Як протистояти домашнім пиловим кліщам

0 8 289

Кліщі домашнього пилу – одна з найпоширеніших причин алергічних реакцій.

Якщо в приміщенні, а особливо вдома, ви помічаєте у себе типові прояви алергії — почервоніння очей, нежить і закладеність носа, хропіння і сопіння під час сну, утруднене дихання та кашель — у вас ймовірна чутливість до пилових кліщів.

Що собою являє пиловий кліщ

Кліща домашнього пилу не розгледиш без мікроскопа: це тварина розміром всього 0,1-0,5 мм. У нормі людина кожен день втрачає приблизно 1,5 г шкіри: її змертвілі частинки (лусочки) — основна їжа кліщів.

miteUkr

Вони найчастіше зустрічаються в теплих, вологих, темних місцях, де збирається пил. Улюблені місця проживання більшості кліщів знаходяться в безпосередньому контакті з людською шкірою:

  • постільні приналежності й білизна;
  • м’які іграшки;
  • килими та м’які меблі;
  • книжкові полиці.

Продукти життєдіяльності кліщів — крихітні сухі гранули — утворюють значну частину пилу в місцях їх проживання. Алергени кліщів такі малі, що легко розносяться в повітрі та з ним потрапляють до людських легенів.

Як знизити концентрацію кліщів в приміщеннях

Алергени кліщів домашнього пилу є одним з найбільш поширених тригерів астми й цілорічного алергічного риніту. Приблизно кожна десята людина має схильність до розвитку алергічної астми, якщо регулярно відчуває вплив високої концентрації алергенних факторів.

Контроль рівня алергенів може запобігти захворюванню, і це особливо важливо для дітей молодшого віку.

Повністю позбавитися від пилових кліщів в житлі практично неможливо. Але цілком реально істотно скоротити їх кількість, регулярно видаляючи пил.

Для цього досить дотримуватися простих кроків у прибиранні та забезпеченні гігієни житла, особливо спальні.

Крок перший — позбутися пилозбірників

прибирання

Зменшіть кількість предметів і місць, де може скупчуватися пил. Зберігайте прикраси в скриньках, одяг та інші предмети — в шафах або закритих ящиках, закрийте полиці книжкових шаф.

Часто й систематично очищайте поверхні та предмети, де збирається пил, за допомогою вологої тканини. Протирайте жалюзі.

Крок другий — використовувати спеціальні засоби

Вакуумного прибирання недостатньо для видалення всіх пилових кліщів та їх відходів. Велика кількість тварин мешкає глибоко всередині диванів, стільців, матраців, подушок і килимового покриття.

Кожні три-шість місяців обробляйте килими, матраци, подушки, ковдри і м’які меблі акарицидними засобами, безпечними для вашого здоров’я та навколишнього середовища.

Наприклад, розчин для розпилення на водній основі «Кліщ домашнього пилу стоп – ALLERGIKA®» містить чистий рослинний гераніол. Це біорозкладний спирт, що отримується з ефірних олій; має легкий запах троянди.

У концентрації 0,5 г/л гераніол безпечний для здоров’я людей, в тому числі з алергією, але має виражену акарицидну дію. Використовувати засіб рекомендується перед вологим прибиранням або машинним пранням: розпилити та залишити для впливу на 5-6 годин.

Крок третій — прати при високій температурі

washing-machine

Температура води +90°С вбиває пилових кліщів: купуйте штори, простирадла, наволочки та підковдри з тканин, які можна прати при високих температурах (лляні та напівлляні). Періть постільну білизну мінімум раз на тиждень.

Крок четвертий — обробляти постільні приналежності та м’які іграшки

Пилові кліщі скупчуються там, де багато шкірних лусочок, — в матрацах і подушках. Щоб зменшити кількість кліщів:

  • регулярно періть подушки при +60°С або замінюйте новими кожні шість місяців;
  • замініть речі, набиті пухом, на ті, в яких синтетичний наповнювач;
  • Покрийте матраци, ковдри та подушки захисними чохлами з мікропористої мембрани.

shutterstock

М’які іграшки тримайте якомога далі від ліжка. Приблизно раз на місяць кладіть іграшки в морозильну камеру на 6 годин − кліщі домашнього пилу гинуть від низьких температур. Потім періть, щоб видалити частинки пилу й алергени, що залишилися.

Крок п’ятий — позбутися килимів

cafe

Замініть килимове покриття паркетом, плиткою, пробкою або ламінатом. Переконайтеся, що в новій підлозі немає тріщин, де може скупчуватися пил.

Якщо неможливо обійтися без килимів, вибирайте зроблені з бавовни — їх можна регулярно прати при високих температурах. Або синтетичні килими з дуже коротким ворсом.

Крок шостий — використовувати спеціальний пилосос

vacuum-cleaner

Звичайні пилососи не можуть запобігти потраплянню кліщів і продуктів їхньої життєдіяльності в повітря. Придбайте ефективний пилосос:

  • призначений для сухого та вологого прибирання;
  • обладнаний багатоступеневою системою фільтрів, включаючи водний, S- та HEPA-фільтри.

Систематично обробляйте пилососом підлоги, килими, штори, м’які іграшки та меблі.

Крок сьомий — контролювати вологість

Кліщі домашнього пилу полюбляють теплий вологий мікроклімат.

Підвищена вологість, крім того, призводить до зростання в помешканні цвілі, яка також є сильним фактором алергії.

window

Уникайте підвищеної вологості в житлових приміщеннях:

  • Регулярно відкривайте вікна. У ваннах і на кухні використовуйте витяжки під час і після приготування їжі, миття і купання. Не тримайте двері ванної кімнати й кухні постійно закритими.
  • Якщо використовуєте зволожувач або очищувач повітря, обов’язково стежте за його чистотою. Контролюйте рівень вологості в приміщенні.
  • Намагайтеся не сушити речі в приміщенні, особливо в спальнях та вітальнях, — це підвищує вологість. Якщо все-таки сушите, відкрийте у такій кімнаті вікно і закрийте двері до неї.

Першим етапом в лікуванні будь-якої алергії є зменшення вмісту алергенів і кількості контактів з ними.

Вченими доведено, що зниження концентрації алергенів кліща домашнього пилу в приміщенні істотно підвищує якість життя людини й зменшує прояви захворювання.

І головне: алергію до пилових кліщів можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

А підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

Коментарі
Loading...