Близьке знайомство з поліпами може закінчитись смертю, або Трохи про алергію на корали

0 850

Тим, хто бажає продовжити літо і вирушає у тропічні країни, аби зануритись у чарівний світ підводного царства, слід бути обережними. Адже крім приємних емоцій любителів дайвінгу підстерігають алергія на корали та інші хвороби.

Так, нещодавно плече абсолютно здорової 45-річної жінки, котрим вона випадково торкнулась коралів під час плавання в Червоному морі, відразу вкрилось сверблячим висипанням, яке не минало протягом 5 днів. 

Системних симптомів не відмічалось. На основі історії хвороби лікарі діагностували у жінки гострий контактний дерматит, викликаний коралами. Пацієнтці призначили місцеве лікування кортикостероїдами протягом 15 днів, після чого шкіра стала чистою.

Схожа історія сталася з 20-річним студентом-медиком. Він потрапив у дерматологічне відділення зі скаргами на еритематозні шкірні висипання по всьому тілу. За три дні до цього хлопець плавав з аквалангом і після кожного занурення відчував дискомфорт і свербіж. 

Хворого направили у відділення клінічної мікробіології для подальшого обстеження. Аналізи виявили у нього стафілокок. 

Шкірні висипання були ізольовані, але вкривали майже все тіло: руки, ноги, тулуб. Було навіть декілька ділянок еритематозної шкіри з опуклими горбочками, заповненими білою рідиною. 

Пацієнту призначили антибіотик, щоб наносив на рани. Вони повністю зажили за 7-10 днів.

Так само не пощастило і жінці, в якої після контакту з коралом на лівій нозі утворилась бляшка з різко окресленими рожевими еритематозними краями. Приблизно за тиждень до появи захворювання вона контактувала з коралами, плаваючи у Червоному морі. На основі цієї інформації був поставлений діагноз коралового дерматиту та розпочато лікування місцевими стероїдами для зменшення свербежу.

Що таке корали й чому вони такі небезпечні?

Корали — це морські безхребетні тварини, які належать до типу Cnidaria. До цієї ж групи належать анемони, медузи та гідри. 

Ростуть корали колоніями, до складу яких входять поліпи довжиною в декілька сантиметрів. Вони виділяють карбонат кальцію і з часом розвивають тверді скелетоподібні структури на дні океану. 

Живуть тварини, споживаючи дрібні рибки, мікроскопічний зоопланктон, отримуючи енергію від одноклітинних водоростей, які ростуть на коралах. 

Поліпи коралів мають щупальця — нематоцисти, що виділяють токсичні речовини. А точніше, гістамін та катехоламіни, які призводять до місцевих і навіть системних реакцій.

Отруєння коралами викликає як гостру, так і сповільнену реакції гіперчутливості

Гострі зустрічаються частіше і, як правило, виникають відразу або протягом кількох годин після контакту. Для них характерні бульозні та набряклі горбочки.

Реакції сповільненої дії розвиваються через декілька годин або днів після контакту з коралами. Вони виявляються рецидивуючими ліхеноїдними папулами з бляшками й називаються контактним дерматитом. 

В більшості випадків шкірні ураження минають через декілька тижнів після приймання пероральних антигістамінних препаратів і місцевого лікування кортикостероїдами. 

Якими захворюваннями загрожує близьке знайомство з коралами?

Окрім коралового дерматиту, в літературі існують повідомлення стосовно алергічних захворювань, викликаних  різноманітними видами анемон: 

  • нічною (Phyllodiscus semoni)
  • ягідною (Alicia mirabilis)
  • кільчастою (Bartholomea annulate),
  • актинією,  
  • анемоною-привидом  (Haloclava producta).

Ураження шкіри являють собою уртикарні або міхурово-бульозні бляшки. 

Стафілококи — це група грампозитивних коків, пов’язаних з кількома людськими інфекціями, від поверхневих шкірних до глибоких інвазивних. 

Стафілококи можуть бути присутні як нормальна флора шкіри та слизових оболонок людини й потрапляють під шкіру, яка має травми чи порізи.  

Заразитись стафілококом під час глибоководного дайвінгу або плавання з аквалангом можуть особи зі зниженим імунітетом, малі діти та люди похилого віку.

Симптоми та лікування коралових «укусів»

Про зустріч з «вогняним» коралом ви дізнаєтесь відразу. Контакт буде схожим на укус медузи. 

В більшості випадків печіння починається відразу після контакту і посилюється протягом 10 хвилин. Симптоми можуть варіювати від легкого свербежу або печії до утворення пухирів. А в деяких випадках алергія на корали спричиняє лихоманку, шлунково-кишкові або серцево-судинні розлади. 

Для самозахисту одягайте для дайвінгу не лише костюм дайвера, але й спеціальні рукавички, щоб тіло було закрите повністю. 

Якщо на шкірі з’явились ураження:

  • Регулярно поливайте ушкоджену ділянку великою кількістю 5 % оцту протягом 30 хвилин. У разі його відсутності підійде солена тепла вода температурою до 40 градусів. Її також потрібно застосовувати впродовж пів години.
  • Допоміжним буде холодний компрес, який слід прикладати до рани протягом доби.
  • Наносьте призначений лікарем антибіотик на уражену ділянку два рази на добу протягом кількох днів.
  • Підійде і легка пінка у вигляді аерозолю, приміром «Блу Кап».
  • Подряпини можуть інфікуватись навіть при правильному догляді. Слідкуйте, щоб не з’явились жар при дотику до шкіри, почервоніння або смужки навколо болючої ділянки, набряк, виділення гною або лихоманка. Якщо хоча б один з симптомів присутній — зверніться до лікаря.
  • Фрагменти коралів іноді застрягають під шкірою. В такому випадку тіло реагуватиме довготривалою алергічною реакцією. Якщо це сталось, може знадобитись хірургічна обробка ран. 
  • Навіть за відсутності залишків коралу реакція гіперчутливості може тривати 3-4 тижні. Іноді ураження розсмоктується, а потім повертається знову.

Якщо набряк не зникає протягом місяця або погіршується, слід проконсультуватись з лікарем-дерматологом.

Навіть незначні ураження можуть виявитись смертельними, якщо алергія на корали викличе у вас важку реакцію.

Тому після будь-якого випадку невдалої зустрічі з коралами зверніть увагу на такі симптоми:

Якщо вони з’явились – негайно телефонуйте у швидку. 

Не торкатись коралів слід ще й з досить прозаїчної причини. Спроба вивозу їх з Єгипту карається штрафом в розмірі 1000 доларів США. 

Коментарі
Loading...