Надмірне використання бета-агоністів короткої дії веде до загострень астми та смерті від неї

0 2 171

Світові експерти вважають, що широке застосування бета-агоністів короткої дії, яке визначається як використання людиною трьох або більше інгаляторів на рік, — глобальна проблема громадської охорони здоров’я. Воно пов’язане з підвищеним ризиком загострень астми та смерті від неї, а також зі збільшенням витрат на охорону здоров’я.

Пацієнти з астмою, як правило, занадто покладаються на бета-агоністи короткої дії — терапію, яка швидко знімає їх симптоми. Так застосування інгаляційних кортикостероїдів (ІКС) відходить на другий план. А вживання бета-агоністів короткої дії натомість продовжує зростати в усьому світі.

Проєкт SABINA — найбільше у світі дослідження використання бета-агоністів короткої дії — визначив, що воно сильно різниться залежно від країни. До дослідження увійшов мільйон осіб з астмою в п’яти європейських країнах. 

Робота встановила, що надмірне використання бета-агоністів було характерним для:

  • 9 % хворих з астмою в Італії; 
  • 16 % – в Німеччині; 
  • 29 % – в Іспанії; 
  • 30 % – у Швеції; 
  • 38 % – у Великобританії. 

Тут надмірне застосування бета-агоністів короткої дії частіше спостерігалося у людей з астмою середнього та важкого ступеня в порівнянні з тими, у кого була легка форма астми: 58 проти 27 % відповідно.

А от дослідження вже далекого 2012 р., проведене на 33 тис. осіб, виявило, що для дорослих використання 2 або більше балончиків інгаляторів бета-агоністів короткої дії на рік критично збільшувало ризик частіших загострень астми. Кожен додатковий балончик призводив до збільшення ризику загострення астми у дітей на 8-14 %, і на 14-18 % — у дорослих.

У чому ж причина того, що пацієнти занадто сильно довіряють інгаляторам, які використовуються у практиці вже понад 50 років? Вчені вважають, що на те є декілька пояснень.

У першу чергу, інгалятори забезпечують швидке полегшення симптомів, вони прості у використанні й недорогі.

Натомість обізнаність про ризики надмірного використання бета-агоністів короткої дії важко підвищити як серед пацієнтів, так і серед медичних працівників. Тому саме надлишкове використання цих ліків стало однією з найбільших проблем, з якими світ стикається сьогодні при лікуванні астми.

Надлишкове використання інгаляторів: як змінити ситуацію?

В рекомендаціях Глобальної ініціативи щодо боротьби з астмою (GINA) починаючи з 2019 р. не рекомендується використання лише бета-агоністів короткої дії для лікування астми у підлітків і дорослих.

Фахівці цієї організації сьогодні пропонують застосовувати з терапевтичною метою комбіновані інгалятори (формотерол/будесонід).

Саме тому, знаючи ризики зайвого використання бета-агоністів, ви можете попросити лікаря скласти план дій при астмі, який би передбачав помірне застосування інгаляторів швидкої дії. 

А ще краще — підібрати постійне лікування тривалої дії, яке б дозволяло контролювати симптоми впродовж довгого часу.

Втім, наразі фахівці вважають, що лікарі мають величезні прогалини в розумінні ризиків надмірного використання інгаляторів. І що всім нам необхідно покращити загальне розуміння ризиків надмірного використання цих препаратів, щоб фахівці й лікарі загальної практики були повністю обізнані з проблемою. Також важливо доносити шкідливість зайвого застосування бета-агоністів короткої дії до пацієнтів.

Ситуація обтяжується тим, що використання цих ліків важко проконтролювати по всьому світі. Адже обмеження щодо їх застосування сильно відрізняються для різних країн.

В Італії, наприклад, приймають ці препарати без рецепта, бо вони вважаються ліками невідкладної допомоги. Відсутність рецептів і, отже, відсутність даних про рецепти також може пояснити, чому згадане вище дослідження виявило нижчу кількість зловживань бета-агоністами в Італії у порівнянні з іншими європейськими країнами.

Не набагато ситуація відрізняється і в Україні, де використання бета-агоністів короткої дії також є часто безконтрольним.

Пацієнти самостійно ухвалюють рішення щодо їх застосування, ґрунтуючись на швидкому полегшенні симптомів і низькій вартості ліків.

Але їм не слід забувати, що самолікування взагалі й у цьому випадку зокрема, як вже було доведено, може призводити до важких, а часом — і фатальних наслідків для здоров’я.

Коментарі
Loading...