Перші ліки проти алергії на арахіс з’являться наступного року
Алергія на арахіс стане не такою небезпечною — на медичний ринок США готуються вийти давно заявлені перші у світі ліки проти цієї хвороби. Це пероральна алерген-специфічна імунотерапія. Такий варіант не вважається повним лікуванням алергії, проте є дієвим способом зменшення небезпечних симптомів.
Отже, за допомогою нових ліків можливо значно знизити ризик виникнення важкої або небезпечної для життя реакції. Вихід препарату на ринок планується на початку 2020 року.
Експерти вважають, що ці ліки дають надію мільйонам дітей та підлітків, які найчастіше потерпають від важкої алергії до арахісу.
Пероральна імунотерапія, яку вчені планують розробити для лікування не лише арахісової, а й інших харчових алергій, може повністю змінити життя не тільки хворих на алергію, але і їх сімей.
Алергія на арахіс є однією з найпоширеніших харчових алергій
Арахісова алергія — одна з найпоширеніших харчових алергій у світі. Вона вражає від 0,5 % до більше як 1 % населення різних країн. Особливо від неї страждають діти. Доведено, що приблизно третину харчових алергій у дітей складає саме алергія на арахіс, схильність до якої розвивається ще до народження.
Піддаючись впливу арахісу, діти, які страждають на алергію, можуть відчувати цілий ряд симптомів, включаючи блювоту, спазми в шлунку, розлади травлення та діарею.
Найважча реакція на арахіс — анафілаксія — порушує роботу всіх органів та систем, викликає дисфункцію дихання, набряк горла, падіння артеріального тиску та непритомність.
Єдиним дієвим способом запобігання симптомам алергії на арахіс та інші харчові алергени є їх уникнення.
Нові ліки можуть десенсибілізувати людей до арахісових алергенів, потенційно зменшивши вираженість хворобливої реакції.
Тож пацієнтам вже не буде потрібно нервувати через можливість контакту з алергеном чи випадкового його вживання. Це може суттєво покращити якість їх життя.
Як працює нова терапія
Нове “лікування” передбачає щоденне приймання капсул, які містять невелику кількість арахісового борошна.
Починається терапія з дуже незначної кількості білка арахісу, доза якого повільно збільшується до 300 міліграмів на день. Ідея полягає у тому, щоб допомогти дітям формувати толерантність до арахісових алергенів.
Приблизно через 6 місяців більшість дітей розвинуть толерантність до невеликої кількості білка арахісу і матимуть можливість спокійно споживати таку його кількість.
Звичайно, люди з алергією на арахіс все-таки не зможуть їсти його без обмежень. Але якщо вони випадково перекусили продуктом із крихтою арахісу, їхня реакція буде набагато менше вираженою.
У деяких людей можуть виникнути реакції
Втім, лікування не обходиться без ризиків.
Під час клінічних досліджень, що оцінювали безпеку та ефективність терапії, у деяких дітей спостерігалися важкі алергічні реакції на порошок арахісу.
Кілька з них припинили лікування, оскільки побічні ефекти були серйозними. В Інших з’явилися кашель, кропив’янка, свербіж, подразнення горла, нудота та блювота.
Але більшість учасників дослідження — дві третини — змогли перенести близько 600 міліграмів білка арахісу, показавши, що терапія може бути дуже ефективною.
Проте дослідники досі не впевнені, яка доза алергену є оптимальною: ймовірно, що вона різна для кожної людини.
Враховуючи поєднання побічних ефектів та ризиків, багато експертів у галузі охорони здоров’я сходяться на думці: щоб краще оцінити безпечність та ефективність препарату, необхідно більше досліджень.
У будь-якому випадку перші дози, які отримує пацієнт, та збільшення доз алергену потребують контролю за хворим у медичному закладі. Це гарантує запобігання можливим алергічним реакціям.
Проте незаперечно, що нові ліки ще на крок наближають людство до створення ефективного способу лікування дітей, які страждають на алергію до арахісу.