Що можуть зробити батьки для лікування та контролю дитячої астми

0 1 444

Це може бути страшно – почути, що у твоєї дитини астма. Але шляхи для лікування дитячої астми, контролю стану й покращення якості життя існують. 

Співпрацюйте з педіатром та алергологом, щоб розробити план контролю астми, який зазвичай охоплює лікарські засоби для тривалого контролю над захворюванням та для невідкладної  допомоги при нападі астми. 

Ви також повинні тримати вашу дитину  якомога далі від тригерів навколишнього середовища, здатних посилювати симптоми хвороби. Діючи уважно та ретельно, ви та педіатр зможете  тримати прояви бронхіальної астми під контролем.

Лікування нападів астми

Коли астма вашої дитини під контролем, загострення хвороби виникають рідко. Щоб мати змогу оцінювати стан дитини, використовуйте пікфлуометр — прилад, який вимірює потік повітря з легенів. 

Для визначення нормальних показників швидкості видиху заміряйте їх, коли дитина почувається здоровою. Користуйтесь пікфлоуметром правильно, щоб отримати коректні дані. Попросіть дитину повторити процедуру 3 рази, запишіть найвищий бал. 

Надалі робіть виміри та порівнюйте результат під час ймовірного нападу з показниками в нормальному стані:

  • показник, який становить приблизно 80 % від найвищого, знаходиться в межах норми;
  •  результат між 50 і 79 % особистого показнику свідчить про помірні симптоми;
  • результат нижче 50 % вказує на загострення астми.

Тож як діяти, коли ви підозрюєте, що у дитини загострення астми?

Кілька порад:

  1. Оцініть ступінь вираженості симптомів. Якщо ваша дитина може говорити, попросіть її описати, наскільки погано вона себе почуває. Помірні прояви астми — це відчуття здавлення в грудях, хрипи та кашель. Гучні хрипи, свистяче та утруднене дихання та проблеми з мовленням є серйознішими симптомами. 

Якщо ваш малюк ще занадто малий, щоб розмовляти, перевірте, чи чутні хрипи та кашель. Якщо хрипи схожі на свист, а кашель частий, симптоми можуть бути тривожними. Утруднене дихання або задишка — ознаки надзвичайної ситуації.

  1. Зателефонуйте до служби екстреної медичної допомоги при важких симптомах. Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо дитина не може дихати, здається втомленою, має проблеми з ходою чи мовленням, а її губи та/або нігті посиніли. 

Відповідно до плану контролю астми застосуйте препарати для термінового полегшення стану та викликайте швидку.

  1. Використовуйте засоби термінової дії, що розширюють бронхи (бронходилятатори), наприклад сальбутамол. Допоможіть дитині застосувати інгалятор відповідно до інструкцій лікаря. 
  2. Застосовуйте кортикостероїди, якщо їх призначив лікар. Кортикостероїди часто призначають при важкій астмі, особливо у дітей. Ці лікарські  засоби зменшують запалення в дихальних шляхах й можуть полегшити такі симптоми, як, наприклад, задишка.

Якщо ваша дитина приймає інгаляційний кортикостероїд, попросіть її після використання препарату полоскати горло — для запобігання інфікуванню.

Науковці довели, що інгаляційні кортикостероїди не мають впливу на зростання та розвиток дитини, проте добре контролюють симптоми астми.

  1. Проконсультуйтесь з педіатром, якщо у дитини виникають 2 або більше нападів на тиждень. Коли астма добре контролюється, дитина не потребує препаратів для невідкладної допомоги. Якщо ж їй доводиться приймати ці ліки понад 2 рази на тиждень, попросіть алерголога  призначити препарати для довготривалого контролю астми.

Яким має бути план контролю астми

Щоб педіатр міг розробити дієвий план лікування астми вашої дитини, ви маєте надати йому вичерпну інформацію стосовно проявів хвороби, сімейного анамнезу, способу життя малюка та факторів навколишнього середовища.

План контролю астми має охоплювати:

      • лікарські засоби для контролю, невідкладної допомоги та запобігання проявам хвороби;
      • докладні інструкції стосовно приймання ліків;  
      • письмовий план дій — для надання у дошкільний або навчальний заклад.

Правила вживання ліків

Педіатр, ймовірно, призначить для лікування дитячої астми:

      •  Щоденний контрольний препарат, наприклад, інгаляційний глюкокортикостероїд або блокатор лейкотрієнових рецепторів. Препарати тривалої дії приймаються щодня і допомагають запобігти загостренню астми.
      •  Ліки швидкої дії для зняття симптомів. Вони застосовуються для відкриття просвіту дихальних шляхів під час нападів. Коли астма добре контролюється, дитині не потрібно приймати препарати швидкої дії більше як 1 або 2 рази на тиждень.

Нехай ваша дитина щодня приймає контрольні препарати для боротьби з астмою за вказівками лікаря. Допомагайте їй приймати ці ліки щодня, навіть якщо симптомів хвороби немає. Попросіть алерголога пояснити, скільки ліків і коли приймати, як користуватися інгалятором або небулайзером

Переконайтеся, що ви прочитали всі інструкції та додаткові брошури, які постачаються разом з ліками дитини. Обов’язково з’ясуйте у алерголога відповіді на всі запитання, які у вас виникли.

Як користуватися медичними пристроями

У дітей часто виникають проблеми з правильним використанням інгаляторів, тому подбайте про спейсер, який підходить до інгалятора вашої дитини. Ймовірно, вам знадобиться рецепт на правильний спейсер від вашого педіатра або фармацевта.

Порядок користування інгалятором такий:

      1. Потрясіть інгалятор, розпиліть 1–2 пробні витяжки у повітря. 
      2. Прикладіть його до отвору спейсера, після чого скажіть дитині щільно притиснути губи навколо мундштука спейсера. 
      3. Натисніть на інгалятор, щоб розприснути 1 дозу (або стільки, скільки вказано), і дозвольте дитині вдихати повільно і глибоко. 
      4. Після вдихання ліків дитина може відставити спейсер від рота. Попросіть її затримати дихання протягом 10 секунд. 
      5. Після цього дитина має стиснути губи й повільно видихати через рот.

Спейсер накопичує і затримує в собі ліки, тому не потрібно намагатись вдихнути їх швидко. 

Якщо дитина не може користуватись інгалятором, спробуйте використовувати небулайзер — цей пристрій перетворює рідкі ліки на пару. 

Педіатр може призначити небулайзер для маленьких дітей та для застосування деяких ліків. 

Уважно вивчіть правила застосування небулайзера та використовуйте його за інструкцією.

Інформація для закладу, де перебуває дитина

Підготуйте разом з педіатром дитини письмовий план дій для лікування дитячої астми, щоб надати його до дитячого садку або школи:

      • Зазначте інформацію про ліки для щоденного контролю. 
      • Запишіть, що робити, якщо симптоми астми помірні. 
      • Надайте інформацію про те, як діяти в разі надзвичайної ситуації.

План дій із зазначенням прізвища вашої дитини буде розміщений у кабінеті медсестри . Педіатр повинен підписати документ. 

Окрім плану, ви повинні забезпечити медсестру додатковим інгалятором та будь-якими іншими ліками, що можуть знадобитися дитині. 

Якщо ваша дитина досить доросла, вона може носити з собою додатковий інгалятор разом із письмовим дозволом лікаря на використання пристрою.

Усунення навколишніх чинників астми

Щоб контролювати астму, важливо убезпечити дитину від зовнішніх чинників, що можуть викликати загострення хвороби.

  1. Тютюновий дим – перше, з чим потрібно усунути контакт. Утримуйте дитину якнайдалі від пасивного куріння: не дозволяйте нікому палити у вашому будинку, автомобілі чи поблизу вашої дитини.  Навіть якщо хтось курив на вулиці, а потім зайшов у приміщення, частинки диму затримуються на ньому і можуть викликати напад астми.
  2. Викликати симптоми астми можуть пил та пилові кліщі, тому щотижня  міняйте та періть постільну білизну. Використовуйте пилозахисні та гіпоалергенні накидки на матраци — такі чохли  можна придбати в інтернеті або в магазинах товарів для дому. 

Обробляйте килими, подушки, матраци, іграшки та м’які меблі спеціальними антиакарицидними (протикліщовими) засобами, щоб запобігти розвитку в домі пилових кліщів. 

  1. Пилососьте вдома щотижня. Пилососи з фільтрами HEPA (вид повітряних фільтрів високої ефективності) дорожчі, але краще підійдуть для людей з астмою. Вони збирають дрібний пил, а не видувають його у повітря. 

Якщо у вашому пилососі нема такого фільтра, відкривайте вікна, щоб збільшити вентиляцію, коли пилососите.  Крім того, слід регулярно збирати пил з усіх поверхонь вашого будинку вологою ганчіркою.

  1. Завжди прибирайте їжу та ліквідуйте забруднення на кухні, щоб запобігти появі шкідників. Таргани та цвіль — це тригери астми, тому не зберігайте їжу непокритою. 

Регулярно мийте холодильник, щоб запобігти росту цвілі. Важливо: якщо вам потрібно знешкодити шкідників, використовуйте не пестицидні спреї, а різноманітні пастки.

  1. Перевіряйте килими, плитку, стіни та стелю: якщо знайдете запліснявілу ділянку, усуньте причину цвілі. Крім того, щотижня чистьте поверхні, сприятливі для розмноження цвілі, — плитку на кухні та у ванній кімнати, шторку для душу. 

Щоб запобігти росту цвілі, після прийняття душу розтягніть шторку, а не залишайте її згорненою. Також доцільно протирати шваброю або рушником вологі ділянки ванної кімнати після її використання.

  1. Переконайтесь, що будь-які домашні тварини знаходяться поза кімнатою вашої дитини. Якщо можливо, тримайте їх на вулиці, але як мінімум —  не залишайте у дитячій спальні та тримайте її двері зачиненими.

Якщо улюбленець посилює астматичні симптоми у дитини, проконсультуйтесь з педіатром та попросіть направити вас до лікаря-алерголога.

Цей лікар за допомогою тестів визначить, які саме чинники впливають на дитину, і допоможе розробити стратегії їх уникнення. Це допоможе зробити лікування дитячої астми ефективнішим.

Якщо астма має алергічне походження

З алергологом ви можете порадитись стосовно лікування алергії до тварин або пилових кліщів методом алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

Коментарі
Loading...