Пилок вільхи (Alnus L.) – важливий весняний алерген, до якого чутливі 22 % людей, що потерпають в Україні від сезонної алергії. Такими є найновіші результати дослідження реакцій пацієнтів за допомогою молекулярного тесту ALEX. Це найчутливіший, а тому найбільш точний сучасний тест на алергію.
До пилку вільхи чутлива п’ята частина хворих на поліноз українців.
Різновиди вільхи
В Україні зустрічаються три види вільхи — листопадні дерева, інколи чагарники. Цвітуть вони з пізньої зими до травня, у залежності від природної зони. Так, у Західній Європі та у Криму ростуть види вільхи, що починають цвітіння взимку, а на півночі Євразії вільха цвіте у квітні-травні.
Вільха часто росте біля води, на болотистих ґрунтах в лісах.
Майже по всій Україні, особливо на Поліссі, поширена вільха чорна або клейка (Alnus glutinosa). Менше її в лісостепу та в Карпатах.
Зарості цієї вільхи, або вільшаники, зустрічаються у Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській, Сумській, Хмельницькій, Полтавській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій областях.
Рідко вільха трапляється в степу. Тут вона здебільшого росте по берегах великих річок, біля гирла Дністра, у плавнях Бугу та Дніпра, на березі Дніпровського лиману.
На Закарпатті, в Карпатах, на Прикарпатті, Поліссі і часом в правобережному лісостепу на заболочених узліссях, на болотах, біля берегів річок трапляється вільха сіра (Alnus incana).
А от вільха зелена (Alnus viridis) називається “лелич” і поширена лише у субальпійському поясі Карпат.
Алергенна небезпечність
Пилок усіх видів вільхи має високу алергенність. Його концентрації на територіях, де росте вільха, бувають високими та дуже високими.
На додачу пилок вільхи має перехресну реактивність із пилком інших відомих джерел сезонної алергії — ліщини, берези, грабу, які також належать до родини березових.
Люди, які потерпають від алергії до пилку вільхи, меншою мірою можуть реагувати також на пилок її далеких родичів — дуба, бука, грецького горіха, які цвітуть наприкінці квітня—у травні.
Ось чому пацієнти, які мають симптоми алергії до пилку вільхи, часто продовжують відчувати їх після закінчення її цвітіння, реагуючи на пилок родичів вільхи аж до середини травня.
До цієї групи хворих належать близько 40 % всіх українців, у яких виявлений поліноз за допомогою молекулярного тесту ALEX.
Проте, щоб точно визначити, чи насправді у вас алергія, проконсультуйтесь із лікарем. А ми допоможемо зменшити ризик зустрічі із вже відомими вам алергенами. Відомості про їхні концентрації в повітрі ви завжди зможете знайти в алергопрогнозі.
І головне: алергію до пилку можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування поліноз зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.
Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.