Пильнувати кожного дня: як допомагати дитині з астмою
Астма у дитини може викликати такі проблеми з диханням, як хрипи, кашель і задишка. У найгіршому випадку надзвичайні ситуації з астмою можуть бути небезпечними для життя. Найкращий спосіб підтримати дитину, що страждає на бронхіальну астму (БА), — допомогти їй добре контролювати хворобу, використовуючи план дій з контролю астми.
Важливо також навчити дитину самостійно визначати, чи знаходиться вона у надзвичайній ситуації. Дитина мусить вміти розпізнати екстрені симптоми, щоб покликати на допомогу під час нападу БА.
Розробка плану дій для контролю БА
Навчіть дитину залишатись зібраною та дотримуватись плану дій при астмі, який містить в собі симптоми хвороби, призначені ліки та іншу важливу інформацію.
Створіть план разом із лікарем дитини
Попрацюйте з лікарем, щоб створити індивідуальний план дій для вашої дитини. Лікар допоможе вам зрозуміти симптоми БА та визначить, як її лікувати.
Індивідуальний план контролю астми повинен містити як мінімум:
- Назви та дозування препаратів тривалої дії проти астми та рекомендації про те, як часто їх приймати.
- Назви та дозування лікарських засобів швидкої дії (що використовуються при нападі хвороби).
- Перелік збудників астми у дитини або, принаймні, список поширених збудників астми та способи їх уникнення.
- Систему оцінювання вираженості симптомів дитини — від нормального дихання до легкої, помірної та важкої симптоматики.
- Чіткі вказівки стосовно того, коли слід застосовувати препарати швидкої дії та коли звернутися за негайною медичною допомогою.
- Контактну інформацію екстреної допомоги або лікаря дитини.
Залучіть дитину до турбот про її здоров’я
Сядьте зі своєю дитиною й разом перегляньте план дій, пояснюючи його відповідно до дитячого розуміння. Допоможіть дитині навчитися навичок самоконтролю та заохотьте її дотримуватися плану дій з контролю БА.
Наприклад, ви можете сказати щось на кшталт: “Це твій інгалятор, який потрібно використовувати кожен день, як, наприклад, ти приймаєш вітамінки. Якщо іноді ти не можеш нормально дихати, тобі допоможе цей інгалятор. Ти завжди повинен(а) мати його при собі, але використовувати лише тоді, коли потрібно».
Постійно відстежуйте симптоми БА у дитини
Занотовуйте всю інформацію про кашель, задишку та хрипи у вашої дитини: коли саме та як часто вони виникають, скільки тривають. Відзначайте час, коли симптоми заважають навчанню, дозвіллю та сну.
Слідкуйте за тим, як часто ваша дитина застосовує інгалятор. Використовуйте для цього настінну схему, журнал чи щось інше, що допомагає вам бути організованим.
Якщо дитина вже достатньо доросла для співпраці, подумайте про використання такої електронної системи, як Google Docs: ці файли регулярно оновлюються та до них ви обидва можете мати доступ.
Звертайте увагу на будь-які побічні ефекти ліків, щоб обговорити їх з лікарем дитини.
Використовуйте показники пікфлоуметра
Якщо ваша дитина достатньо доросла, щоб використовувати пікфлоуметр, вона повинна мати цей пристрій та користуватися ним щодня. Пікфлоуметр допомагає визначити, наскільки добре можуть працювати легені дитини: низькі показники означатимуть, що легені працюють не так добре, як повинні.
Запишіть результати вимірювань, щоб зіставити їх з показниками, які зафіксували під час нападів. Це допоможе визначитись, погіршується чи покращується стан.
Якщо показники пікової швидкості видиху у вашої дитини зменшуються, зверніться до лікаря. Він оцінить стан здоров’я та поточні симптоми, щоб вирішити, чи потребує астма у дитини нового плану лікування.
Якщо показники покращуються, лікар може дозволити приймати менше ліків.
Використовуйте різні методи, щоб оцінити контрольованість БА
Тест на контроль астми — це опитування, яке оцінює симптоми протягом місяця. Ви також можете використовувати інші системи для відстеження тяжкості симптомів: план контролю астми, який ви та ваш лікар створили, повинен надати вам ці рекомендації.
Наприклад, зелено-жовто-червона система світлофора вказує на вираженість симптомів:
- Зелений означає «йти»: дихання нормальне, а показники пікфлуометра становлять щонайменше 80 % від норми найкращого показника вашої дитини.
- Жовтий означає «обережно»: наявні такі симптоми, як хрипи та напруга грудної клітки, а показники швидкості видиху становлять 50-80 % від норми.
- Червоний означає «небезпека»: симптоми заважають щоденній діяльності, а показники становлять менше ніж 50 % від норми.
Давайте ліки проти астми правильно
План дій з контролю астми повинен визначати, коли зміна симптомів потребує зміни ліків.
Багато пацієнтів, які приймають ліки проти БА, включаючи дітей, застосовують інгаляційні препарати тривалої дії. Більшість хворих також використовують «рятувальний» інгалятор — препарат для швидкого полегшення, як, наприклад, сальбутамол.
Пам’ятайте, що деякі препарати застосовуються щодня, а інші слід приймати лише в нагальних випадках.
Можливо, ви захочете позначити ці різні ліки різними кольорами, щоб допомогти собі та дитині запам’ятати, що це таке. Ви, ваша дитина та ваш лікар повинні вичерпно обговорити дитячі ліки проти астми.
Важливо знати, які лікарські засоби й коли вживати. Наприклад, недоцільно використовувати “рятувальний” інгалятор кілька разів на день, щоб нібито контролювати астму. Насправді, якщо ваша дитина застосовує інгалятор так часто, це означає, що астма у дитини не контролюється й потрібні інші ліки тривалої дії.
Навчіть дитину правильно користуватися інгалятором
Багато дітей та дорослих не користуються інгалятором належним чином, а отже, не отримують потрібну дозу препарату повністю. БА можна контролювати набагато краще, якщо інгалятор використовується правильно.
Коли ваша дитина отримає свій перший інгалятор, попросіть лікаря показати вам обом, як працює препарат. Тоді й ви зможете нагадати дитині правила користування, якщо вона їх забуде.
Дозовані інгалятори, інгалятори на сухому порошку та небулайзери відрізняються. Зверніться до лікаря, щоб переконатися, чи правильно ви використовуєте свій.
Якщо у вашої дитини є дозований інгалятор, лікар може порекомендувати використовувати його разом з тримачем або спейсером. Такі пристрої допомагають лікам проникати глибше до легенів – переконайтеся, що дитина використовує їх за вказівками.
Більшість дітей, які застосовують інгалятор, повинні носити з собою інструкційну картку з його використання.
Допомагайте дитині уникати тригерів астми
Чинники, що викликають напади астми, у різних пацієнтів можуть відрізнятися. Найпоширеніші тригери — це:
- цвіль та спори грибів;
- пилок;
- пил;
- лупа домашніх тварин;
- холодне повітря;
- тютюновий дим;
- фізичні вправи;
- інфекції легень та верхніх дихальних шляхів.
Мінімізувати кількість тригерів можна з допомогою простих заходів:
- прибирайте домівку пилососом та протирайте пил, поки ваша дитина не вдома;
- замініть звичайні наволочки та чохли на гіпоалергенні;
- обробляйте м’які меблі, подушки, килими, ковдри спеціальними антиакарицидними засобами, що знищують кліщів домашнього пилу та пригнічують їх ріст і розмноження.
Якщо напади дитячої астми викликає алергія, порадьтеся з лікарем щодо її лікування методом алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай зникає на багато років, або й назавжди.
Щоб лікування було ефективним, потрібно застосовувати препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.
Ніколи не паліть поблизу дитини з астмою. Тютюновий дим — найбільший тригер астми.
Якщо астма у дитини пов’язана з фізичними вправами, під час різних тренувань обов’язково тримайте поруч інгалятор. Лікар може рекомендувати дитині використовувати “рятувальний” інгалятор незадовго до занять спортом, щоб запобігти нападу БА.
Надайте копії плану дій з контролю астми тим, хто наглядає за дитиною
Надайте копію плану дій для боротьби з астмою вчителям дитини, шкільній медсестрі, тренерам та няням, іншим вихователям. Переконайтесь, що всі дорослі в постійному оточенні дитини знають, як правильно дати їй ліки.
Завжди зберігайте копію плану в сумочці, портфелі чи автомобілі на випадок, якщо напад БА трапиться далеко від дому.
Перевірте внутрішню політику школи вашої дитини стосовно ліків проти астми: в деяких закладах дитині дозволяється носити інгалятор з собою, а в деяких вона повинна залишати ліки у шкільної медсестри.
Постійно обговорюйте астму вашої дитини з лікарем
Обговорюйте з лікарем своєї дитини будь-які питання, що вам незрозумілі, а також будь-які зміни симптомів. Астма у дітей має тенденцію розвиватися з часом, тому регулярно відвідуйте лікаря, щоб тримати на контролі прояви БА та її лікування.
Перевіряйте свій план дій з контролю астми у дитини при кожній зустрічі з лікарем, щоб отримувати нову інформацію та переконатися, що ви точно і правильно використовуєте ліки.
Допомога під час загострення БА
В ситуації, коли астма у дитини загострюється, також важливо діяти за заздалегідь визначеною схемою.
Використовуйте план дій з контролю астми, щоб визначити, коли слід використовувати рятувальні препарати. У вашому плані дій має бути чітко визначено, коли потрібно використовувати рятувальний інгалятор.
Ви мусите знати симптоми повномасштабного нападу БА у вашої дитини та вміти знімати загострення, використовуючи правильні препарати швидкої дії. Визначити, що саме спричинило напад, можна й пізніше.
Викличте швидку допомогу, якщо у дитини виникають значні проблеми з диханням, постійний кашель або хрипи. Це може вказувати на надзвичайну ситуацію з БА, навіть небезпечну для життя.
Ознаки того, що дитині дуже важко дихати:
-
- не може говорити без задишки;
- використовує для дихання м’язи живота;
- сильно розширює ніздрі під час вдиху;
- нахиляється вперед у сидячому положенні, щоб дихати;
- дихання таке важке, що шлунок затягується під ребра (особливо у дітей до 5 років);
- дихання частіше, ніж зазвичай.
Негайно зверніться до лікаря, якщо показник пікфлоуметра знаходиться в червоній зоні. Ваш план дій під час астми повинен визначати, який рівень показника пікфлоуметра вказує на надзвичайну ситуацію. Показник у червоній зоні — сигнал, щоб зателефонувати до лікаря або викликати невідкладну допомогу.
Якщо показник у червоній зоні супроводжується іншими серйозними симптомами, телефонуйте до швидкої. Чекаючи на лікарів, дотримуйтесь свого плану дій, поки не зможете отримати професійну медичну допомогу.
Негайно зверніться за допомогою, якщо “рятувальний” інгалятор не покращує симптоми. Коли дитина використовує свій “рятувальний” інгалятор, а симптоми не покращуються, це, ймовірно, важке загострення астми. Зателефонуйте до швидкої або негайно знайдіть допомогу.
Постарайтеся заспокоїти та потішити дитину. Напад астми як надзвичайна ситуація може лякати дитину. Проте тривога тільки погіршить ситуацію.
Очікуючи на швидку, постарайтесь не хвилювати дитину. Залишайтеся спокійними самі, щоб не лякати її ще більше. Якщо дитина в паніці забуває або не може правильно застосувати інгалятор, допоможіть їй.
Розмовляйте спокійно та впевнено, допоможіть дитині залишатись у сидячому положенні, повідомте, що допомога вже поспішає, й наголосіть, що все буде добре.