Алергія на морську воду: купатись, щоб лікуватись?

0 3 640

Як стверджують антропологи, водна стихія живе в нашій крові. Нею пронизана кожна клітина, всі судини та головний мозок, інформація про океан – у ДНК людини. Тому бажання відпочити на морі – це підсвідомий поклик предків, котрі вийшли з океану освоїти сушу. Але чому тоді існує алергія на морську воду?

Річ у тім, що науково-технічний прогрес з екологічної та медичної точки зору перетворився в регрес, зіпсувавши не лише природу, але й захисні сили нашого організму. Тому при деяких захворюваннях купання в морі може стати не просто шкідливим, але й смертельним.

Історія лікування повітряно-морськими ваннами

Про позитивні та негативні властивості таласотерапії (купанні в морі) було відомо ще у XVIII сторіччі. Цю процедуру детально описав німецький лікар Фрідріх фон Халіфон. 

Саме він сформулював чітку градацію між тими, кому водні процедури на морському узбережжі корисні, й тими, у кого вони спричинять додаткові недуги. Пізніше ця теорія була підтримана великою кількістю клініцистів.

Ризики пляжного відпочинку

На думку медиків, таласотерапія категорично протипоказана людям з чутливою шкірою. Саме їм загрожує алергія на морську воду, викликана  негативною реакцією на її солі та мінерали. 

Особливо це стосується Мертвого та південних морів, води яких мають максимальну кількість даних елементів. Досить помірним в цьому відношенні вважається Балтійське море. Але коли там квітнуть водорості та інші рослини, купатись теж не рекомендується.

Крім того, за даними ООН, у світовий океан потрапляє 12,7 млн тонн пластику щороку. Якщо людина, котра має схильність до алергії, скупається в отруєній токсинами воді, лікування їй не уникнути.

Тим, хто має чутливу шкіру, але вирішив за будь-яку ціну зануритись у море, перед поїздкою краще проконсультуватись з лікарем-алергологом. Та не забути аптечку, спеціально складену для пляжного відпочинку.

Для дітей купання в морі може виявитись шкідливим ще й в тому плані, що їм важче адаптуватись. Як до нового клімату, так і до перепаду температур між прохолодною водою та спекотним повітрям.  

У дорослих запуск адаптивних механізмів значно прискорює витрату життєвих ресурсів. Тому для деяких відпочивальників, чий біологічний резерв близький до вичерпання, купання в морі може виявитись занадто значним навантаженням.

Протипоказання для морського відпочинку

Існує перелік хвороб, з якими категорично протипоказано заходити у воду. А саме:

  • епілепсія;
  • психічні розлади;
  • первинні імунодефіцити;
  • серцева недостатність;
  • наявність ракових пухлин;
  • загострення хронічних захворювань;
  • хвороба Паркінсона;
  • інфаркт або інсульт;
  • захворювання вен.

Варто також зазначити, що сонячна кропив’янка або навіть смертельно небезпечний анафілактичний шок можуть розвинутися саме під час морської відпустки. Як симптоми алергії на море.

Крім того, обережним потрібно бути, коли вирушаєте на море, маючи таку шкірну проблему, як лишай. Наприклад, стригучий. Це грибкове ураження шкіри, і підхопити його можна в тому числі від котів

Деякі люди думають, що шкірні подразнення гояться на морі. Втім, виходить навпаки: купання сприяє розповсюдженню ураження по всьому тілу. Відтак замість одного місця на вашій шкірі, де оселився лишай, може виникнути з десяток.

Ще одне грибкове ураження, але незаразне, — висівкоподібний лишай. Виглядає як світлі пігментовані плями на шкірі. Особливо на фоні засмаги. Обумовлений він активізацією грибкової флори, яка в нормі живе на шкірі людини. Висівкоподібний лишай найчастіше виявляється у здорових людей з підвищеною пітливістю у спеку.

Але є і додаткові фактори, які можуть сприяти розвитку цього лишаю. Це, зокрема пригнічення імунітету через:

  • приймання кортикостероїдів; 
  • вагітність; 
  • недостатнє харчування; 
  • цукровий діабет або інші захворювання.

Крім того, солоні ванни не у всіх  підвищують імунітет надовго. Відразу після повернення відпочивальника додому біохімічні процеси в організмі починають працювати у звичному режимі. Й з настанням холодів чутлива людина знову захворіє на респіраторні інфекції. 

Тут на допомогу може прийти «Віусід» — ефективний засіб, який підіймає імунітет у будь-яку пору року та є ефективним при лікуванні коронавірусної хвороби.

Морський дерматит, або висип Сібетера

Алергія на морську воду може виникнути також через мікроскопічні організми, котрі живуть як в солоній, так і в прісній воді. Це захворювання називається висипом Сібетера (або свербежем морського плавця). 

З’являється воно, коли личинки медуз застрягають між шкірою людини і її купальним (або гідро-) костюмом, а також дошкою для серфінгу. Личинки викликають дуже сильний свербіж і печію.

Симптоми морського дерматиту можуть проявлятися, коли людина знаходиться у воді або через кілька годин після виходу з неї. При розчухуванні личинки починають виділяти токсини в шкіру, чим ще більше посилюють страждання плавця. 

Крім шкірних проявів людина може відчувати системні нездужання:

Живуть паразити, як правило, на закордонних курортах, зокрема США та Карибського басейну. Але з легкістю можуть перепливати на великі відстані й  розмножуватись на пляжах інших країн. 

Така алергія на море лікується традиційно: креми з кортикостероїдами, пероральні антигістамінні препарати. У важких випадках — ін’єкційні кортикостероїди та адреналін.

Свербіж плавця, або церкаріальний дерматит

Це захворювання може підстерігати вас частіше на прісноводному пляжі. Провокують його паразити шистосоми, яких переносять водяні птахи та равлики. 

При ураженні шистосомами людина відчуває свербіж на відкритих ділянках шкіри. Адже личинки шистосом проникають саме через неї. 

Як правило, висипання минають протягом тижня самі по собі й не бувають заразними. Але тільки якщо вони викликані шистосомами птахів. 

Існують ще три види людських шистосом, здатних при розмноженні в організмі людини серйозно пошкодити печінку та оселитись у кровоносних судинах сечостатевої системи та кишківника, закоркувавши їх. Щоправда, притаманні ці паразити прісним стоячим водам тропічних та екваторіальних широт.

Щоб діагностувати та вилікувати церкаріальний дерматит, слід звернутися до лікаря.

Дерматит в гідрокостюмі

Небезпека підстерігає і любителів підводного плавання. Під їх костюмом може з’явитись дифузне висипання червоного кольору, викликане бактеріями, котрі розмножуються саме в неопрені. 

Уникнути хвороби можна, правильно доглядаючи за водолазним костюмом та власною шкірою. Після кожного занурювання костюм слід ретельно протирати молочною кислотою, а самому приймати душ з милом. 

Якщо ці перестороги не допоможуть, алерголог припише необхідні терапевтичні засоби.

Фолікуліт бікіні

Довготривале перебування на пляжі в мокрому купальнику може стати причиною бактеріального фолікуліту Streptococcus. 

Аби уникнути цього захворювання, відразу після купання потрібно знімати мокрий купальник і приймати душ. 

Цей грибок може розвинутися й у гідрокостюмі. Як і в попередньому випадку, лікування інфекції може потребувати приймання антибіотиків, які припише лікар.

Отже, щоб не зіпсувати відпустку, перед поїздкою слід обговорити зі своїм лікарем всі ризики морського купання. Він допоможе прийняти рішення стосовно доцільності морського відпочинку. Та порадить ліки, що їх треба взяти з собою.

Коментарі
Loading...