Целіакію лікуватимуть за допомогою нанотехнологій

0 1 100

У пацієнтів із целіакією з`явилася надія на позбавлення від захворювання. На цю недугу хворіє близько одного відсотка населення Землі. Про можливість знайти спосіб лікування целіакії свідчать результати другої фази клінічного випробування нової технології. Її розробили науковці Північно-Західного університету (США).

Як працює новий метод

Ця технологія здатна викликати імунну толерантність до глютену. Це — білок пшениці, непереносимість якого є причиною виникнення целіакії. А відтак, це зробить глютен прийнятним для вживання пацієнтами. Наразі, вони змушені дотримуватися спеціальної безглютенової дієти

В основу нового методу покладено використання біорозчинних наночастинок, що містять глютен. Вони «вчать» імунну систему сприймати цей білок як безпечну речовину. Після цього імунні клітини не реагують на його потрапляння в організм. 

При цьому наночастинки діють як троянський кінь, ховаючи антиген у дружній для організму оболонці. Так вони тренують імунну систему не атакувати його.

Коли наночастинки, завантажені антигеном, вводяться в кров, імунна система не реагує на таку структуру. Адже вона сприймає її як нешкідливе сміття. Потім наночастинки та антиген, прихований у ній, утилізуються макрофагом. Це — клітини-пилососи, які виводить з організму усі непотрібні клітинні рештки та збудників захворювань.

— Макрофаг представляє імунній системі алерген або антиген так, ніби каже: «Не хвилюйтесь, все добре». — Пояснив  розробник технології, професор імунології та мікробіології Стівен Міллер. 

У ході випробування наночастинки були заправлені гліадином — головним компонентом дієтичного глютену. Він міститься в зернах злаків. Через тиждень після лікування наночастинками пацієнтам додавали у їжу глютен протягом 14 днів.

Результати учасників дослідження обнадійливі

Контрольна група складалась із хворих на целіакію, які вживали глютен, але не отримували лікування наночастинками. У них розвинулися виражені імунні реакції на гліадин та пошкодження в тонкому кишечнику.

У порівнянні з ними у пацієнтів, які отримували наночастинки, показники щодо запальних реакцій були на 90 % кращими. Припиняючи запальну реакцію, ці частинки показали здатність захищати кишечник від пошкоджень, викликаних глютеном.

Окрім целіакії, нова технологія може бути застосована для лікування інших захворювань. Їх перелік включає розсіяний склероз, діабет першого типу, алергію на арахіс, астму.

 — Ми також показали, що можемо інкапсулювати мієлін в наночастинку, щоб викликати толерантність до цієї речовини в моделях розсіяного склерозу. Можна також помістити туди білок з бета-клітин підшлункової залози, щоб викликати толерантність до інсуліну в моделях діабету I типу, − зазначив Міллер.

Коментарі
Loading...