Вчені навчились виготовляти корм із вмістом антитіл до провідного котячого алергену – білку Fel d 1. Тому власникам, які годуватимуть домашніх улюбленців таким кормом, алергія на котів майже не загрожує.
Інноваційне харчування зменшує накопичення алергенних білків у шкірі та у хутрі тварини. Виробляючись в організмі кицьок у звичному режимі, Fel d 1 значно менше потраплятиме до слини, шерсті та епідермісу (лупи) тварин, з якими контактує людина.
Алергія на котів поширюється світом
Стаття, що вийшла у вересневому номері журналу Allergy, описує, безсумнівно, проривне відкриття у лікуванні алергії на котів. Вчені навчились виготовляти корм із вмістом антитіл до котячих алергенів. Безпечність корму вже перевірили чисельними дослідженнями: у пробірках в лабораторії, на тваринах і навіть на пацієнтах-добровольцях.
Суть інновації полягає у тому, що тваринам у корм підмішують антитіла IgY до алергену Fel d 1, отримані з пташиних яєць. У яйцях птахів вони виконують захисну функцію, убезпечуючи зародок курки від небезпечних білків довкілля. А в організмі кота, з’єднуючись з алергеном, IgY блокують його надходження у шерсть та епідерміс.
Важливість відкриття такого корму переоцінити важко, адже неалергенних котів, як і собак, не існує. До того ж саме чутливість до котів є найпоширенішим видом алергії у людей до тварин-ссавців.
Вчені порахували, що більшість мешканців західних країн проводять понад 90 % свого життя в приміщенні. Тому алергени, які знаходяться там, є значущими для розвитку алергічної сенсибілізації.
Відсоток будинків з домашніми тваринами коливається в межах:
- приблизно 5 % ‒ в Іспанії;
- 20 % ‒ у Швеції;
- 25 % ‒ в Сполучених Штатах;
- до 65 % – в Новій Зеландії.
Тому не дивно, що кількість людей, чутливих до муркотливих улюбленців, з кожним роком зростає.
Наразі алергія до котів вражає приблизно одного з п’яти дорослих людей у всьому світі. І хоча поширеність котячої алергії залежить від країни, терміну контакту з причинним фактором та алергічної схильності, вона зустрічається як в розвинених країнах, так і в тих, що розвиваються.
Алергія до котів зазвичай починається в ранньому дитинстві й прогресує до юного віку. Захворювання може спостерігатися також і у дітей, які мешкають у будинках, де котів немає.
Алергія — головний фактор ризику розвитку астми та риніту. Її класичні симптоми включають риніт, астму та/або кон’юнктивіт.
Як працює інноваційний корм
Основним котячим алергеном, який обумовлює до 96 % випадків чутливості людини, якраз і є Fel d 1 (утероглобін).
Багато хворих сенсибілізовані виключно до нього. Але ті, хто чутливий до інших котячих алергенів — Fel d 2 (альбуміну) та Fel d 4 (ліпокаліну), зазвичай також сенсибілізовані до Fel d 1. Ось тому уникнення контакту саме з останнім може допомогти більшості людей, які мають сенсибілізацію до котів.
Розробники інноваційного корму враховували, що у випадку із котами необхідність фізичного уникнення алергену створює пацієнту значні психологічні труднощі.
Адже коти часто сприймаються хазяями як члени сім’ї. Контакт з цими тваринами справляє позитивний вплив на артеріальний тиск та серцево-судинне здоров’я, позбавляє людей самотності та депресії, покращує психічне здоров’я та управління вагою. Через це рекомендації алергологів щодо позбавлення від кішки часто зустрічаються її власником з опором або взагалі ігноруються.
Тому задачею творців чудодійного котячого корму було залишити кота біля хазяїна, зменшивши контакт людини з алергеном, і при тому не завдати шкоди тварині. Адже усі коти виробляють Fel d 1 незалежно від того, живуть вони у приміщенні чи на вулиці, незалежно від породи, віку, довжини шерсті, статі або ваги.
Функція Fel d 1 в організмі кота ще достеменно не вивчена, проте відомо, що після кастрації рівні цього білку падають у 3-5 разів. Сама кількість алергену значно коливається у тварини залежно від віку, статі та пори року.
Тому, щоб не нашкодити котові, антитіла з чудодійного корму блокують лише частину Fel d 1, залишаючи певну кількість білка в організмі тварини для виконання ним своїх функцій. Проте у шерсть та лупу тварини, які є основними джерелами алергену, Fel d 1 переходить значно менше.
І дослідження на добровольцях вже показало:
годування котів продуктом, що містить антиалергенний антиген, знижує рівень Fel d 1 у середовищі, де живе кіт, та веде до значного покращення назальних і деяких очних симптомів у людей з алергією на котів.
Діагностика та лікування алергії до котів
Дізнатись, чи сенсибілізовані ви до кота і до яких саме алергенів, вам допоможе тест АЛЕКС. У його панелі містяться антитіла для визначення сенсибілізації до Fel d 1, Fel d 2 та Fel d 4 — усіх клінічно важливих котячих алергенів.
А що стосується протиалергічного корму, то єдине, чого не уточнюють дослідники, — термінів, коли чудодійна їжа з’явиться на полицях магазинів. Проте вчені наголошують, що вона є абсолютно безпечною для тварин, і це вже також доведено експериментами.
А поки чудодійний корм з’явиться у продажу, ми маємо не менш ефективний метод лікування алергії на котів, а саме алерген-специфічну імунотерапію (АСІТ). Вона полягає у виробленні толерантності до алергенів кота та інших тварин шляхом введення невеликих доз алергенів в організм людини з поступовим їх збільшенням.
Цей метод ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.
Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.