Парабени в косметиці майбутньої матері призводять до збільшення ваги немовляти

0 1 410

Парабени  у косметиці застосовуються як консерванти. Якщо вагітні жінки використовують косметику, що містить парабени, і вони тривалий час перебувають на шкірі, це може мати наслідки для подальшого набору дитиною ваги.

Такого висновку дійшли дослідники Центру екологічних досліджень Гельмгольца (UFZ) у співпраці з колегами з Лейпцизького університету, університетської лікарні Charité у Берліні та Берлінського інституту здоров’я (BIH). Результати їх дослідження опубліковані в журналі Nature Communications.

На основі даних дослідження LINA «Стиль життя, фактори довкілля та їх вплив на ризик алергії у новонароджених» (Lifestyle and Environmental Factors and Their Influence on Newborns Allergy Risk) вчені змогли виявити зміни на рівні регуляції роботи генів, тригерами яких є парабени. Ці зміни перешкоджали природній регуляції центру насичення у мозку.

Метилпарабен, пропілпарабен, бутилпарабен — подібні назви парабенів, які зазвичай використовуються як консерванти. Однак речовини, які застосовуються в кремах та лосьйонах для боротьби з мікробами, також можуть мати небажаний побічний ефект. Якщо парабени у косметиці потрапляють до організму вагітних жінок через шкіру, це може призвести до надмірної ваги у їхніх дітей.

Особлива чутливість — у дівчаток

Спочатку дослідники хотіли з’ясувати, чи парабени, виявлені в сечі майбутніх матерів, впливали на збільшення ваги їхніх дітей. Так було виявлено позитивну кореляцію між концентраціями бутилпарабену у сечі матерів та більш високим показником маси тіла їхніх дітей, особливо дочок, при досягненні ними восьмиріччя.

Щоб з’ясувати, звідки беруться бутилпарабени в сечі вагітних жінок, дослідники розбирали анкети учасниць дослідження LINA, щоб отримати детальну інформацію про косметику, яка використовувалась під час вагітності. 

Далі вчені використовували програму, яка дозволяла швидко перевірити, чи парабени входять до складу відповідних косметичних засобів. А висока концентрація парабенів в сечі матерів справді була пов’язана з використанням косметичних засобів, що містять парабени. Особливо тих, які перебували на шкірі протягом тривалого часу, таких як креми або лосьйони для тіла.

Але як використання майбутніми мамами кремів, що містять парабени, пов’язує їх майбутню дитину із зайвою вагою? Для виявлення основних механізмів команда дослідників спочатку використовувала клітинні культури, щоб вивчити, чи реагують жирові клітини на високі концентрації бутилпарабену.

Використовуєте парабени – їсте більше

Бутилпарабен не призводив до збільшення розмірів жирових клітин, а також жирові клітини при цьому не накопичували більше жиру, ніж зазвичай. Було очевидно, що на диференціювання жирових клітин парабени не впливали. Щось інше повинно було стояти за збільшенням ваги дітей. 

У співпраці з колегами з медичного факультету Лейпцизького університету дослідники використовували модель миші для імітації впливу парабенів під час вагітності. У цій моделі миші поглинали бутилпарабени через шкіру. 

Так само, як і в дослідженні LINA, потомство жіночої статі й тут демонструвало збільшення набору ваги. При цьому миші, що піддавались впливу парабенів, їли значно більше, ніж потомство мишей з контрольної групи. 

Отже, дослідники підозрювали, що парабени можуть впливати на центр голоду в головному мозку, і провели більш ретельне дослідження ключових генів у гіпоталамусі потомства мишей.

Стало очевидним, що ген під назвою проопіомеланокортин (POMC), який є визначальним у боротьбі з почуттям голоду, був пригнічений у мозку молодих мишей. А вплив парабенів, очевидно, призводив до активації відчуття голоду та порушував регуляцію природного почуття ситості. 

Це означало, що миші з активованим РОМС мали більш високе споживання їжі. Отже, парабени, здається, являють собою фактор ризику під час вагітності для виникнення надлишкової ваги у дитини. Однак  важливу роль в наборі ваги відіграють також інші фактори, такі як занадто калорійна дієта і відсутність фізичних вправ.

Поки дослідники не змогли дійти висновків щодо стійкості змін у регуляції РОМС під дією парабенів або щодо того, чи можуть ці зміни бути передані наступному поколінню.

Однак вони вже в змозі зробити однозначну рекомендацію, ґрунтуючись на отриманих до цього висновках:

Беручи до уваги майбутнє здоров’я своїх дітей, матерям справді не слід вживати продукти, що містять парабени, під час критичних періодів вагітності та годування груддю.

Багато косметичних продуктів сьогодні вже позиціонуються як такі, що не містять парабенів, тож краще використовувати саме їх. В іншому випадку інформація про склад продукту може бути отримана, наприклад, зі списку інгредієнтів або за допомогою інтернету.

Дослідники продовжують шукати подальші можливі ефекти парабенів. Зміни у регуляції генів, що стосуються відчуття ситості, є лише одним із таких впливів.

Коментарі
Loading...