Алергія на шампунь: багато причин, яких важко уникнути

0 4 712

Для сухого/жирного/тьмяного волосся, від лупи та посічених кінчиків, для фарбованого волосся та для тонкого, для живлення, зволоження… Втім, вибираючи засіб для миття голови, варто зважати не лише на те, для якого саме типу волосся він призначений та на усунення якої проблеми спрямована його дія. А й на те, чи не виникне у вас алергія на шампунь. 

Зазвичай до складу шампунів входять від 10 до 30 інгредієнтів. Декілька з них є особливо важливими: 

  • поверхнево-активні речовини, які допомагають очищати та мити волосся;
  •  кондиціонери;
  •  активні компоненти, що впливають на волосся та шкіру голови;
  • добавки, які стабілізують продукт, надають йому необхідний аромат та колір.

І майже будь-який з цих компонентів здатен викликати алергічний дерматит, який може вразити шкіру не лише волосистої частини голови, а й інших, іноді одразу декількох ділянок тіла. Зокрема повік, обличчя, шиї, верхньої частини спини.

Симптоми алергії на шампунь

Найпоширеніші симптоми алергії на шампунь — це свербіж та набряк шкіри. Зазвичай вони зникають, коли шампунь ретельно змивається. 

Утім, проблема свербежу полягає не лише в дискомфортних відчуттях. Вона й у тому, що постійне дряпання може спричинити ураження шкіри голови. Надалі воно може посилитися алергією та призвести до інфікування роздряпаних ран.

Зняти свербіж допоможе гормональна мазь, але застосовувати її можна лише після консультації з лікарем-алергологом.

Адже лише лікар може встановити, чи дійсно у вас алергія на шампунь, чи, можливо, йдеться про реакцію на занадто часте миття волосся. Воно, як і алергія, призводить до зміни рН шкіри голови, появи прищів, сухості, лущення, свербежу, почервоніння та подразнення. 

Як діагностувати алергію на шампунь

Діагностується алергія на шампунь за допомогою патч-тестування. Але це може бути складним завданням, оскільки багато відповідних алергенів також є подразниками. Вони можуть призводити до появи хибнопозитивних результатів тесту.

Крім того, численні алергени в шампунях не включаються до стандартних скринінг-серій. Це обумовлює необхідність проведення діагностики за допомогою додаткових панелей та тестування власним шампунем пацієнта. 

Що спричиняє алергію на шампунь?

Які інгредієнти шампунів найчастіше стають причинами алергії, з’ясували американські науковці. Вони дослідили 179 засобів для миття волосся. 

Зокрема, було встановлено, що 170 із них містили ароматизатор, що робить цей інгредієнт найпоширенішим алергеном у складі шампунів.

Гіперчутливість до ароматизаторів, за різними даними, мають від 1 до 10 % людей. А оскільки використання ароматизуючих компонентів збільшується, зростає і відсоток тих, хто має та матиме алергію до них.

Щоправда, ароматизатори, що містяться в шампунях, мають меншу здатність викликати алергію, ніж ті, що знаходяться в інших продуктах по догляду за волоссям. Тих, що  застосовуються після миття голови та залишаються на шкірі та волоссі.

Водночас діагностика алергії на ароматизатори становить суттєву проблему. Річ у тім, що ці інгредієнти вважаються комерційною таємницею. Тож від виробників не вимагають вказувати конкретні хімічні речовини, з яких складаються ароматизатори.

Тому патч-тестування з метою виявлення, який саме ароматизатор спричиняє алергію, може мати невеликий ефект. А уникнути впливу конкретної хімічної речовини, не знаючи, які продукти її містять, буде складно. 

Крім того, ароматичні суміші, які зараз використовуються для патч-тестів, дають велику кількість хибнопозитивних реакцій. Тому результати таких тестів слід трактувати обережно.

Невловимий ароматизатор

Також дослідження показують, що лише у 10,3 % пацієнтів з екземою, у яких підозрюється контактна алергія на ароматизатор, вона дійсно діагностується. 

Частково це можна пояснити тим, що ароматизатори, які використовуються при патч-тестах, включають не всі контактні алергени, а лише ті, які найчастіше викликають реакцію. Тому негативний результат тесту не обов`язково означатиме, що у вас немає алергії. 

З іншого боку, такий результат може вказувати на наявність у вас подразливого контактного дерматиту, який не є алергією.

Варто зауважити, що частина ароматизаторів має природне походження. Їх виробляють, зокрема, з м’яти, жасмину, розмарину, лаванди, іланг-ілангу, олії чайного дерева та ромашки. Тож якщо у вас є алергія на ці рослини, цілком вірогідно, що ви будете гіперчутливі й до шампунів, що містять виготовлені на їхній основі ароматизатори. 

Алерген кокоса у шампуні

Другий найпоширеніший алерген у складі шампунів — це кокамідопропіл бетаїн, джерелом походження якого є кокосовий горіх. Дерматологи спостерігають багато випадків алергічного контактного дерматиту з цим інгредієнтом. 

При цьому реакція не завжди зачіпає шкіру голови. Натомість у пацієнтів з`являються сухі плями на повіках, обличчі, вухах і шиї.

Хімічні консерванти

На третьому місці за поширеністю —  неформальдегідний консервант метилхлороізотіазолінон/метилізотіазолінон (MCI/MI). Він був присутній у більшості шампунів, які тестувались на здатність викликати алергію. 

Речовина має протигрибкову та антибактеріальну дію та широко використовується у косметиці та засобах особистої гігієни на водній основі. 

Реакції на MCI/MI залежать від його концентрації та тривалості впливу. Через це та з огляду на властивість консерванту спричиняти хімічні опіки й подразнення слизових, ця речовина зараз використовується у низьких концентраціях та здебільшого в продуктах, які змиваються.

Ще один неформальдегідний консервант, який міститься у шампунях, — метилдібромоглутаронітрил/феноксиетанол (MDBGN/PE).

Окрім цього, у шампуні є консерванти, які вивільняють формальдегід і мають алергенний потенціал. Принаймні один з таких алергенів містили 87 шампунів, склад яких досліджували.

Речовини, що вивільняють формальдегід, пригнічують ріст мікроорганізмів у косметиці внаслідок повільного утворення формальдегіду з речовин-попередників. Тому формальдегід знаходиться у шампуні у низьких концентраціях. Це, теоретично, знижує ризик контактної алергії. 

Проте кілька досліджень показали високу частоту кореляції між реакціями патч-тесту на формальдегід та формальдегід-вивільняючі агенти. З іншого боку, сенсибілізація до формальдегіду не обов’язково передбачає сенсибілізацію до агентів, що його вивільняють.

Алергенний вітамін

Ще один алергенний компонент шампунів — це вітамін Е (токоферол). Він використовується як недорогий природний консервант у багатьох косметичних засобах та засобах догляду за волоссям. 

Також його іноді додають до косметичних засобів, оскільки вважається, що він має антиоксидантну та зволожувальну дію. При цьому 1,1 % осіб, які пройшли патч-тестування на dl-α-токоферол, мали позитивну реакцію на цю речовину.

Звіти про випадки дерматиту, спричиненого токоферолом, відносно рідкісні. Проте є повідомлення про розвиток дерматиту після локалізованого застосування. 

Крім того, у масштабному звіті про дерматит, спричинений вітаміном Е, описано спалах папульозного та фолікулярного дерматиту, який виник у Швейцарії після впровадження нової косметичної лінії. Як з’ясувалося, таку реакцію викликав лінеолат токоферолу. 

На підставі цих даних припускають, що при застосуванні багатьох косметичних засобів спричинити подразнення можуть окислені похідні вітаміну Е.

Інші хімічні складники 

У понад половині досліджених шампунів виявили CAPB — амфотерний поверхневий засіб, що міститься в багатьох продуктах для змивання. Щодо джерела його алергенності існує дискусія, оскільки синтез CAPB має досить складну будову.

Також у складі 43 шампунів знайшли парабени. У 68 – пропіленгліколь, хімічний розчинник та емульгуючий засіб. Він використовується у косметиці, харчових продуктах, зубних пастах та засобах для полоскання рота. 

У шампунях пропіленгліколь діє як розчинник і консервант. За різними даними, алергію на цей компонент, підтверджену патч-тестами, мають від 0,1 до 4,2 % людей. 

У 10 з досліджених шампунів були присутні бензофенони, які є поглиначами ультрафіолетового світла, та ше один неформальдегідний консервант — йодопропініл-бутилкарбамат (IPBC).

Як запобігти алергії на шампунь?

На відміну від інших видів алергії, наприклад, харчової, уникнути алергену у випадку гіперчутливості до шампуню не завжди просто. Адже, як було зазначено вище, багато які з інгредієнтів входять до складу різних засобів для миття волосся. 

Отже, зміна шампуню не обов’язково означатиме уникнення алергену, як наслідок — не принесе полегшення. І пацієнт може помилково вирішити, що причина алергії в іншому.

Тому, перш ніж змінювати засіб для миття волосся, обов`язково проконсультуйтесь з лікарем-алергологом. Він допоможе визначити, на які хімічні компоненти у вас алергія, та підібрати шампунь, що не викликатиме неприємних реакцій.

 

Коментарі
Loading...