Алергію на пеніцилін має менше людей, ніж вважалося
Дев`ять із десяти американців, впевнених, що у них є алергічна реакція на пеніцилін, – загалом понад 30 мільйонів осіб, насправді на неї не страждають. Такого висновку дійшли декілька груп дослідників, чиї результати були представлені наприкінці 2019 р. на алергологічному конгресі у Г’юстоні (Техас, США).
Отже, страх перед реакцією на пеніцилін призводить не лише до мільйонних додаткових витрат на охорону здоров’я, а й до несприятливих побічних ефектів від застосування сильніших антибіотиків та ризику виникнення небезпечних інфекцій, стійких до них. При цьому жінки в чотири рази більш схильні до алергії на пеніцилін, ніж чоловіки.
Що показують дослідження на дорослих пацієнтах
Хибне уявлення щодо поширеності алергії на пеніцилін може бути виправлене, вважає один із дослідників — Крістофер М. Бленд, доцент клініки фармацевтичного коледжу Університету Джорджії. Він попросив пацієнтів, які впевнені, що мають алергію на пеніцилін, заповнити просту анкету на одну сторінку та у разі необхідності пройти прик-тест на чутливість до антибіотика.
При цьому після проведення прик-тесту в лікарні навченими медсестрами виявилося, що 98 зі 100 учасників дослідження, в медичних картах яких був запис про алергію на пеніцилін, за результатами тесту насправді її не мали.
Як з`ясувалось, більшість таких пацієнтів вважають алергічною реакцією побічний ефект від застосування пеніциліну, який може виникнути лише один раз і більше ніколи не повторитися. Вони розповідають, що у них було запаморочення або нудота після застосування антибіотика декілька років тому, або що алергічна реакція на пеніцилін була у їхніх батьків.
Навіть більше: дослідження, проведені через п’ять років для тих, у кого була виявлена справжня алергія на пеніцилін, показують, що половина людей, які мали алергічну реакцію на антибіотик у вигляді, наприклад, кропив’янки, хрипів, ядухи або анафілаксії, позбулися її. За десять років число людей, у яких реакція більше не виявляється, зростає до 80 %.
Таки результати дозволяють негайно замінювати для більшості пацієнтів антибіотики, якими їх лікують, на антибактеріальні препарати пеніцилінового ряду. Такі антибіотики часто є безпечнішими та дешевшими, дають кращий, дієвіший результат при їх застосуванні й меншу кількість побічних ефектів.
Таким чином усувається ризик розвитку серйозніших інфекцій у тих людей, яким раніше виставляли алергію на пеніцилін.
Як перевіряють, чи є алергічна реакція на пеніцилін у дітей
Що стосується дітей, то першим кроком при діагностиці у них алергії на пеніцилін є шкірний прик-тест. Якщо він дає негативний результат, переходять до тесту провокаційного. Він передбачає пероральне приймання пеніциліну (амоксициліну) в рідкій формі.
І такий тест дослідники провели 54 дітям, у медичних історіях яких була позначка про алергію до пеніциліну. Всі учасники експерименту отримували пеніцилін з амоксициліном перорально. І в жодного з них не розвинулась реакція на ці ліки.
Це дослідження, зокрема, свідчить і про те, що безпечним та ефективним методом виключення алергії на пеніцилін у дітей з низьким рівнем ризику є прямий пероральний прийом антибіотиків пеніцилінового ряду. При цьому попереднє шкірне тестування проводити не потрібно.
Втім, і провокаційні, й шкірні прик-тести проводяться лише лікарями-алергологами та в умовах стаціонару. До того ж для проведення провокаційних тестів медичний заклад повинен бути обладнаний реанімацією.