Носіння маски захищає від коронавірусу, не впливає на рівень CO2 і не призводить до отруєнь

0 1 542

Захворюваність на коронавірус в Україні щодня б’є рекорди. У літній спеці люди воліють відпочивати й жити звичним життям, забуваючи про засоби перестороги та й про саму небезпеку важкої інфекції. А даремно. Бо епідемія триває. І соціальне дистанціювання, носіння маски та миття рук ніхто не скасовував. 

Адже, як виявляється, коронавірус не схожий на типові віруси застуди та грипу. Відтак літній ультрафіолет та спека, хоч і пригнічують активність SARS-CoV-2, втім не знищують його. Так, як це буває зі збудниками інших, зокрема сезонних інфекційних захворювань. 

А тому ВООЗ, а разом із нею МОЗ України рекомендують використовувати маски для обличчя, щоб знизити ризик зараження коронавірусом. Особливо — в умовах, коли важко підтримувати соціальне або фізичне дистанціювання.

Носіння маски безумовно сприяє зменшенню передачі вірусу

Так, ми ще раз хочемо нагадати вам про те, що носити маску важливо. І зовсім не соромно. Адже маска вже стала повсякденним атрибутом пандемії.

Особливо ефективний цей спосіб захисту, якщо носіння масок дотримується якомога більша кількість людей. Якщо ви заражені та носите маску, ви знизите ймовірність передачі інфекції іншим.

Адже маску потрібно носити як для того, щоб захистити від себе оточуючих, так і для того, щоб захистити від оточуючих себе.

Дуже важливо розуміти: що більше людей носять маски, тим меншим є ризик розповсюдження інфекції. 

Чому маску можна носити й в спеку

Так, носити маску під час спеки не дуже зручно. Від тривалого носіння шкіра може подразнюватись. Втім, і цьому можна запобігти

Люди також вважають, що маска може викликати отруєння вуглекислим газом (CO2). Але експерти впевнені, що це неможливо. 

Навіть ті схожі на респіратори маски типу N95, які застосовують медичні працівники, не становлять небезпеки для здорових людей.

Носіння маски не спричиняє отруєння вуглекислим газом

Ризик гіперкапнії (затримка CO2) у здорових дорослих людей, що використовують маски для обличчя, в тому числі медичні, тканинні, а також N95, відсутній. 

Адже молекули вуглекислого газу занадто малі, щоб затримуватись в повітрі, яке ви видихаєте, і залишатись у масці. Вони вільно виходять, дифундують через маску, забезпечуючи нормальний газообмін при диханні. 

А та «доза» CO2, яку ми можемо вдихати при носінні маски, швидко і легко усувається. Її знешкоджують дихальна та метаболічна системами організму.

Відтак вдихання невеликих кількостей CO2, який виділяється в маску при видиху, не становить небезпеки для більшості людей. А тому носіння правильно одягнутих респіраторів чи більш вільно одягнених тканинної або хірургічної масок не є небезпечним.

Наукові експерименти вже довели, що навіть медичні працівники, які носять хірургічні або тканинні маски протягом всієї зміни, не повинні турбуватися про концентрацію CO2.

Які маски носити краще

Провідні світові організації радять у повсякденній практиці носити маски з тканини. Адже їх можна прати, вони не потребують постійної утилізації. Їх використання обходиться дешевше. 

І, що важливо, використовуючи маску з тканини, ви не конкуруєте за засоби індивідуального захисту із медичними працівниками. А також з тими, хто знаходиться у безпосередньому контакті з хворими на COVID-19.

Американські дослідники провели експеримент щодо того, які саме тканинні маски найкраще захищають від проникнення крапель аерозолю.

Вчені визначили, що найбільш ефективні саморобні маски — ті, що виготовлені з декількох шарів тканини та простьобані. 

Стьобана бавовна, зшита разом двома шарами, виявилася кращою з точки зору затримки крапель та повітря, які людина видихає. Для мінімізації ймовірності передачі, вважають дослідники, важливо використовувати маски з щільного тканого матеріалу високої якості. А також маски, які забезпечують добре прилягання по краях, не викликаючи незручностей.

А от бандана чи носовичок, навіть складені у декілька шарів, виявилися зовсім ненадійним захистом. 

Також ефективними є звичайні хірургічні маски. Вони дуже легкі і забезпечують гарний захист. Але ними фахівці радять користуватись тоді, коли ви знаходитесь у тісному тривалому контакті з людьми (наприклад, у потязі), або йдете в лікарню чи контактуєте з людьми, які потенційно заражені COVID-19 чи мають іншу інфекцію.

А от щодо респіраторів, тих же популярних N95, то вони, насамперед, повинні бути відповідного розміру. Надягаючи таку маску, людина повинна переконатися, що засіб сидить правильно. В іншому випадку користі від носіння маски буде небагато. 

Як поводитися тим, хто має захворювання легень

У певних ситуаціях маски таки можуть становити ризик для нормального входу повітря і газообміну. Вони здатні утруднювати дихання уві сні у людей з апное  або тяжкою хворобою легень, яким потрібний кисень. Такі пацієнти мають обговорити особливості носіння маски зі своїм лікарем.

Адже людина з важким захворюванням легенів, яка щосили намагається підтримувати нормальну оксигенацію і збалансований рівень CO2, може бути більш чутливою до зміни його рівнів.

Але й навіть тоді вищі рівні CO2, які людина вдихає, своєю чергою, стимулюють її дихання. Наша дихальна система так влаштована, що намагається спочатку видалити надлишок CO2 з крові. І баланс вуглекислого газу нормалізується ще до того, як проявяться негативні наслідки його впливу.

Проконсультуватися зі своїм лікарем перед тим, як носити маску, повинні й люди зі специфічними хронічними респіраторними захворюваннями. Зокрема, з астмою, яка вважається фактором ризику захворювання на COVID. Але, з іншого боку, можна стверджувати, що ці люди повинні уникати впливу вірусу практично за будь-яку ціну. Відтак потреба в масках для них мінімальна.

Як правильно носити маску

І декілька слів про те, як правильно носити маску, щоб вона забезпечувала надійний захист від хвороб.

Тканинна або хірургічна маска повинна закривати як ротовий, так і носові отвори. Вона також має бути достатнього розміру, щоб закривати максимально велику поверхню шкіри. Це запобігатиме забрудненню навколишніх поверхонь або людей при розмові, кашлянні або чханні.

Також тим, хто довго носить маску, рекомендовано спробувати виконувати по декілька повільних дихальних рухів до і після надягання маски. Доцільні і періодичні перерви у носінні маски, коли вони можливі.

Отже:

Маска є ефективним засобом захисту від інфекції. Носити її не лише корисно, а й навіть модно та стильно

Неправда, що використання маски для обличчя пов’язане з порушенням дихання. А подразненню шкіри влітку, спричиненому маскою, теж можна запобігти.

Тканинні маски є ефективними та можуть менше подразнювати шкіру при тривалому носінні.

Люди з важкими захворюваннями легенів, що мають порушення дихання, повинні поговорити зі своїм лікарем, перш ніж починати інтенсивно носити маску.

 

Коментарі
Loading...