб піклуватися про шкіру правильно, насамперед потрібно визначити, який її тип маєте саме ви. Зазвичай дерматологи та косметологи пояснюють, що шкіра буває суха, жирна або комбінована. Але протягом останніх десятиліть з’явилися нові класифікації типів шкіри.  

Так, за однією з них (Yokota T., 2003), шкіра буває трьох типів:

  • Тип І – шкіра з порушеннями бар’єрної функції.
  • Тип ІІ – «запальний». Шкіра має нормальну бар’єрну функцію, але виражену реакцію запалення.
  • Тип ІІІ – «псевдоздоровий». Шкіра з нормальною бар’єрною функцією та відсутністю вираженого запалення. 

Ще одна класифікація (Muzzuddin N., 1998) виокремлює:

  • Делікатну шкіру з порушеними бар`єрними властивостями, що призводить до інтенсивного запального процесу.
  • Реактивну шкіру, що має виражену реактивну реакцію без порушення бар’єрних властивостей.
  • Так звану жалку шкіру, яка має виражену реакцію навіть на мінімальні подразники.

І, нарешті, класифікація за Л. Бауманн (Baumann L., 2007) виділяє чотири типи шкіри:

  • S1 – acne – характеризується наявністю комедонів та запальних акне.
  • S2 – rosacea – характеризується швидким розвитком ерітеми (почервоніння) обличчя у відповідь на гостру їжу, високу температуру повітря, емоції та ін.
  • S3 – шкіра, якій властиві суб’єктивні відчуття печіння, поколювання, свербежу у відповідь на будь-які подразники.
  • S4 – шкіра з порушеними бар`єрними властивостями.

Відповідно догляд за шкірою, який має запобігти її висушуванню, залежить від типу. 

Зокрема, якщо у вас чутлива шкіра, вам потрібно:

  • Застосовувати мінімум косметичних продуктів. Користуватися лише засобами для чутливої шкіри, які окремо виробляються як для дорослих, так і для дітей.
  • Дбайливо очищати шкіру.
  • Ретельно висушувати її після вмивання.
  • Використовувати зволожувальні креми для чутливої шкіри.
  • Уникати використання засобів, що містять АНА-кислоти та ретиноїди.
  • Захищати шкіру від змін температури, сонячного випромінювання, вітру та впливу тепла.
  • Обмежувати споживання алкоголю, кави та спецій.
  • За необхідності проконсультуватися у психоневролога.

Тим, у кого шкіра суха, рекомендують:

  • Дотримуватися питного режиму.
  • Збалансовано харчуватися, вживаючи багато овочів та фруктів.
  • Уникати тривалого контакту з водою та миючими засобами, перебування на сонці, холоді й вітрі, а також у приміщеннях з сухим повітрям.

Жирна шкіра потребує: 

  • Ретельного очищення, але засобами, що не містять спирту. 
  • Зволоження, також за допомогою засобів без спирту: гелів, міцелових розчинів, тоніків. 
  • Живлення шляхом використання гелів, гідрогелів та емульсій, що звужують пори. 

Як погодні фактори в осінньо-зимовий період впливають на людей з алергічними та іншими захворюваннями шкіри, такими як кропив’янка та атопічний дерматит?

Вплив низьких температур, вітрів та опадів підсилює стан надмірної реактивності шкіри при:

Хоча потрібно розуміти, що ці захворювання мають набагато вагоміші прояви на генетичному та молекулярному рівнях. 

Які зміни відбуваються у шкірі при захворюваннях, що супроводжуються її гіперреактивністю?

Фактори гіперреактивності шкіри:

  • Порушення бар’єрних властивостей, процесів зволоження та дегідратації.
  • Посилення проникності. Зауважимо, що шкіра на різних ділянках тіла не однакової товщини. 

Виділяють тонку і товсту шкіру. Товста, яка страждає менше, – на долонях та ступнях. Тонка – то шкіра повік, голови, губ, обличчя, тильного боку кистей. Вона має менше шарів і досить вразлива. Хвороби шкіри збільшують її вразливість.

  • Підвищення подразливості рецепторів.
  • Посилення запальної та судинної реакції. На шкірі це проявиться у вигляді еритеми, куперозу, лущення. Людина скаржитиметься на відчуття стягнутості, парестезію (відчуття печіння, поколювання, повзання мурашок) . 

Усі ці фактори лише загострюють та ускладнюють перебіг захворювань, про які йшлося вище.

До яких заходів мають вдаватися люди з алергією? 

Насамперед — слідкувати за алергопрогнозом та бути поінформованими стосовно календаря цвітіння рослин з алергенним пилком. 

Наприкінці зими ‒ початку весни це допомагає пацієнтові контролювати хворобу, особливо на початку сезону пилкування рослин. Потрібно пам’ятати, що зимою загострення АД провокує кліщ домашнього пилу, — це пов’язано зі зміною мікроклімату в опалювальний період. 

Основні методи лікування і профілактики сезонної алергії – фармакотерапія в період загострення недуги та алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Вона показана і тоді, коли у людини  спостерігаються симптоми бронхіальної астми та алергічного риніту

Імунотерапія знижує чутливість до алергенів, гальмує збільшення рівнів специфічних IgE. АСІТ допомагає перезавантажити імунну систему, щоб та більше не сприймала алерген як загрозу. 

Разом з ін’єкційною імунотерапією доступні пероральний, інтраназальний, сублінгвальний методи АСІТ.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

Тривалість АСІТ та набір спеціальних алергенів для її проведення визначає виключно лікар після попередньої діагностики алергії.

А як правильно доглядати за проблемною шкірою?

Догляд за шкірою або корнеотерапія передбачає сукупність методів, спрямованих на відновлення та захист її бар’єрних систем. При корнеотерапії насамперед використовують емолієнти — косметичні засоби, які допомагають підтримувати шкіру м’якою, гладкою і ніжною.

Дія емолієнтів заснована на здатності залишатися на поверхні шкіри або в роговому шарі, усувати лущення, сухість шкіри і покращувати її зовнішній вигляд.

Емолієнти виступають фоновими засобами для АД будь-якого ступеню тяжкості. Вони мають використовуватися як основа догляду за шкірою у поєднанні з будь-яким видом місцевої або системної терапії. 

Необхідні пацієнту емолієнти визначає лікар: залежно від стану шкіри пацієнта, його сприйнятливості до того чи іншого засобу, погодних та кліматичних умов, розпорядку дня, звичок та інших обставин.

Емолієнти можуть застосовуватись разом з водними процедурами (ванна, душ, вмивання), тобто з водою, або без неї – шляхом нанесення на поверхню шкіри. 

Застосування емолієнтів  має бути обов’язковим елементом щоденного догляду за сухою та подразненою шкірою.

А як позбутися сухості шкіри?

Щоб вилікувати сухість шкіри, необхідно застосовувати жировмісні зовнішні засоби, при дуже сухій шкірі ‒ у вигляді мазей. При цьому необхідно враховувати пору року і ділянку тіла, на яку вони наносяться.

Взимку краще застосовувати ліпідовмісні мазі, тому що шкіра сильно пересушена. Влітку використовуйте водні креми, які не перешкоджають випаровуванню вологи.

Крім того, для сухої шкіри треба підібрати якісний емолієнт: такі засоби створені як для дітей, так і для дорослих.

Які ви можете дати загальні поради стосовно догляду за шкірою для людей з алергією та без?

Я раджу мати у домашній аптечці один з емолієнтів для щоденного застосування. Його використання допоможе скоротити тривалість вашої шкірної недуги та зменшити кількість її рецидивів, подовжити ремісію — час, коли шкіра лишатиметься здоровою.

Коментарі
Loading...