Легка, проте постійна: як не дозволити, щоб бронхіальна астма керувала вашим життям

0 2 368

Напади цієї поширеної хвороби ще називають загостреннями. Легкі випадки навіть не завжди потребують медикаментозної терапії. Важкі вимагають щоденного лікування. Однак багато хворих на бронхіальну астму (БА)  відчувають симптоми, які знаходяться між цими двома стадіями хвороби. Проте будь-яка – постійна астма чи епізодична – вимагає дбайливого ставлення до здоров’я та певної дисципліни.

Як класифікують БА

Класифікація астми виходить з того, наскільки часто проявляються ваші симптоми, як вони перешкоджають життєдіяльності, як часто напади хвороби загрожують вашому життю й потребують госпіталізації або пероральної терапії глюкокортикостероїдами.

Якщо симптоми виникають понад двох разів на тиждень, але не щодня, ймовірно, у вас легка персистуюча бронхіальна астма. Тобто захворювання постійного (стійкого) перебігу II ступеня важкості.

На цьому етапі недуга ще не є щоденним фактором, але це ‒ вже стійка астма. Можливо, ви приймаєте ліки для запобігання загостренням, але ще не стикаєтеся з ними часто.

Симптоми персистуючої астми

Легка постійна астма має такі характерні прояви:

  • задишка;
  • хрипи;
  • кашель;
  • скупчення слизу в дихальних шляхах;
  • біль або відчуття стиснення у грудях.

Для класифікації стадії захворювання важливим фактором є нічні загострення. Те, як часто вони виникають, також свідчить про те, наскільки добре контролюється БА.

Нічні напади у людей з легкою персистуючою бронхіальною астмою виникають  понад двох разів на місяць, проте не частіше разу на тиждень.  

Напад легкої персистуючої астми, скоріше за все, завадить вам виконати заплановані побутові справи: сходити за покупками чи прибрати будинок. Можливо, ви не здужаєте пройти навіть декілька метрів, тому що ваші легені не отримують потрібну кількість кисню.

Діагностика БА

Лікар може класифікувати наявність та стадію астми, коли перевірить, як функціонують ваші легені. Це визначається тестами на дихання

  • Пікфлоуметрія: цей тест вимірює, наскільки швидко ви видихаєте повітря. Якщо сила видиху менша, ніж типовий піковий потік, це свідчить, що легені не працюють належним чином. Регулярне проведення таких тестів дозволяє відстежувати, покращилася чи погіршилася ваша астма.

Пристрій для вимірювання пікового потоку  — пікфлоуметр — портативний, тобто, його можна носити із собою. Є моделі для дорослих та дітей, механічні та цифрові. Останні налаштовані автоматично будувати графік пікфлоуметрії та допомагати користувачеві робити вимірювання правильно.

  • Спірометрія: цей тест використовує дихальну машину (спірометр) для вимірювання, скільки повітря може видихнути людина та як швидко вона може це зробити після глибокого вдиху. Ці параметри допомагають оцінити, наскільки звужені дихальні шляхи.
  • Останнім часом з’явився ще один тест – на рівень концентрації закису азоту (NO) у видиху. Він дозволяє визначити, чи запалені ваші дихальні шляхи, чи має це запалення алергічну природу, допомагає лікареві встановити правильний діагноз.

Пацієнти, у яких легка постійна астма, мають легеневу функцію понад 80 % від прогнозованої норми: тобто їх легені здатні примусово видихати за секунду понад 80 % того об’єму, що здатні видихнути здорові легені. 

Класифікація vs симптоми

Класифікації астми дещо довільні. Визначення характеристик хвороби дає лікареві уявлення про те, як астма впливає на вас у будь-який момент часу. Проте ця оцінка не показує, наскільки добре контролюється захворювання.

Щоб дізнатись це, лікар може оцінювати вашу астму протягом декількох місяців при контрольних оглядах. Графік оцінок допоможе зрозуміти, наскільки добре контролюються ваші симптоми та чи знадобляться додаткові методи лікування.

Не потрібно ігнорувати симптоми астми — хвороба може переходити з легкої стадії у середньоважку або важку.

Завдяки успішному лікуванню ви можете відчувати менше симптомів. Якщо лікування не буде ефективним, напади хвороби можуть посилитися. 

Тож зосередьтеся насамперед на тому, як правильно лікуватися, а не на тому, який у вас поточний рівень астми. 

Лікування БА

Лікування астми включає різні стратегії  із залученням різних видів медикаментів. Їх вибір залежить від того, наскільки сильні ваші симптоми та як часто ви їх відчуваєте.

До стандартних методів лікування астми належать:

  • Швидкодіючі бронхолітики — препарати короткої дії, які зменшують запалення та відкривають дихальні шляхи, щоб ви могли швидше одужати від нападу. Іноді для запобігання симптомам інгалятори застосовують проактивно, наприклад, перед фізичними навантаженнями. Інші використовуються для негайного ефекту, коли виникають симптоми загострення астми.
  • Препарати тривалої дії для боротьби з астмою: коли недуга погіршується, лікар може призначити цей тип ліків для запобігання симптомам. Це, ймовірно, будуть інгаляційні кортикостероїди та бронхолітики тривалої дії.
  • Алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ), якщо симптоми астми викликані впливом алергену та ваша хвороба добре контролюється.

Цей метод ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості.

Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

А підібрати оптимальний для вас курс АІТ може лише лікар − після відповідної діагностики.

Як уникати тригерів астми

Тригери захворювання — це всі чинники, що можуть викликати його симптоми або напади. Уникнення тригерів або зменшення їхнього впливу може допомогти запобігти майбутнім загостренням астми.

Ось п’ять способів уникнути тригерів БА:

  1. Захищати своє житло від алергенів. Пилові кліщі можуть спричинити загострення астми, тому намагайтеся зменшити кількість пилу в оселі:
  • приберіть килими;
  • регулярно періть штори та постільну білизну;
  • прибирайте пилососом з HEPA-фільтром;
  • використовуйте меблі, з яких легко видаляти пил, а для  м’яких меблів придбайте спеціальні протиалергенні чохли.
  1. Будьте обережні з атмосферним повітрям: у ньому багато пилку дерев та трав, а також спор грибів, що можуть спричинити напад астми. Закрийте вікна та використовуйте кондиціонер. І регулярно стежте за чистотою його фільтрів.
  2. Бережіть здоров’я: люди, які страждають на грип, пневмонію або навіть звичайну застуду, більше потерпатимуть від симптомів астми. Зробіть вакцинацію, намагайтесь не переохолоджуватись, дотримуйтесь здорового способу життя.
  3. Захищайте обличчя: холодне повітря може викликати симптоми астми, коли ви його вдихаєте. Носіть шарф та головні убори, які можуть прикрити обличчя.
  4. Виведіть цвіль: запобігайте її скупченню, регулярно очищуючи ділянки з підвищеною вологістю всередині будинку, видаляйте збудники цвілі у дворі або городі — опале листя, зіпсовані фрукти або овочі, старі дрова тощо.

Коли звернутися до лікаря

Якщо астма добре контролюється і ви дотримуєтесь плану лікування, можливо, ви зможете уникати важких нападів.

Однак астма може загостритися з часом. Ось чому важливо регулярно проходити обстеження у лікаря.

Якщо ви помітили, що симптоми астми почали з’являтися частіше, — не чекайте на  запланований прийом у лікаря, а терміново записуйтесь на новий

Щоб контролювати астму, важливо швидко реагувати на зміни її симптоматики. 

Висновки

Легка персистуюча (постійна) бронхіальна астма — одна з чотирьох стадій БА. Люди з легкою стійкою астмою відчувають симптоми частіше двох разів на тиждень, але не кожного дня.

На цьому етапі ваш лікар, швидше за все, призначить певну дозу щоденних ліків, щоб запобігти загостренням. Для полегшення раптових симптомів вам також знадобиться препарат швидкої дії, наприклад інгалятор сальбутамолу.

Якщо ви думаєте, що у вас є прояви астми або вважаєте, що симптоми вашої БА погіршуються, запишіться на прийом до лікаря.

Контроль астми є життєво важливим для запобігання погіршенню симптомів та переходу хвороби на інший, важчий ступінь. 

Коментарі
Loading...