Водій із алергічним ринітом – основний фактор ДТП

0 1 836

Алергічний риніт (АР) критично знижує обробку інформації людиною та змінює процеси, пов’язані з увагою. Через це він може стати основним фактором ДТП у водіїв, які нехтують лікуванням.

Такого невтішного висновку дійшли німецькі вчені, які проаналізували дані півтисячі водіїв, які страждали на АР. Результати їх дослідження представлені у статті, що влітку 2019 року вийшла друком у журналі Allergy. 

У дослідженні брали участь жінки та чоловіки від 18 до 65 років, кількість яких розподілилась майже порівну. Здатність керувати автомобілем у водіїв, які не приділяли уваги лікуванню алергічного риніту, значно знижувалась.

Понад 75 % учасників дослідження погодились із твердженням, що алергічний риніт погіршує їх здатність до водіння. А 13 % навіть зізнались, що посилення симптомів нежитю змушує їх інколи відмовлятись від необхідності сісти за кермо. 

Адже основний вдих людина робить носом. А коли він блокований, то й мозок не отримує достатньої кількості кисню. Це викликає гіпоксію мозку, яка знижує швидкість реакції водія. Так на небезпеку під час керування машиною наражається не лише водій-алергік, а й усі учасники дорожнього руху, у тому числі пішоходи.

На запитання, чи вважають вони, що їх АР призводив до ДТП чи ситуацій, близьких до аварійних, ствердно відповіли 7 % респондентів. Причому більше серед них було чоловіків до 40 років. 

Дослідники вважають, що ця цифра дуже висока. Адже 7 % людей з алергічним ринітом – це понад 7 000 000 водіїв Європи, які наражають себе та інших на небезпеку кожного дня.

Зазначимо, що водії вживали певні заходи, щоб мінімізувати симптоми хвороби:

  • Більш ніж половина учасників дослідження закривали вікна машини при водінні. 
  • Третина пацієнтів використовували кондиціонер у режимі рециркуляції, щоб пилок не потрапив у автомобіль зовні. 
  • Частіше прибирали авто під час сезону пилкування й залишали верхній одяг у багажнику.
  • Вживали антигістамінні засоби перед водінням менше половини – 40 % опитаних. Це були переважно молоді водії. 
  • Старші, серед яких більшість склали чоловіки, зазначили, що обладнали машини протипилковими фільтрами. Водночас ця група пацієнтів продемонструвала скептичне ставлення до необхідності лікувати алергічний нежить.

Чи убезпечить водія симптоматичне лікування

У зв’язку з цим вчені звертають увагу, що вживання перед водінням антигістамінних пігулок, зокрема першого покоління, все ще залишається фактором ризику. Адже такі препарати відомі здатністю викликати сонливість та знижувати увагу водія щодо ситуації на дорозі. 

Науковці посилаються на дані іншого дослідження: воно виявило, що сонливість призводить до 1 з 5 випадків дорожньо-транспортних пригод, а у водіїв з АР цей ризик складає 50 %.

На думку дослідників, єдиним способом покращення ситуації з таким фактором аварійності є лікування АР у потенційних водіїв, а також роз’яснення їм, що алергічний нежить – не простий симптом, а серйозна загроза безпеці на дорозі.

Зокрема, рекомендується адаптувати лікування відповідно до тяжкості симптомів АР та частоти й тривалості управління транспортним засобом. Крім того, вчені не радять таким водіям застосовувати седативні засоби й антигістамінні препарати першого покоління, які впливають на керування автомобілем.

І вкотре нагадують, що найкращим методом саме лікування АР є алерген-специфічна імунотерапія, або АСІТ. Вона допомагає позбутись симптомів алергічного риніту, викликаного, зокрема, пилком рослин та спорами грибів, кліщем домашнього пилу та алергенами тварин.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

Коментарі
Loading...